MEB sınavlarında öğrenciler uzaktan eğitim (EBA) konularından sorumlu olacak mı? - YAZDIR

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okulların 30 Nisan’a kadar kapalı olacağını duyurdu. Öğrenciler eğitim süreçlerine evlerinden uzaktan eğitim EBA TV ile devam edecek. Peki İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri EBA ile uzaktan eğitimden aldıkları derslerden sorumlu olacak mı? EBA TV’de işlenen derslerden sınavda soru sorulacak mı? MEB Bakanı Ziya Selçuk EBA TV ve yapılacak sınavları değerlendirdi...

  • GİRİŞ01.04.2020 11:37
  • GÜNCELLEME01.04.2020 12:49

Türkiye’de koronavirüs tedbirleri sebebiyle okullar 30 Mart Pazartesi gününe kadar tatil edildi. Öğrencilerin eğitim süreçlerinin aksamaması için uzaktan eğitim ile ders işlemeye devam edecek. Peki öğrenciler Eğitim Bilişim Ağı ile gördükleri derslerden sınavlarda sorumlu tutulacak mı? Öğrenciler ve aileler uzaktan eğitim sistemiyle işlenen derslerin sınavlarda sorulup sorulmayacağını merak ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı canlı yayında uzaktan eğitim sistemi hakkında merak edilen soruları yanıtladı. Her türlü senaryoya hazırlıklı olduklarının altını çizen Bakan Selçuk, öğrencilerin ulaşmak istedikleri her türlü bilginin EBA’da bulunduğunu ifade etti. Açıklamasının devamında “ sadece uzaktan eğitim ile beklentiler karşılanamaz” diyen Selçuk uzaktan eğitim sistemiyle ilgili “ Öğrencilerin gireceği sınavlarda okulların açık olduğu zaman işlenen sorularını sınav paketimiz de var, tüm konuları işleyen soru paketimiz de var”dedi. Peki öğrenciler sınavlarda uzaktan eğitim sisteminde işledikleri konulardan sorumlu tutulacak mı? İşte öğrencilerin sınavlarda sorumlu olduğu konular…

 

UZAKTAN EĞİTİM KONULARI SINAVA DAHİL OLMAYACAK!

Aileler ve öğrenciler tarafından merak edilen  sorulara cevap veren Bakan Ziya Selçuk “ Uzaktan eğitim ile alınan konular sınava dahil olmayacak, yüz yüze eğitimde alınan konular sınava dahil olacak”.dedi. 

LİSEYE GEÇİŞ SINAVINDA 1. DÖNEM SORULARI 

Okulların 30 Nisan'a kadar eğitime ara vermesiyle öğrenciler girecekleri sınavlarda hangi konuların sorulacağını araştırıyor. Milli Eğitim Bakanlığı Liseye Geçiş Sınavında (LGS) öğrencilerin 1. dönemde işledikleri  Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, İnkılap Tarihi, İngilizce ve Din Kültürü konularından sorumlu olacağını açıkladı.

ZİYA SELÇUKTAN SINAV AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı  canlı yayında yapılacak sınavlara dair açıklamalarda bulundu. Koronavirüs önlemleri sebebiyle “Sınavlar nasıl olacak” sorusuna ihtimaller üzerinden cevap veren Selçuk, “Hemen, orta vadede uzun vadede açılacağı durumlar olabilir” dedi. Açıklamasının devamında öğrencileri mağdur etmek istemediklerini belirten MEB Bakanı ”Bu küresel bir sorun. Biz çözüm makamıyız. Ne tür tedbirler almamız lazım? Modellemeler yapmak lazım.” dedi.

YAZ TATİLİ GEÇ Mİ BAŞLAYACAK?

Katıldığı canlı yayında Milli Eğitim Bakanlığının 2020 Eğitim takvimi ile ilgili sorulara da cevap veren Bakan Selçuk Yaz tatilinin ne zaman başlayacağı sorusuna “ her türlü senaryo ile çalışmamız var. Her türlü çalışmamız ve altyapımız var” diyerek cevap verdi. Hayatın devam ettiğini belirten Selçuk sükunet içinde, tedbirleri alarak gereğini yapacaklarını ifade etti. 

 

TATİL SÜRESİ UZAYACAK MI?

Okulların açılmasıyla ilgili eğitimsel açıdan eksik bulunmadığını belirten Selçuk” Biz yarın denirse, şartlar uygun olursa yarın başlarız. Ama bu konu tümüyle sağlık koşullarına bağlı. Buna bağlı olarak bu konuda yapılacak istişareler sonucunda birlikte karar veririz” dedi.

SINAVLAR ERTELENECEK Mİ?

Sınavların ertelenip ertelenmeyeceği yönündeki soruya MEB Bakanı Selçuk şu yanıtı verdi.” Biz senaryolardan birisi olarak bunu tutuyoruz. Ama temel yaklaşımımız sınavı ertelememek. Biz sınavın zamanında olmasını istiyoruz. Ertelemek birinci kuralımız veya beklentimiz değil. Zaruret olmazsa, bir mücbir sebep olmazsa ertelemeyi planlamıyoruz. Ertelenebilir mi? Ertelenebilir. Mücbir bir sebep olursa.”