İşte JAK'ın hayat kurtaran mucizevi yöntemi! Kuyu ve galeri metodu - YAZDIR

Jandarma Arama ve Kurtarma (JAK) timi, Elazığ’da yıkıntıların arasında kuyu ve galeri metodunu kullanarak depremzede kurtardı. Yüsra bebek ve annesini kurtaran JAK timi o anları ve arama kurtarmada kullandıkları kuyu ve galeri metotlarını anlattı.

  • GİRİŞ27.01.2020 15:02
  • GÜNCELLEME27.01.2020 16:39
  • KAYNAKHABER7

Jandarma Arama Kurtarma Tabur Komutanı Binbaşı Burak Özer, Yüsra bebek ve annesinin nasıl kurtarıldığını Ülke TV muhabiri Serdar Er ve kameraman Hakan Avcı'ya anlattı. 

 

 

HAYAT KURTARAN KUYU VE GALERİ METODU

JAK timi, sınır ötesi harekatlarda ve iç güvenlik operasyonlarında terk edilen binalarda edindikleri tecrübeyi, enkazlarda kullanıyor. Enkaz altında hayat mücadelesi veren insanlara ulaşmak için son derece hassas davranan JAK timi önce görsel ve sesli arama ile hayat belirtisinin peşine düştü. JAK, sese ve titreşime duyarlı sensörleri enkaza yerleştirdi. 6 sensörü beton yıkıntının etrafına yerleştirerek 30 metrekarelik alanı tarayabilen timler, komutanın depremzedeye anonsunu bekledi.

 

 

Jandarma Arama Kurtarma Tabur Komutanı Binbaşı Burak Özer

Komutanın "Sesimi duyuyorsan bir yere vur, öksür, ses çıkar" şeklindeki anonsuna verilen yanıt üzerine, alan hızla daraltıldı. Ses geldikçe 30 metrekarelik alan 2 metrekareye kadar düşürülürken, kurtarma çalışmasının en önemli kısmına geçildi.

"HABERİ ALIR ALMAZ BÖLGEYE İNTİKAL ETTİK"
Özer, "Deprem haberi gelince İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirildik. Uçaklarla hemen bölgeye geldik ve keşfimizi yaptık. 3 bina enkazı vardı. Ekibimizi eşit olarak böldük. Herkes keşfini yaptı. Arama kurtarma köpeklerimizle de müdahale ettik ve ses aradık. Göçük altı arama ve dinleme cihazlarımızla canlıların olup olmadığını tespit ettik. İlk etapta 10'a yakın kişiyi çıkarttık." ifadelerini kullandı.

Jandarma Arama Kurtarma Bölük Komutanı Yüzbaşı Yusuf Mataracı

Tabur Komutanı Özer sözlerine şöyle devam etti;
"Kendimize has metotlarla enkaz içerisine girmeye başladık. Arkadaşlarımız galerilerini kuyularını açmaya başladılar. İlerleyemedikleri yerde başka yerden açmalar başladı. Bu metotlar ile 24 saat sonra Yüsra bebeğe ondan 4 saat sonra da annesine ulaştık."

"KURTARMAK 12 SAAT SÜRDÜ"

Jandarma Arama Kurtarma Bölük Komutanı Yüzbaşı Yusuf Mataracı, "Bizden önce gelen ilk ekip enkaza müdahale etmişti. Yaralıların çıkartıldığı yerden ilerlemek istedik ama oradan çok gidemedik. 4-5 metre ileriden bir ses gelmişti. Oradan ilerleyemeyeceğimiz anlayınca başka bir kuyu açtık. Öğlen saat 13:30 gibi ilk sesi aldık ancak kurtarmamız 12 saat sürdü. Kurtarılmayı bekleyen 2 can olduğunu bilerek durmadan yorulmadan çalıştık ve oradan sağ çıkartmayı başardık" şeklinde konuştu.