Erdoğan'ı kızdıran Ruanda örneği - YAZDIR

Başbakan Erdoğan, yeni yasama yılının başlaması nedeniyle verilen resepsiyonda yanına gelen KADER Başkanının sözlerine tepki gösterdi. İşte Erdoğan'ın sert ifadeleri:

  • GİRİŞ02.10.2007 08:59
  • GÜNCELLEME02.10.2007 08:59

Abdullah Karakuş'un haberiBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Ruanda'da bile kota var' diyerek, kadınlara kota isteyen Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) Başkanı Hülya Gülbahar'a, 'Sen Ruanda mı olmak istiyorsun, buyur Ruanda ol. Bu kadar' dedi.


Erdoğan, yeni yasama yılının başlaması dolayısıyla TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın dün akşam verdiği resepsiyona katıldı. Resepsiyonda Erdoğan, kadınların siyasete girmesi ve kadın milletvekili sayısının artması için çalışan KADER'in Başkanı Gülbahar'la karşılaştı. Gülbahar, kadınlara kota ve temsilde eşitlik sağlanmasını istedi.

'Niye adil olmuyorsun?'


Erdoğan da bunun üzerine, 'Şu anda var, haksızlık yapıyorsun. Benimle aynı haklara sahipsiniz. Niye adil olmuyorsun? Şu anda herkes eşit. Asla kotayı ben eşitlik olarak almıyorum. Eşit katılım zaten şu anda var. Git, kazan, al. Sen kendin gidip kazanıp alamıyorsun. Kardeşim git, kazan, al. Kota olduğu zaman ben erkeklerin ianesine sığınıyorum demektir. Bana bunu anlatamazsın. Bütün dünyada bu yok. Başka yerlerde var diye anlatamazsın. ABD'de kota var mı? Fransa'da kota kaç, kota kaç' dedi.

'Kadın Kolları daha samimi'


Gülbahar'ın 'Ruanda'da bile kota var' sözleri üzerine Erdoğan, 'Sen Ruanda mı olmak istiyorsun, buyur Ruanda ol. Bu kadar. Ama ben kotayı kadınlara saygısızlık, hakaret olarak görüyorum. Kota konusunda kusura bakmayın, benim ilkemdir. Benim Kadın Kollarım bu konuda KADER'den çok daha samimi, bunu da bilin' dedi.