Doğu'nun kaderini değiştirecek proje! - YAZDIR

Bir zamanlar ticaretin kalbinin attığı ‘İpek Yolu’ tekrardan hayat buluyor. Üç ülkeyi bir birbirine bağlanacak olan proje başta Kars olmak üzere Doğu'ya hayat verecek.

  • GİRİŞ05.05.2011 16:26
  • GÜNCELLEME05.05.2011 16:26

Kenan Biter’in haberi

1993 yılında Azerbaycan ile Ermenistan arasında çıkan savaş nedeniyle 15 yıldır  kesik olan Türkiye ile Orta Asya devletleri arasındaki  demiryolu bağlantısını tekrar sağlamak üzere 20 Eylül 2007’de temelleri atılan Bakü -Tiflis- Kars (BTK) demiryolu hattının yüzde 55’i tamamlandı.

Dünyanın en büyük 100 projesi içerisinde yer alan demiryolu hattı hizmete geçtiğinde, Marmaray üzerinden Avrupa ile Çin arasında kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlanacakken,  proje ile birlikte bir çok ülkede malını Türkiye üzerinden dünya pazarına ulaştırabilecek. Merkezi Kars'a kurulması planlanan lojistik üssü bölgede günü birlik ticaret ile turizmi de canlandıracak. Asrın projesi olarakda adlandırılan proje Doğu’nun en büyük sorunlarından biri olan lojistik sorununa da çözüm getirecek. Ekonomik anlamda canlılık yaratacak proje bölgeye gelmekten çekinen ve bölgeyi terk eden yatırımcıyı da bölgeye geri çekecek.

500 MİLYON DOLARA MAL OLACAK

Yaklaşık 500 milyon dolara mal olacak olan ve 295 milyon dolarını Türkiye’nin karşıladığı 105 kilometrelik demiryolu hattının, Kars ile Gürcistan sınırı arasında kalan 76 kilometrelik kısmının yapımını Türkiye gerçekleştiriyor. Türkiye'nin yapımını gerçekleştireceği bölüm, çift altyapıya uygun, tek üst yapılı olarak inşa edilirken, Gürcistan ise, Azerbaycan'dan aldığı 200 milyon dolarlık krediyle Türkiye sınırından Ahılkelek'e kadar olan yaklaşık 30 kilometre yeni bir  hat inşa ediyor  ve var olan 160 kilometrelik demiryolunuda tekrardan elden geçiriyor.

LONDRA’DAN ÇİN’E KESİNTİSİZ DEMİRYOLU ULAŞIMI!

BTK Demiryolu Projesi tamamlandığında  doğuda Çin ile Kazakistan'ı Avrupa'ya bağlayacak. Avrupa'ya bağlantı ise batıda yapımı devam eden boğaz geçişli Marmaray Projesi'yle gerçekleştirilecek. Böylece Avrupa'yla Orta Asya arasındaki yük taşımacılığının büyük oranda demiryoluna kaydırılması hedefleniyor.

Rusya ile Türkiye arasında da bir ulaşım koridoru haline gelebilecek olan BTK hattı, hem Azerbaycan, Nahçıvan ve Türkiye'yi birleştirecek hem de Asya ile Avrupa arasında ulaşım koridoru rolünü üstlenecek. BTK, Tiflis üzerinden Türkiye'nin Akdeniz limanı Ceyhan'a varacak olan BTC petrol boru hattı ve henüz yapımı tamamlanmamış olan Tiflis ile Erzurum arasındaki doğalgaz boru hattının ardından, Azerbaycan'ın Hazar Denizi ile Avrupa kıtası arasındaki üçüncü bağlantısı olacak ve Türkiye’nin Azerbaycan ve Türk Cumhuriyetleri ile doğrudan bağlantısını sağlayacak.

kullan

HAT ‘DEMİR İPEK YOLU’NA DÖNÜŞECEK

Batı Kazakistan’daki Aktau Limanı’nı Çin’le birleştiren Dostık- Aktau demiryoluda tamamlandıktan sonra, bu hat üzerinden Kafkaslara ve Avrupa’ya, Kazakistan ve Çin yüklerinin taşınması sağlanacak. Bu nedenle, projeye ilgi duyan Pekin de, Rus topraklarını by-pass ederek mallarını Güney Kafkas­ya ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştırmayı planlıyor. Bu durumda BTK Demiryolu gerçekten 'Demir İpek Yolu'na dönüşmüş olacak.

