Evde çok sağlıklı kilo verdiren Karatay Diyeti listesi: Çabuk zayıflatan! - YAZDIR

Etkili ve hızlı kilo verdiren Karatay Diyeti, diğer pek çok zayıflama yöntemlerinden farklı usullere dayanıp tok kalarak yağların çabucak erimesine fırsat vermektedir. Her ne kadar diyet listesi olarak bilinse de esasına bakıldığında da kişilerin uzun vadede uygulayabildiği ve bunu sağlıklı yaşam prensibi haline getirmesine imkan tanıyan bir yöntemdir. Sağlıklı kolay zayıflatan Karatay Diyeti nasıl yapılır?

  • GİRİŞ09.08.2019 11:03
  • GÜNCELLEME09.08.2019 16:45

Karatay Diyeti, hem vücudunun estetik görüntüsünü bozulan hem de sağlıklı yaşam için tehdit unsuru oluşturan fazla kilolardan kurtulmak adına günü aç vaziyette bitirilmesinin önüne geçerek sabahtan akşama kadar tokluk hissiyatıyla beraber sağlıklı zayıflamanın gizli anahtarıdır. Son zamanların popüler diyet listelerinde görülen 'sık fakat az yeme' standardından tamamen farklı bir bakış açısını benimseyen bu kilo verme yöntemi, öğün sayısını olabildiğince aza indirgeyerek doyurucu gıdalarla beslenmeyi esas olarak almaktadır. Peki, vücutta yağ oranının olması gereken düzeyin üzerine çıkmasını engelleyen ve belirtilen tüm kurallara tamamen bağlı kalınması halinde etkili ve hızlı kilo verdiren Karatay Diyeti nasıl yapılır? Karbonhidrat alımını minimum seviyeye indiren protein alımını maksimum düzeye çekerek sağlıklı zayıflatan Karatay Diyetinde tüketilmesi gereken besinler ve yasaklı olan yiyecekler listesi nelerden oluşmaktadır?

5 GÜNDE 3 KİLO BİRDEN VERMENİZİ SAĞLAYACAK MUCİZE YOĞURT DİYETİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLA!

KARATAY DİYETİ NEDİR?

Son zamanlarda uygulama sıklığı bir hayli artış gösteren ve bilhassa internet platformunda da adından sıklıkla söz ettiren Karatay Diyeti, Prof.Dr.Canan Karatay tarafından oluşturulmuş sağlıklı ve hızlı kilo verdiren bir programdır. Bu programda zayıflamak için, Canan Karatay’ın önerdiği gıda/besinlerin tüketilmesi ve yasaklı olan yiyecek-içeceklerden kesinlikle kaçınılması gerekmektedir.

canan karatay diyeti nedir

SAĞLIKLI VE KOLAY KARATAY DİYETİ LİSTESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Canan Karatay Diyetinin içeriğine bakıldığında gün içerisinde en fazla 3 ana öğünle beslenmek gerekmektedir ve ara öğünlerde de gıda/besin tüketiminden uzaklaşılması tavsiye edilmektedir. Rafine ve işlenmiş gıda/besinlerin tüketimine son verilip, sağlıklı olan yağlarla ve bol miktarda proteinle beslenme biçimine dayanan Karatay Diyetinin en temel özelliği de tok kalarak zayıflanması ve bu sayede verilen kiloların ileriki zamanlarda tekrardan alınmayarak kalıcı olmasıdır.

Canan Karatay Diyetinde gün içerisinde iki yahut üç öğün tüketilmesi gerekmektedir ve bunun üzerine asla çıkılmamalıdır. Aynı zamanda öğünlerinizin arasında da 4,5 veya 5 saatlik aralığın bulunması özellikle vurgulanmaktadır.

Akşam öğünü hazırlayacağınız yemekler için buğulama, fırında ya da ızgara yöntemleriyle pişirilmesi önerilmektedir. Aynı zamanda akşam menünüzde ekmek, pirinç, makarna ve patates gibi besinlerden kesinlikle kaçınmanız gerekmektedir.

Karatay diyetini uygularken ara öğünlerde ayran, şekersiz çay, su veya şekersiz kahve tüketme seçenekleri mevcuttur. Ancak ara öğünlerde herhangi bir yiyecek çeşidinin tüketilmemesi gerekmektedir.

Bunun yanı sıra gün içerisinde bir porsiyon meyve tüketilebilmektedir, bunun için de en uygun zamanlardan biri de öğle öğünüdür. Öte yandan kilo verdiren karatay diyetinde kahvaltı menüsüne öğle ve akşam menülerine nazaran çok daha fazla önem verilmektedir. Sabah kahvaltısında yüksek miktarda protein kalori bakımından zengin besin/gıdaların tüketimine ye verilmelidir.

canan karatay diyetinde dikkat edilmesi gerekenler

ETKİLİ VE HIZLI KİLO VERDİREN KARATAY DİYETİ İLE KAÇ KİLO VERİLİR?

Sağlıklı yaşamak ve ideal kiloda olmak isteyen herkesin muhakkak uygulaması gerektiğine yönelik Canan Karatay’ın her fırsatta önerilerde bulunduğu ve uzun bir zaman dilimi süresince mideyi tok tutan Canan Karatay Diyeti, ülkemizde yapan kişilerin söylediklerine bakıldığında 2 haftada 5 kilo kadar verdirdiği bilinmektedir.

karatay diyeti ile kaç kilo verilir

CANAN KARATAY DİYETİ YASAKLI OLAN YİYECEKLER LİSTESi NELERDEN OLUŞMAKTADIR?

