Çipras'tan Türkiye'ye tehdit: Bunun bir bedeli olacak - YAZDIR

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Avrupa Birliği'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye'ye saldırgan tutumunun arttığı yönünde Ankara'ya "açık bir mesaj" verdiğini söyledi. Çipras, Türkiye'nin bu tutumunda ısrar ettirmesi halinde "bedeli" olacağını belirtti.

  • GİRİŞ21.06.2019 14:43
  • GÜNCELLEME21.06.2019 16:56

Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleştirilen AB zirvesinde, Türkiye'nin sondaj faaliyetleri "illegal" olarak değerlendirildi ve liderler "uygun karşılık verme" yönünde tutumlarını açıkladı.

 

 

AB zirvesinin ardından gazetecilere açıklama yapan Yunanistan Başbakanı Çipras da, "Türkiye'nin saldırganlığında artış var, bu sadece Türkiye'nin Yunanistan ve Kıbrıs ile ilişkisinde gözlemlediğimiz bir şey değil, aynı zamanda ABD gibi önemli ülkelerle ve Avrupa ile de yaşanıyor" dedi.

"SONUÇLARI OLUR"

 

 

AB'nin Türkiye'ye artan saldırgan tutumu nedeniyle açık bir mesaj verdiğini de söyleyen Çipras, bu tutumunda ısrar etmesi halinde Ankara'nın 'bazı sonuçlarla karşılaşacağını' da belirtti.

Ancak Yunanistan lideri, Ankara ile diyalog kanallarını açık tutmak istediklerini vurguladı.

BU HAFTA TEHDİT ETMİŞTİ

Çipras, bu hafta Türkiye'nin sondaj faaliyetlerine karşılık AB'den yaptırım talep edebileceklerini söylemişti. Çipras, daha sonra AB liderlerine çağrıda bulunarak "Türkiye'nin illegal faaliyetlerinin açık bir şekilde kınanması gerektiğini" vurgulamıştı.

TÜRKİYE GERİ ADIM ATMIYOR

Türkiye ve Kıbrıs arasında Akdeniz'deki doğalgaz kaynaklarının paylaşımı konusunda uzun süredir anlaşmazlık yaşanıyor.

Kıbrıs, bölgenin kendi karasuları içinde olduğunu iddia ederek sondaj faaliyetlerinin egemenlik haklarını çiğnendiğini savunuyor. Türkiye ise aksini öne sürüyor ve sondaj gemisiyle arama çalışmalarına devam ediyor.

Ankara dün bölgeye ikinci sondaj gemisini de gönderdi.