2012 SONUNDA BİTİRİLMESİ PLANLANIYOR!

İstanbul Boğazi'nda sürdürülen Marmaray Projesi'ninde tamamlanmasina paralel olarak, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi hayata geçirildiğinde Avrupa'dan Çin'e demiryoluyla kesintisiz yük taşinmasinın mümkün hale gelebileceğini söyleyen  Ulaştırma Bakanlığı Demiryollar, Limanlar ve Hava meydanları İnşaatı Genel Müdür  Yardımcısı N. Ahmet Kuşanoğlu,  hattın en önemli katkıyı ekonomik anlamda yapacağının altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü; ‘’ Hattın ihalesini 2008 yılında yaptık. İhaleyi 295 milyon TL’ye Özgün Yapı ile Çelikler Yapı ortaklığının oluşturduğu Bayçel Grup aldı. Şantiyelerimizde yaz kış demeden yılın 365 günü çalışma yapılıyor. İnşaatın şu an itibariyle yüzde 55’i tamamlanmış durumda. 2012 yılı sonuna kadar hattı tamamen bitirmeyi planlıyoruz, ancak Gürcistan’nın hattı güneye kaydırmak gibi bir planı var o yüzden biraz gecikme yaşanabilir’’ dedi.

1 MİLYON YOLCU, 6.5 MİLYON TON YÜK!

Bakü-Tiflis-Kars Demir yolu hizmete girdiğinde, 1 milyon yolcu ve 6.5 milyon ton yük taşınması hedeflenirken, 2034 yılında ise söz konusu proje hattı üzerinde 3 Milyon yolcu ve 17 Milyon yük taşıma kapasitesi olacağı tahmin ediliyor. Hattın stratejik öneminin yani sıra TCDD'nin yıllık 19,5 milyon ton yük taşıdığı dikkate alındığında, hattın Türkiye açısından önemli bir gelir kalemi oluşturacağı da öngörülüyor.

Birçok ülkeden inanılmaz bir yük talebinin geleceğinin şimdiden belli olduğunu söyleyen Kuşanoğlu, ‘’Hat üzerinde ciddi bir yük taşınacak. Tabi bu yükler Kars’ta kalacak diye bir şey yok. Bir lojistik merkezi kurulacak ve burada transit bir hat olacak. Bu hat üzerinden malların sevkiyatı gerçekleşecek. Tabiî ki merkezde oluşacak olan bu sirkülasyon hem yatırımcıyı kuşkusuz bölgeye doğru çekecek hem de bölgede hareketlilik sağlayacaktır.’’ dedi.

KAZAKİSTAN  10 MİLYON TON YÜK TAAHHÜDÜ VERDİ!

BTK Demiryolu hattı daha hayata geçmeden ilk yükünü Kazakistan’dan taahhütlü bir şekilde aldı. 2006 yılında Astana’da yapılan ve hat için kilit taşını oluşturan 5’li toplantılarda (Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye, Kazakistan ve Çin ), Çin ve Kazakistan’ın da projeye destek verdiklerini söyleyen Kuşanoğlu, Kazakistan Ulaştırma Bakanı’nın hattın açılması ile birlikte her yıl ilave 10 milyon tonluk bir yük verebilecekleri taahhüdünde bulunduklarını belirterek verilen taahhüdünde yazılı belge altına alındığını söyledi. 

‘BTK’DAN SONRA ŞİMDİ DE ‘KIN’ PROJESİ

BTK’nın yapımı devam ederken Güney Kafkasya’da yeni bir demiryolu hattının daha yapımı gündeme geldi. Projesi ve fizibilitesi yapılan “Kars-Iğdır-Nahçıvan Demiryolu Projesi” (KIN) ile Ermenistan’ın izole ettiği Nahçıvan’ın Kars üzerinden demiryoluyla Avrupa’ya açılması öngörülüyor. KIN Projesi’nin gerçekleşebilmesi için yaklaşık 750 milyon dolara gereksinim duyuluyor. KIN projesi ile ilgili, BTK’daki deneyimi buraya aktarmak istediklerini söyleyen DHL Genel Müdür Yardımcısı Kuşanoğlu, projenin Azerbaycan – Türkiye-İran ortaklığı ile yapılacağını ve hattın bir ucunun Nahçvan’a diğer bir ucunun ise Kars’a doğru indirileceğini söyledi.

KARS, 2014’E DÖRT DÖRTLÜK HAZIRLANIYOR

Kars merkezden başlayıp yapımı devam eden projenin  lojistik merkezinin Kars’ın Mezra denilen bölgesinde olacağını ve 300 dönümlük bir  alanda çalışmalar yapıldığını belirten Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, ''BTK’ dan sonra şimdide  Kars-Iğdır-Nahçivan ve Kars- Iğdır – İran projeleri hazırlanıyor. Kars demiryolu noktasında bölge ili haline dönüşecek. BTK projesinde yıllık 1.5 milyon insan sirkülasyonu olacak, bunun 500 binin Kars’a ineceğini düşündüğümüzde ekonomik anlamda çok ciddi bir hareketlilik olacağını öngörebiliyoruz. Bu yüzden biz Kars’ın yeniden şehir planını imar noktasında ele aldık. Arkasından alt yapı çalışmalarımızı hızlı bir şekilde sürdürüyoruz ve Kars’ı projenin tam anlamıyla faaliyete geçeceği 2014’e hazır hale getirmeye çalışıyoruz. Kafkaslardan ve Uzakdoğu’dan gelecek turistlerle için  turizmle ilgili çok ciddi çalışmalarda yapıyoruz.’’ dedi.

