Ahmet Özhan günümüzün Kerbela'sını anlattı - YAZDIR

Esra Elönü'nün sunduğu Arafta Sorular'ın bu haftaki konuğu sanatçı Ahmet Özhan. Gençler ve din algısının işlendiği programda Özhan, günümüzün Kerbela'sı hakkında görüşlerini anlattı.

  • GİRİŞ23.09.2019 16:43
  • GÜNCELLEME23.09.2019 16:43
  • KAYNAKHABER7

Esra Elönü’nün sunumuyla ekrana gelen Arafta Sorular’ın bu haftaki konuğu Sanatçı Ahmet Özhan oldu. Gençler ve din algısı üzerine konuşulan programda günümüzün Kerbela'sı hakkında Ahmet Özhan, görüşlerini paylaştı.

Sanatçı Ahmet Özhan Muharrem Ayı özelinde insanların yaradılış felsefesinde olan zalim ve mazlum ikilemlerini nefsin hareketleri özelinde örneklerle açıklandı. Dört halife zamanında yaşanan hadiselere değindi. Arafta Sorular’da, Muaviye’nin anlaşmaya sadık kalmayarak oğlu Yezidi veliaht tayin etmesi, saltanat ve nefsaniyet meselesinden sonra yaşanan karanlık süreçler anlatıldı.

‘’Bugünün Hüseyin’i kimler? Zalim kim, mazlum kim?’’

Programda ayrıca Özhan, "Maneviyata meyilli insanlar, maddiyat yanlısı insanlar tarafından her zaman korkulacak insanlar olmuştur" diyerek düşüncesini paylaştı. Hz. Hüseyin’in şehit edilmesi üzerinden bugünün Hüseyin’i kimler? Zalim kim, mazlum kim anlayabilmek için irfan ehli olmanın gerektiğini söyledi. İnsanın nefsini güzel örneklere açıkladı. "Kerbela vücudumuz, Yezid nefsimiz, Hüseyin iman potansiyelimizdir." cümlesi ile Elönü ve izleyicileri etkiledi.

Esra Elönü’nün sunduğu Araf’ta Sorular her Pazar akşamı Ülke TV’de ekrana geliyor.