İşte Türkiye’nin 17 yeni büyükelçisi - YAZDIR

Dışişleri'nin son kararnamesiyle 17 diplomat ilk kez 'büyükelçi' unvanını kazandı. Yaş ortalaması 51 olan kararnamedeki büyükelçilerden 3'ü kadın. Elçilerimizi tanıyalım:

  • GİRİŞ20.04.2008 09:43
  • GÜNCELLEME20.04.2008 09:43

Yeni büyükelçiler arasında en kalabalık grubu sekiz kişi ile Mülkiyeliler (Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi) oluşturuyor.  Lise mezuniyeti itibarıyla da TED Ankara Koleji çıkışlılar beş büyükelçiyle en kalabalık grup durumunda. TED’i İstanbul Saint Joseph Lisesi izliyor. İşte Türkiye’nin yeni büyükelçileri:


ROMANYA
Ayşe   Sinirlioğlu

1956, Nevşehir doğumlu. İstanbul Levent Lisesi ve Marmara İktisadi Ticari İlimler mezunu. Boğaziçi’nde doktora yaptı. Bakanlığa 1984’te girdi. Halep, Rotterdam, New York (BM), Cenevre (BM) ve Amman’da görev yaptı.  İngilizce biliyor. Son iki yıldır merkezde İkili Ekonomik İşler Genel Müdür Yardımcılığı yapıyordu. Evli, iki çocuklu. (Eşi de diplomat)


ETYOPYA
Ali Rıza Çolak

1956, Ankara  doğumlu. TED Ankara Koleji ve Mülkiye mezunu. Bakanlığa 1979 yılında girdi.  Oslo, Pekin, Tokyo, Houston, Lizbon’da görev yaptı, Frankfurt Başkonsolosu oldu. Son iki yıldır merkezde Konsoloslok İşleri Genel Müdür Yardımcısı’ydı. İngilizce biliyor. Evli, bir çocuklu.


CEZAYİR
Ahmet Necati Bigalı
 
1956, İzmir doğumlu. İstanbul Saint-Joseph Lisesi ve İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Bakanlığa 1983’te girdi. 1993’te Londra, Tahran, Atina, Aşkabad ve Lefkoşa gibi dış görevlerde bulundu, Brüksel Başkonsolosluğu yaptı. Son iki yıldır merkezde Personel Dairesi Başkanı’ydı. Fransızca ve İngilizce biliyor. Evli, iki çocuklu.


BANGLADEŞ
Şakir Torunlar

1960, Mersin doğumlu. TED Ankara Koleji ve Mülkiye mezunu. Bakanlığa 1983’te girdi. Brüksel, Trablus, Londra, Gümülcine, Bağdat, Atina gibi dış görevlerde bulundu. Son iki yıldır merkezde Güvenlik İşleri Genel Müdürü olarak görev yapmaktaydı. İngilizce ve Fransızca biliyor. Evli, bir çocuklu.


AZERBAYCAN
Hulusi Kılıç

1956, Tokat doğumlu. Reşadiye Lisesi ve Strasbourg Üniversitesi mezunu.Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Bakanlığa 1975’te girdi. Cezayir, Sofya, Tiflis’te bulundu, Halep Başkonsolosluğu yaptı. Son üç yıldır merkezde Protokol Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Fransızca ve İngilizce biliyor. Evli, bir çocuklu.


LÜKSEMBURG
Ayşe Asya

1956, Ankara doğumlu. TED Ankara Koleji ve Mülkiye mezunu. Bakanlığa girdi. Frankfurt, Halep, Belgrad, NATO gibi dış görevlerde bulundu. Son iki yıldır Türkiye’nin Viyana’daki BM Ofisi Nezdindeki Temsilciliğinde Elçi unvanıyla Daimi Delege Yardımcısı olarak görev yapmaktaydı. İngilizce biliyor.  Evli, bir çocuklu.


TÜRKMENİSTAN
Hüseyin Avni Bıçaklı

1959, Isparta Gelendost doğumlu. Afyon Lisesi ve Mülkiye mezunu. Aynı üniversitede uluslararası ilişkiler doktorası yaptı. Bakanlığa 1982’de girdi. Zürih, Tel Aviv, Dublin, Bükreş’te görev yaptı, Kudüs Başkonsolosluğu görevinde bulundu. Son üç yıldır merkezde Çok Taraflı Kültürel İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyordu. İngilizce biliyor. Evli, iki çocuklu.


