Rusya'dan INF çıkışı: ABD önceden planlıyordu! - YAZDIR

Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya'nın ABD ile müzakere seçeneğini hiçbir zaman reddetmediğini söyleyerek, ABD'nin kısa ve orta menzilli füzeler için INF anlaşmasından çekilmeden önce bütçe ayırdığını ifade etti.

  • GİRİŞ18.08.2019 11:06
  • GÜNCELLEME18.08.2019 11:09
  • KAYNAKHABER 7 / DIŞ HABERLER SERVİSİ

Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu, "Washginton ile diyaloğu hiçbir zaman reddetmedik. 2019 şubatından ağustosa kadar müzakere önerisinde bulunduk. Buna açık olduğumuzu gösterdik. ABD'ye şüphe uyandıran füzeyi gösterdik. Amerikalılar ise bize gelmedi." ifadelerini kullandı.

 

 

Rus Bakan, ABD'nin INF Anlaşması'ndan çekilmeden daha 1 yıl kadar önce, kısa ve orta menzilli füzelerin geliştirilmesi için bütçe ayırdığını söyledi. Şoygu, "ABD, INF'den çekilmesinden 8 ay önce, neredeyse 1 yıl, bu tarz füzelerin geliştirilmesi için fon ayırdı. Bu fonlar onaylandı ve tahsis edildi." diyerek önemli bir iddiada bulundu.

Bu haftanın başlarında, Silahların Kontrolü ve Uluslararası Güvenlikten Sorumlu ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrea Thompson, INF'den çekildikten sonra ABD'nin Asya-Pasifik'te orta menzilli füze konumlandırması konusunda müttefiklerine danıştığını söylemişti.