Mahir Ünal'dan ilgi çeken İsmet İnönü hikayesi - YAZDIR

Kanal 7'de ekrana gelen, Mehmet Acet'in sunduğu İskele Sancak programında, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal soruları yanıtladı. Ekrem İmamoğlu'nun 'teyze kazaları'na dikkat çeken Ünal, yıllar önce İsmet İnönü'nün başından geçen bir olayı anlattı ve halkın hafızasında CHP'nin nasıl bir yer ettiğini gözler önüne serdi.

  • GİRİŞ29.01.2019 23:29
  • GÜNCELLEME30.01.2019 00:59

Mehmet Acet'in sunduğu İskele Sancak programında konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal CHP, "muhalefet" anlayışı ve şu andaki durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

 

CHP'nin, halkın hafızasında oldukça kötü bir iz bıraktığına vurgu yapan Ünal, partinin hafızalardaki yerini değiştirmeden iktidar olamayacağını söyledi.

"CHP aslında bir muhalefet partisi değildir. Dolayısıyla, CHP'nin varlığı zaten siyaset içerisinde siyaseti zaafa uğratan bir olgudur" diyen Mahir Ünal, "Siyaseti ve seçilmişleri tehdit eden CHP'dir. CHP'nin canı sıkıldığı zaman yargıya başvurur, gerektiği zaman siyasileri tehdit eder, gerektiği zaman orduyu göreve davet eder" ifadelerini kullandı.

Mahir Ünal şöyle konuştu:

CHP'DE BİR DÖNÜŞÜM OLUR MU?

Geçmişte bir arayış oldu. Bülent Ecevit CHP'nin içerisinde ciddi bir dönüşüm girişiminde bulundu. Ama Ecevit'i CHP'de barındırdılar mı? Barındırmadılar.

Eğer bugün CHP ve CHP zihniyeti yeniden iktidar olsun, hiçbir şeyin değişmediği görülür. Bakış açısı, zihniyet aynı zihniyet. Değişmez.

"CHP İÇİN SİYASET ÇOK DA ÖNEMLİ BİR ŞEY DEĞİLDİR"

CHP'ye göre siyaset öyle çok da önemli bir şey değildir. Çünkü CHP siyaset yaparak iktidar olma çabasına girmedi. Çünkü CHP her zaman vesayetin siyaset içindeki ayağıydı.

"CHP SİYASİLERİ TEHDİT EDER, YARGIYA BAŞVURUR, ORDUYU GÖREVE DAVET EDER..."

CHP aslında bir muhalefet partisi değildir. Dolayısıyla, CHP'nin varlığı zaten siyaset içerisinde siyaseti zaafa uğratan bir olgudur. Siyaseti ve seçilmişleri tehdit eden CHP'dir. CHP'nin canı sıkıldığı zaman yargıya başvurur, gerektiği zaman siyasileri tehdit eder, gerektiği zaman orduyu göreve davet eder.

"VESAYET BİTTİ, CHP ORTADA KALDI"

Şimdi vesayet ortadan kaldırıldı ve ortada bir CHP kaldı. Cumhurbaşkanımız zaten "CHP bundan sonra marjinalleşecek ve siyaset sahnesinden çekilecektir" dedi.

İSMET İNÖNÜ VE YAŞLI AMCANIN İBRETLİK HİKAYESİ

Yıllar önce İsmet İnönü döneminde, İnönü Malatya'ya gider. Kalabalığın içindeki bir amca İnönü'ye ulaşmak ister ve engellenir. İnönü onu görünce "bırakın gelsin" der.

Amca İsmet İnönü'nün önüne gelir ve sırtına şöyle bir dokunur ve der ki: "Geldin mi kıtlık kuşum, geldin mi?" der.

İşte CHP bu hafızayı değiştiremediği sürece, bundan sonra CHP'nin siyasette işi yoktur.