Prens'in Tunus ziyaretinde esrarengiz olay! - YAZDIR

Tunuslu siyasetçi Cevher bin Mübarek, yakın zamanda ülkeyi ziyaret eden Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman'ın heyetinde yer alan bazı isimlerin, Suudi Prens'in ayrılmasının ardından üç gün daha ülkede kaldığını ancak bu kişilerin programlarının gizli tutulduğunu ileri sürdü.

  • GİRİŞ10.12.2018 20:28
  • GÜNCELLEME10.12.2018 20:29
  • KAYNAKAA

Aynı zamanda Anayasa hukukçusu olan Cevher Bin Mübarek, Tunus devlet televizyonunda katıldığı bir tartışma programında, ülkenin içinden geçtiği demokratik geçiş sürecini sekteye uğratmak isteyen bazı odakların harekete geçmek için hazırda beklediğini söyledi.

 

 

"PRENS GİTTİ AMA ADAMLARI 3 GÜN BURADA KALDI, BU ÇOK TEHLİKELİ"

Cumhurbaşkanı Baci Kaid es-Sibsi'ye "Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı uluslararası arenadaki mevcut atmosfere rağmen sadece dört saatlik bir ziyaret kapsamında neden ağırladığı" sorusunu yönelten Bin Mübarek, "Bunun arkasında Veliaht Prensin adamlarının üç gün boyunca Tunus'ta kalması var. Bunu biliyoruz, ancak bu ekibin ne amaçla, ne programla burada kaldığı, kimlerle ne görüştüğünü bilemiyoruz ve bu çok tehlikeli." ifadelerini kullandı.

 

 

PROTESTOLAR EŞLİĞİNDE DÖRT SAATLİK ZİYARET

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti sebebiyle okların çevrildiği Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman'ın çıktığı son bölge turu kapsamında gerçekleşen bir kaç saatlik Tunus ziyareti, sokaktaki protestoların gölgesinde kalmıştı.

Riyad'ın talebiyle gerçekleşen Tunus ziyaretinin duyurulmasının ardından, ülkede siyasetten basına, hukukçulardan sivil toplum temsilcilerine, tüm kesimlerden ziyarete karşı itiraz sesleri yükselmişti. 

Bin Selman'ın ziyaretine tepki gösteren oluşumların başında yer alan Tunus Ulusal Gazeteciler Sendikası, başkentteki binasına, üzerinde "Devrim toprağı Tunus'un kirletilmesine hayır" yazılı dev afiş asmıştı.