Ebru Umar: Türk vatandaşlığından kurtuluyorum - YAZDIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği için gözaltına alınan, daha sonra serbest bırakılan Ebru Umar Türk vatandaşlığından çıkıyor.

  • GİRİŞ28.04.2016 17:02
  • GÜNCELLEME28.04.2016 17:20

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği için Kuşadası'nda gözaltına alınan, ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Hollandalı gazeteci Ebru Umar Türk vatandaşlığından çıkma kararı aldı. 

SAYGISIZCA İFADE: TÜRK VATANDAŞLIĞINDAN KURTULUYORUM

Umar, bu kararını açıklarken saygısızca bir ifade kullanarak "Avukatım şimdi beni Türk vatandaşlığından kurtarmak için yardım edecek. Anne-babam da çocukları için tek vatandaşlığın daha akıllıca olduğunu artık anlamışlardır" dedi.

HZ. MUHAMMED'E HAKARET ETMİŞ, EZANDAN ŞİKAYETÇİ OLMUŞTU

Ebru Umar geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından Hz. Muhammed (S.A.V)'e galiz şekilde hakaret etmiş ve bundan dolayı büyük tepki çekmişti.

Umar, yaklaşık 2 yıl önce de ezan sesinden şikayetçi olmuş, "Türkiye'de sabah ezanları yüksek ses düzeyi ile okunmasın" demişti.

Hollanda'nın Metro gazetesinde köşe yazarlığı yapan Umar, Hollanda'daki müslümanlar ve Türklerin çoğunluğu tarafından da tepkiyle karşılanıyor. Umar'ın gözaltına alınmasını Hollanda'da yaşayan müslümanlar ve Türkler sevinçle karşılamıştı.