PKK/YPG'den Türk askerine saldırı! Acı haberler geldi - YAZDIR

Bakanlıktan yapılan son dakika açıklamasına göre, Tel Abyad bölgesinde 20 Ekim 2019 tarihinde keşif gözetleme görevi esnasında PKK/YPG'li teröristlerin açtığı tanksavar ve hafif silah ateşinde bir asker şehit oldu, bir asker ise yaralandı. Bakanlıktan yapılan yeni açıklamada ise, güvenli bölge mutabakatına rağmen teröristlerin 20 taciz/ihlal gerçekleştirildiği duyuruldu. Bir şehit haberi de Hakkari'den geldi.

  • GİRİŞ20.10.2019 07:34
  • GÜNCELLEME25.10.2019 13:27
  • KAYNAKAA

Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) yapılan son dakika açıklamasında, "Tel Abyad bölgesinde 20 Ekim 2019 tarihinde keşif gözetleme görevi esnasında PKK/YPG'li teröristlerin açtığı tanksavar ve hafif silah ateşi neticesinde bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, bir kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır" denildi.

 

 

BAKANLIKTAN BİR AÇIKLAMA DAHA: 20 TACİZ ATIŞI YAPILDI

Milli Savunma Bakanlığından, ABD ile 17 Ekim'de yapılan Güvenli Bölge Mutabakatı'na rağmen PKK/YPG'li teröristlerce 20 taciz/ihlal gerçekleştirildiği bildirildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "ABD ile 17 Ekim 2019 tarihinde yapılan Güvenli Bölge Mutabakatı'na rağmen PKK/YPG'li teröristler tarafından 20 taciz/ihlal gerçekleştirilmiştir. Mutabakata aykırı tüm bu eylemlere rağmen dün çoğu ambulanstan oluşan 39 araçlık bir konvoyun Resulayn'a emniyetle giriş ve çıkışı sağlanmış, yaralıların ve bazı kişilerin bölgeden emniyetle tahliyesi gerçekleşmiştir. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah'tan rahmet, kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralanan kahraman silah arkadaşımıza acil şifalar dileriz" ifadeleri kullanıldı.

 

 

BİR ŞEHİT HABERİ DE HAKKARİ'DEN

Suriye'de terör örgütüne karşı yürütülen operasyonun yanı sıra, yurt içinde de PKK ile mücadele aralıksız devam ediyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristlerle sıcak temas sağlandı. Çıkan çatışmada bir askerin şehit olduğu öğrenildi. Şemdinli'de, teröristlerle çıkan çatışmada ağır yaralanan piyade er Sezai Ekşioğlu, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak, şehit oldu. Acı haber, şehidin Erzurum'da yaşayan ailesine verildi. Bekar olduğu öğrenilen şehidin evine ve köyün sokaklarına, Türk bayrakları asıldı. Şehit piyade er Sezai Ekşioğlu'nun cenazesinin, akşam saatlerinde hava yoluyla Erzurum'a getirileceği, pazartesi günü düzenlenecek tören sonrası toprağa verileceği belirtildi.

ÇAVUŞOĞLU KİRLİ OYUNU DEŞİFRE ETTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu "Başkent Kulisi" adlı programa konuk oldu. Çavuşoğlu, PKK/YPG'nin taciz atışları için "ABD'nin talimatına rağmen taciz ihlalleri yapıyorlar. ABD de terör örgütüne güvenmemesi gerektiğini görmüştür herhalde. Buradaki kasıtları şu: Türkiye karşılık versin. Onlar da bunun kara propagandasını yapsın!" ifadelerini kullandı.

HAREKATA 120 SAATLİK MOLA

Türkiye'nin terör devleti kurulmasını engellemek ve Suriyelilerin kendi ülkelerine dönüşünü sağlamak için başlattığı Barış Pınarı Harekatı'na, 10. gününde ara verilmişti. Mike Pence liderliğinde Ankara'ya gelen ABD heyetiyle Beştepe'de 4 saat süren toplantı yapılmış, görüşmeler sonunda Türkiye operasyona 120 saat (5 gün) ara vermişti. Bu zaman zarfında PKK/PYD/YPG/SDG, Suriye'nin kuzeyinde kontrol altında tuttuğu bölgelerden silahlarını bırakarak çekilecek. Eğer örgüt bölgeden çıkmazsa, operasyon kaldığı yerden devam edecek.