HİNDİSTAN
Levent Bilman

1961, Çanakkale doğumlu. Adana Borsa Lisesi ve Mülkiye mezunu. Bakanlığa 1984’te girdi.  Varşova, Tel Aviv, Roma, BM (New York) gibi dış görevlerde bulundu.
Son iki yıldır Dışişleri Sözcüsü olarak görev yapıyordu. İngilizce biliyor. Evli.


SENEGAL
Ali Savut

1954, İstanbul doğumlu. İstanbul Saint-Joseph Lisesi ve Bordeaux Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Bakanlığa 1979’da girdi. New York Başkonsolosluğu, NATO Daimi Temsilciliği, Ottowa ve Paris’te görev yaptı. 2004’ten beri merkezde Batı Avrupa’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyordu. Fransızca ve İngilizce biliyor. Evli, iki çocuklu.


NİJERYA
Aykut Sezgin

1952, Söke doğumlu. İstanbul Atatürk Erkek Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi mezunu. Bakanlığa 1979’da girdi. Stockholm, Adisababa, Rotterdam, Washington ve Tahran’da bulundu. 2006’dan bu yana Melbourne Başkonsolosluğu görevini yürütmekteydi. İngilizce, Fransızca ve İtalyanca biliyor. Evli, bir çocuklu.


VİETNAM
Ateş Öktem

1951, Kütahya doğumlu. American Community Schools Lisesi ve Gazi Üniversitesi İktisadi Ticari İlimler Akademisi mezunu. Bakanlığa 1975 yılında girdi. Moskova, Helsinki, Şam, Bonn’da bulundu, Düsseldorf Başkonsolosluğu yaptı. Son iki yıldır TBMM Protokol ve Dış İlişkiler Müdürü olarak görev yapıyordu. İngilizce biliyor. Evli, bir çocuklu.


SLOVENYA
Ayşe Sezgin

1958, Ankara doğumlu. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi ve Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler mezunu.  Bakanlığa 1983’te girdi. Anvers, Musul, Lyon, Cenevre (BM), Paris ve Londra’da bulundu. Son iki yıldır merkezde AB Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyordu. İngilizce ve Fransızca biliyor. Evli, bir çocuklu. Eşi de diplomat.


MOĞOLİSTAN
Asım Arar

1955, İstanbul doğumlu. TED Ankara Koleji ve Grenoble Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Aynı üniversiteden yüksek lisans derecesi var. Bakanlığa 1983’te girdi.  Kinşasa, Paris, Cenevre (BM), Viyana (BM) gibi dış görevlerde bulundu. Son üç yıldır merkezde Çok Taraflı Ekonomik İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyordu. Fransızca ve İngilizce biliyor. Evli.


LÜBNAN
Serdar   Kılıç

1958, Samsun doğumlu. TED Ankara Koleji ve Mülkiye mezunu. Bakanlığa 1984’te girdi, Kuveyt, Los Angeles, NATO gibi dış görevlerde bulundu. Son iki yıldır merkezde NATO Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyordu. İngilizce biliyor. Evli, bir çocuklu. 


KONGO DEM.CUM.
Mehmet Özyıldız

1951, Bademli doğumlu. Ankara Fen Lisesi ve Mülkiye mezunu. Bakanlığa 1975’te girdi. Essen, Brezilya, Paris, Kahire gibi dış görevlerde bulundu. 2004’ten bu yana Brüksel Başkonsolosluğu görevini yürütüyordu. Fransızca, İngilizce, Almanca, İtalyanca, İspanyolca ve Portekizce biliyor. Evli, iki çocuklu.


KAZAKİSTAN
Atilla Günay

1960, İstanbul. Kadıköy Anadolu Lisesi ve Mülkiye mezunu. Bakanlığa 1983’te girdi. Roma, NATO, Kinşasa, Cenevde, Lahey, Atina gibi dış görevlerde bulundu.  2005’ten bu yana merkezde Siyaset Planlama Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyordu. İngilizce, Fransızca ve Almanca biliyor.


KENYA
Levent Şahinkaya

1959, İstanbul doğumlu. Saint-Joseph Lisesi ve Grenoble Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu.  Bakanlığa 1984’te girdi.  Dakar, Düseldorf, Strasbourg, Paris ve Bern gibi dış görevlerde bulundu. Son iki yıldır merkezde Uluslararası Siyasi Kuruluşlar Genel Müdür Yardımcılığı görevindeydi. Fransızca ve İngilizce biliyor. Evli, bir çocuklu.