Bakan Soylu: Seçilmeleri halinde açığa alınacaklar! - YAZDIR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terör örgütü PKK ile halen iltisakı ve irtibatı bulunan belediye meclis üyesi adaylarının seçilmeleri halinde açığa alınacağını bildirdi.

  • GİRİŞ25.03.2019 22:41
  • GÜNCELLEME26.03.2019 08:47
  • KAYNAKAA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yerel seçime bir hafta kala YSK tarafından adaylıkları onaylanmış CHP ve İyi Parti adayı bazı meclis üyelerinin seçilseler bile görevden alacaklarını söyledi

Soylu, "378 meclis üyesi adayının terör örgütleriyle iltisaklı olduğu tespit edildi. Bunun 325'i PKK/KCK ve HDP iltisaklı. Bizatihi 178'i hakkında PKK'dan ilgili adli ve idari işlemler yapılmış. 45'i hakkında FETÖ'den, 4'ü hakkında aşırı sol örgütlerden, 4'ü hakkında DEAŞ'tan" açıklamasında bulundu. Soylu, "Bunların hiçbirisi belediye meclis üyeliği yapamazlar. Bunların PKK ile hala iltisakları ve irtibatları söz konusudur” dedi.

"Bunların hiçbirisi belediye meclis üyeliği yapamazlar. Bunların PKK ile hala iltisakları ve irtibatları söz konusudur. Biz hepsini açığa alırız." ifadesini kullanan Soylu, "Ben İçişleri Bakanıyım, adamın terörle ilgisini gördüğüm andan itibaren suç duyurusunda bulunurum, dosyasını açtırırım, hemen açığa aldırırım" şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanı Soylu, muhalefetin listelerinde yer alan bazı meclis üyeleri hakkında yapılan adli ve idari işlemleri de okuyarak, "İYİ Parti'den yaklaşık 12 kişi var FETÖ ile iltisaklı, davası görülmüş, içeride bir kısmı tutuklu olarak kalmış. Saadet Partisi'nden yaklaşık 27 kişi var, FETÖ ile iltisaklı. Esas Saadet Partisi'ne yumulmuşlar." ifadesini kullandı.

CHP VE HDP YÖNETİCİLERİNİN SES KAYDINI DİNLETTİ

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde bir araya gelen ve belediye meclis üyelikleriyle ilgili konuşan CHP ile HDP yöneticilerinin ses kaydını dinleten Soylu, şöyle devam etti:

"Orada ne olduğu apaçık belli. Kimin sesi ve kimin yeri olduğu belli. Kalabalık bir ortamda yapıyorlar. Öyle 2 kişi bir araya gelip de bir değerlendirme yapmıyor. 40-50 kişilik kalabalık bir ortamda bir araya geliyorlar, protokolü yapıyorlar. Protokolün içinde neler olduğu, hangi sıralarda hangi belediye meclis üyelerinin HDP'ye verileceği, şirket yönetim kurulu üyelikleri, bir belediye başkan yardımcılığı... Bu memleket sadece benim memleketim değil." 

"OPERASYONA BUNDAN SONRA DA DEVAM EDECEĞİZ"

Türkiye ile İran arasında gerçekleştirilen ortak terör operasyonuna da değinen Soylu, şunları kaydetti:

"18'inde başladık 23'ünde bitirdik. Biz kendi tarafımızda 300'e yakın bir timle gerçekleştirdik. Onlar da buna benzer mukabil bir timle gerçekleştirdiler. Iğdır, Hakkari, Van ve Ağrı sınırlarında ilk kez karşılıklı, onlar sınır birlikleriyle biz de jandarmalarımızla birlikte uzun zamandan beri konuştuğumuz bir ortak operasyonu yaptık, bitirdik. İnşallah bundan sonra da devam edeceğiz." 

İçişleri Bakanı Soylu, seçimlerde 553 bin personelin görev alacağını da sözlerine ekledi.