Türkiye'den geldi, İngiltere bunu konuşuyor! - YAZDIR

Britanya’nın arı popülasyonu, Türkiye'den bavulla yaklaşık 3 bin km seyahat eden arı nedeniyle tehlikede.

  • GİRİŞ29.07.2019 14:49
  • GÜNCELLEME29.07.2019 14:52
  • KAYNAKHABER 7 / DIŞ HABERLER SERVİSİ

The Sun’ın haberine göre, Türkiye’ye yaz tatiline giden İngiliz ailenin bavuluna, dönüş yolculuğunda bir arı girdi. Durumu fark etmeyen aile ile arı da 3 bin km seyahat etti. 

 

 

49 yaşındaki Ashley Toy, bir gün seradaki koltukta alışılmışın dışında, taç yapraktan bir koza fark etti. Toy, kozayı bir kenara attı. Ertesi gün kızı Amelia Bristol’deki evlerinin bahçesinde, daha önce hiç görmediği bir arıya rastladı. 

Durumu merak edip araştıran Amelia Toy, arının türünün osmia avosetta olduğunu ve sadece Türkiye ve İran’da yaşadığını öğrendi.  

 

 

İngiliz aile böylelikle, bir hafta önce Dalaman’dan getirdikleri “kaçak yolcu” ile tanışmış oldu. 

Orta Doğu’da yaşamını sürdüren osmia avosetta arıları, taç yapraklardan yaptıkları benzersiz ve renkli kozalarla biliniyor. 

Toy ailesi, yetkililere durumu haber verdi. Bunun üzerine Britanya Arıları Koruma Derneği sözcüsü, “Bahsedilen arının, Britanyalı yerli arılara yıkıcı derecede etkisi olabilir” ifadesini kullandı. Dernek, “Bu arı gibi yerli olmayan türler çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu yüzden kontrol edilmeliler.” yorumunda bulundu. 

Kaçak yolcu şu an Toy ailesinin serasında kozalar yapmaya devam ediyor. Amelia Toy, “Her sabah kapıyı açtığımızda içeri giriyor, istediğinde dışarı çıkıyor. Böyle kozalarla girip çıkıyor. Hayatımda böyle bir şey görmedim.” diyerek, kaçak arının evi ve çevreyi benimsediğine dikkat çekti. 

Daha önce İngiltere’de görülmemiş bir tür olan osmia avosetta İngilizleri şaşkına çevirdi. Ulusal Arı Birimi, Ashley ailesiyle iletişime geçti. Uzmanlar arı ile ilgili ne yapılacağına dair çalışmalarını sürdürüyor.