2019 AÖL sınav sonuçları açıklanma tarihi: MEB öğrenciler için takvimi yayımladı! - YAZDIR

2019 AÖL sınav sonuçları gözler açıköğretim lisesi MEB sonuç ekranına çevrildi. Milli Eğitim Bakanlığı resmi sitesinden açıklanacak sonuçlar öncesi sınav takvimi belli oldu. Peki açıktan lise okuyan öğrencilerin merak ettiği 1.dönem sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

  • GİRİŞ24.12.2019 13:59
  • GÜNCELLEME24.12.2019 13:59

AÖL sınav sonuçları için geri sayım başladı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'in düzenlediği AÖL 1.dönem sınavının birinci oturumunu 7 Aralık cumartesi günü ikinci oturumunu 8 Aralık pazar günü gerçekleşti. Sınavını başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler şimdide AÖL sınav sonuçlarını merak etmeye başladı. 

Fakat AÖL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusuna dair MEB tarih duyurmadı. Ancak geçtiğimiz sınav olduğu gibi AÖL 1.dönem sınav sonuçları 15 gün sonra yani 23 Aralık pazartesi günü açıklanması öngörülüyor. 

AÖL SINAV SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

Açık öğretim lisesi birinci dönem sınav sonuçlarınızı MEB'in AÖL sistemine "kullanıcı adınız ve şifreniz" ile girip "sınav sonuçları" kısmından öğrenebilirsiniz. Dönem dersleri kısmından da önceki bütün sınav sonuçları sorgulanabiliyor. Ayrıca internet erişimi sağlamayanlar Alo 147 çağrı merkezini arayarak ta sınav sonuçlarınızı öğrenebilir.

Not: Açıköğretim Lisesi sınavında her soru 4 seçenekten oluşmakta ve puan hesaplaması yaparken doğru yapılan sorular üzerinden sisteme işlenmektedir. 

AÖL 2.DÖNEM KAYIT YENİLEME VE SINAV TARİHLERİ

İlk Kayıt ve Kayıt Yenileme İşlemleri 6-31 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılacak. 

Ders Seçme ve Sınav Merkezi Güncelleme İşlemleri 8 Ocak-4 Şubat 2020 tarihleri arasında yapılacak.

Sınav Giriş Belgeleri 18 Mart 2020 tarihinde yayınlanacak.

2019-2020 AÖL 2. Dönem Sonu Sınavı 21-22 Mart 2020 tarihleri arasında yapılacak olup sonuçlar 17 Nisan 2020 tarihinde açıklanacak.

AÖL SINAV İTİRAZI NASIL YAPILIR?

Sınav sonuçlarına yapılacak olan itirazlar, sınav sonuçlarının (www.aol.meb.gov.tr) internet adresinde yayımlanmasından itibaren en geç 5 (beş) gün içinde dilekçeyle "Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne" yapılacaktır. Bu konudaki itirazlarınız için Açık Öğretim Lisesine başvurmayınız.

1. Aşağıda sıralanan banka şubelerinden birine "MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü Kurumsal Tahsilat Programı" aracılığı ile sınav itiraz ücreti ödeyiniz.

- T.C. Ziraat Bankası Beşevler Şubesi - Ankara
- Vakıflar Bankası Ankara Şubesi - Ankara
- Halk Bankası Küçükesat Şubesi - Ankara

2. İtiraz edilen sınav adının belirtildiği dilekçeye, ödemiş olduğunuz sınav itiraz ücretinin banka dekontunu da ekleyerek "Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne" şahsen ya da posta yoluyla başvurunuz.

Sınav İtiraz Dilekçesi İçin İletişim Adresi

 

ADRES: Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne Teknikokullar/ANKARA