Uzun dönem askerliğin kısalması ve bedelli askerlik TBMM'ye ne zaman geliyor? - YAZDIR

12 aylık uzun dönem askerlik ne zaman 6 aya düşüyor. Kalıcı bedelli askerlik yasasını merak eden binlerce vatandaş gözünü mecliste çıkacak yasaya çevirdi. Peki bedelli askerlik ve tek tik askerlik TBMM gündemine ne zaman gelecek? Seçimlerin ardından ilk çıkması beklenen yasa olan yeni askerlik sistemi ile ilgili tüm detaylar...

  • GİRİŞ15.04.2019 17:32
  • GÜNCELLEME15.04.2019 17:33

Yeni askerlik sistemi için geri sayım başladı. Peki askerlik ne zaman kısalacak? Kalıcı bedelli askerlik bu yıl çıkacak mı? Uzun dönem askerlik yapanların merak ettiği yasa TBMM'in açılması bekleniyor. 

 

 

MECLİS NE ZAMAN AÇILACAK?

AK Partili Naci Bostancı, yerel seçimler sonrası başta İstanbul olmak üzere pek çok seçim bölgesinde itirazların devam ettiğini belirtti.

 

 

Bostancı, bu gerekçelerle 9 Nisan'da açılması planlanan TBMM Genel Kurulu'nun, 16 Nisan'da açılacağını kaydetti. Bostancı, "Meclisimiz normalde 9 Nisan’da Salı günü açılacaktı. Bütün partilerin ortak mutabakatıyla bu hafta itirazlar oldu. Milletvekilleri de bu itirazları takip ettiği için, Meclis ayın 16'sında açılacak. Bir hafta daha ertelenmiş oldu" dedi. 

YENİA ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

TBMM, 31 Mart yerel seçimler sonrası 16 Nisan mesaisine başlayacak. Tek tip askerlik düzenlemesi öncelikli gündem maddesi olacak. Milli Savunma Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı, 'tek tip askerlik' olarak da bilinen yeni sistem ile ilgili düzenlemenin de Meclis gündemine gelmesi planlanıyor. AK Parti milletvekilleri tarafından Meclis’e sunulması beklenen yasa teklifi ile bedelli askerliğin süreli hale gelmesi planlanıyor.

YENİ BEDELLİ ASKERLİK ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Bedelli askerlik formülü: (40 bin gösterge X memur maaşı X 6) olarak belirlendi.

Buna göre; bedelli askerlik ücreti bugün itibarıyla 31 bin 343 lira.  Bu rakam, 6 ayda bir zam alan memurların maaşıyla birlikte yükselecek.

Son çıkarılan bedelli askerlikte; ücret 15 bin lira olarak belirlenmişti.