*Ekmek ya da tahıl grubunda yer alan gıdalar

*Gazlı veya gazsız, şeker içeren tüm içecekler

*Şeker içeren yiyecekler

*Market raflarında yer alan hazır ve paketli etler

*Yapay olan bütün tatlandırıcılar

*Pirinç ve patates gibi besinler

*Kavrulmuş olan kuru yemiş çeşitleri

*Salam, sucuk ve sosis gibi yiyecekler

*Ara öğünlerde meyve tüketilmesi yasaktır

CANAN KARATAY DİYETİNDE SERBEST OLAN YİYECEKLER HANGİSİDİR?

Bakliyat, ceviz, ayva, ayran, sebze çeşitleri, badem, çilek, elma, zeytinyağı, fındık, kiraz, bulgur, fındık yağı, fıstık, erik, tereyağı, armut, maden suyu, şeftali ve yoğurt.

karatay diyeti serbest olan yiyecekler

1 HAFTALIK ( 7 GÜNLÜK) SAĞLIKLI KOLAY CANAN KARATAY DİYETİ LİSTESİ ÖRNEK MENÜ:

-Sabah Kahvaltısı:

*1 adet haşlanmış yumurta veya menemen veya 2 yumurtalı omlet

*1-2 dilim beyaz peynir,

*8-10 adet zeytin (üzerine zeytinyağı ve kekik)

*1 fincan ceviz içi veya fındık

canan karatay diyeti listesi örnek menü

-Öğle Yemeği:

*Zeytinyağlı Sebze yemeği

*1 bardak ayran

*Zeytinyağlı Mevsim salata

VEYA

*Açlık hissetmiyorsanız 1 porsiyon meyve + 1 avuç yerfıstığı/ceviz/badem

(Kabuğu ile birlilte tüketilen lifli meyveler daha çok önerilir)

-Akşam Yemeği:

*Izgara balık veya tavuk eti veya kırmızı et

*Zeytinyağlı Mevsim salata

*1 kase yoğurt

-Ara Öğün Menüsü:

*Şekersiz ve tatlandırıcısız Türk kahvesi veya bitki çayları tüketilebilir.

CANAN KARATAY DİYETİ PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Hem ana öğünlerde hem de ara öğünlerde un, tuz şekerden üçlüsünden kaçınmanız gerekmektedir. Şeker, tuz ve unun tüketimini birden kesmek başlangıçta çok zor olacağından ötürü yavaş yavaş kademeli bir şekilde azaltabilirsiniz.

Karatay diyetini oluşturan temel esaslardan bir tanesi de doğal yağlarla beslenmeye olabildiğince özen gösterilmesi gerekmektedir. Ev yapımı tereyağı ya da dışarıda tamamen doğal olarak satılan tere yağıyla yahut organik zeytinyağı ile beslenilmesi ve vücudun yağa da ihtiyacı olduğundan bunlardan kesinlikle kısmamak gerekmektedir.

Akşam yemeği menüsünü bitirdikten ve son ara öğünden itibaren asla katı gıda/besin tüketilmemesi gerekmektedir.

Her ne kadar sebze ile beslenmek mideyi doyursa da beyni tam anlamıyla doyuramadığı için çok fazla miktarda yemek yeme isteği oluşturacağı Karatay Diyetinde daha fazla et tüketimine yer verilebilmektedir.

Sabah kahvaltısı menünüzde son derece sağlam gıda/besinleri içerisinde barındıran ve protein bakımından da bir hayli zengin yiyecek-içeceklerle güne başlamanız önerilmektedir.

Canan Karatay'ın hazırladığı bu diyet programında ara öğünlerin mümkün olduğunca kaldırılması lazım geldiği belirtilmek ve 2 öğünle beslenmeyi tavsiye etmektedir. Aynı zamanda 3 öğünün aşılmaması gerektiğinin özellikle altı çizilmektedir.

Karatay Diyeti’nin belirleyici özelliklerinden bir tanesi de sağlıklı yağlar serbesttir. Fakat unlu gıdalar, ekmek ve sağlıksız karbonhidrattan uzak durulmalıdır.

Her gün düzenli olarak 2-3 litre sıvı tüketilmesi asla ihmal edilmemelidir.

Akşam vakti saat 20.00’dan itibaren gıda/besin tüketilmemelidir.

Karatay Diyetini uygulamak adına yapılan bütün yemeklerin düşük bir ısıda uzun süre pişirilmesi gerekmektedir.

Yenip içilen bütün gıda/besinlerin besin değerlerini muhafaza edebilmesi ve çok daha faydalı olması açısından mevsimine uygun olması lazım gelmektedir.

Gün içerisinde 1 porsiyon kadar meyvenin tüketilmesine izin verilmektedir.

İçerisinde katkı maddesi bulunan ve işlenmiş gıdalarla asla beslenilmemesi gerekmektedir.

Sabah, öğle ve akşam olmak üzere bütün öğünler için 4,5-5 saatlik aralıklar bulunmalıdır.

Kesinlikli gazlı ve alkollü içeceklerin tüketilmemesi şiddetle vurgulanmaktadır.

Her gün düzenli şekilde 40-60 dakika arasında yürüyüş veya fiziksek aktivite yapılması belirtilmektedir.