'Katil Ahmedinejad ABD'den defol' - YAZDIR

İran Devlet Başkanı Mahmut Ahmedinecad yapacağı konuşma öncesinde Birleşmiş Milletler merkezi karşısındaki Jag Hanmerersgold Parkı’nda toplanan yüzlerce İranlı tarafından protesto edildi.

  • GİRİŞ23.09.2008 23:09
  • GÜNCELLEME23.09.2008 23:09

"Katil Ahmedinecad New York’tan Defol", "Terörist Ahmedinecad", "Ahmedinecad İnsan Hakları Suçlusu" şeklinde slogan atan ve pankartlar taşıyan protestocular, Ahmedinecad ve yönetiminin gerçek İranlıları temsil etmediğini iddia ettiler.

-"AHMEDİNECAD İNSANLIK SUÇU İŞLEME REKORU KIRDI"-

İran Devlet Başkanı Ahmedinecad'ın protesto edildiği gösterilerde, ABD’deki İranlı kökenli çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, yaptıkları konuşmalarda, Ahmedinecad’ın işlediği insanlık suçlarıyla rekor kırdığını iddia ettiler. Protestocular, "Ahmedinecad 1980 yılında 'Terminatör' lakabını boşuna almamıştır. Hapishanede yaptığı insanlık dışı işkenceler ve toplu cinayetlerle bu ünvanı kazanmıştır. Ahmedinecad rejimi uluslar arası terörü en fazla destekleyen devlettir. Dünyanın çeşitli ülkelerinde meydana gelmiş 450 terörist saldırının kaynağıdır. Ahmedinecad rejimi İran’daki çeşitli hapishanelerdeki 120 bin siyasi mahkumun ölümünden sorumludur. Irak’ta öldürülen Amerikan askerleri ile Amerikan güçlerine yapılan saldırılardan yüzde 73 sorumlusu Ahmedinecad rejimidir" diye konuştular.

Protestocuların sözcüsü de yaptığı konuşmada Ahmedinecad rejimin aralarında 140 çocuk, 137 eşcinsel ve 133 kadınında bulunduğu kişileri suçsuz olarak idam ettiğini öne iddia ederek, "27 Temmuz 2008’de, Tahran’da bir gecede tam 29 kişiyi birden idam etti. 27 Ağustos 2008’de tam 1600 kişiyi bir gecede tutuklattı. 2007 yılından bugüne, İran’da Ahmedinecad rejimin protesto eden tam 5 bin kişi hala ceza evlerinde" dedi.

ANKA