Hepsini bir gecede Katar'a indirdiler! Sarsıcı gelişme - YAZDIR

ABD'nin İran tehdidiyle geçtiğimiz günlerde gönderilmesi emrini verdiği B-52 bombardıman uçakları Katar'daki ABD üssüne iniş yaptı.

  • GİRİŞ10.05.2019 12:41
  • GÜNCELLEME10.05.2019 12:41
  • KAYNAKHABER7 / DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD Hava Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada, bölgede artan İran tehdidine karşılık gönderilen B-52 bombardıman uçaklarının, Katar'da bulunan Al Udeid Hava Üssü'ne Perşembe gecesi iniş yaptığı belirtildi.

 

 

Uzun menzilli nükleer bomba da taşıyabilen B-52 bombardıman uçaklarının, Louisiana'daki Barksdale Hava Kuvvetleri Üssü'nden geldiği kaydedildi.

 

 

ABD BÖLGEDEKİ VARLIĞINI ARTIRIYOR

Nükleer bomba taşıyabilen bombardıman uçaklarının Katar'a iniş yapmasıyla ABD'de de bölgedeki askeri varlığını artırmaya devam ediyor. Dün yine ABD'nin İran'a karşı uyarı amaçlı gönderdiği uçak gemisi USS Abraham Lincoln, Süveyş Kanalı'ndan geçmiş ve konuşlanacağı bölgeye doğru seyrini sürdürmüştü.

USS Abraham Lincoln uçak gemisi Süveyş Kanalı'ndan geçti

GERİLİM YÜKSELİYOR

ABD ile İran arasında var olan gerilim ise son dönemde yaşanan gelişmelerle zirve yaptı. ABD'nin 8 Mayıs 2018'de İran'la imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından başlayan yüksek tansiyon, tam bir yıl sonra, 8 Mayıs 2019'da İran'ın "nükleer faaliyetlere yeniden başlıyoruz" çıkışıyla zirveye taşındı.

Hatta ABD Başkanı Donald Trump, İran'a yeni yaptırımlar uygulama yoluna gitti.