ANKARA-SİVAS 2 SAATE, ERZİNCAN 5 SAATE, KARS İSE 8 SAATE DÜŞECEK!

Doğuya doğru trenler hızla ilerliyor. Bir zamanlar ulaşılması günler alan illerimize, yapılan yatırımlarla artık çok kısa zamanlar içerisinde hem daha hızlı hem de daha güvenli bir şekilde ulaşılabiliyor. Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi’nin yapımı hızla devam ederken yeni hızlı tren projeleri de hayata geçirilmek için gün sayıyor. Projeleri hazırlanan yeni hatlar tamamlandığında ise Ankara-Sivas arası 2 saate düşecekken, Erzincan-Ankara 5 saate, Ankara-Kars ise 8 saate düşecek.

kullan  

YAPILMASI PLANLANAN HIZLI TREN PROJELERİ

Ankara- Sivas Hızlı Tren Projesi ( Yapımı devam ediyor )
Sivas –Erzincan Hızlı Tren Projesi
Erzincan – Erzurum – Kars Hızlı Tren Projesi
Trabzon – Erzincan Hızlı Tren Projesi
Eskişehir – Antalya Hızlı Tren Projesi
Konya – Mersin  Hızlı Tren Projesi
Ankara – Samsun  Hızlı Tren Projesi
Bursa – Bandırma – İzmir  Hızlı Tren Projesi

BÖLGEDEKİ İŞADAMLARI BTK İLE İLGİLİ NE DÜŞÜNÜYOR?

Hem 'BTK' projesi, hem de yapılması planlanan 'KIN' ve hızlı tren projeleri ile  bölgeye hareketlilik geleceği düşünülürken  bölgedeki sanayici ve işadamları dernekleri ile oda başkanları konuyla alakalı ne düşünüyor?

Kars  Ticaret Odası Başkanı Ali Güvensoy:

169 PROJENİN 60’I KARS’A GİTTİ

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nin bölgeye ekonomi anlamda çok büyük katkı sağlayacağını söyleyen Güvensoy,’’ Proje için Kars’a lojistik merkezi yapılması planlanıyor, bu merkezde bölgeyi iyice hareketlendirecek. Zaten demiryolu projesi  ile Türki Cumhuriyeti ülkelerine gidip gelme, turist getirme yönünden bizim için çok büyük önem taşıyor. Proje ile bölge genelinde hareketlenme olacak sadece Kars gelişmeyecek. Bölgede iş yapan üyelerimizi de bu konuyla alakalı bilgilendiriyoruz, proje hayata geçtiğinde neler yapılması gerektiğini şimdiden konuşuyoruz. Bölgede 4 ilin kalkınma ajansının merkezi bulunuyor. Bu ajansa 4 ilden 169 proje geldi bunların 60’a yakını Kars ile ilgili. Kars’a ciddi yatırımlar olacak.’’ dedi.

Kars Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ali Nail Çelik:

60 BİN TL’LİK ARAZİ 2 YILDA 1 MİLYON TL’YE ÇIKTI!

Projeyi yüzyılın projesi olarak nitelendirdiklerini söyleyen Çelik,  ‘’Temel atılması ile birlikte Kars’taki gayrimenkul fiyatlarının yükselmesi, ve göçün kısmen de olsa azalması gündemde. Fakat proje bitiminin akabininde yapılacak serbest bölge ile öyle tahmin ediyoruz ki Kars Kafkasların ticaret merkezi olacak. Böylelikle günü birlik ticaret ile Kars esnafının yüzü gülecek. Kars’tan çıkan bir tren Çin’e kadar gitmiş olacak. Doğu’daki tüm iller artık ihracatını rahatlıkla yapabilecekler. Kars’a yatırım yapmak için işadamları gelip şimdiden arsa ve tarla alıyor. Bundan yaklaşık 2 yıl önce 60 bin TL eden bir gayrimenkul (arazi) şimdilerde 1 milyon TL civarında satılıyor. Bu araziye de 4 yıldızlı bir otel yapmayı düşünüyorlar.  2000’li yıllarda Kars Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrika sayımız  11 fabrikadan 5 kat birden artarak 53’e çıktı. Buda bizim için çok önemli bir gelişme’’ dedi.

Kars – Ardahan – Iğdır Genç İşadamları Derneği Başkanı Hüseyin Güzel:

BÖLGEYE TEKRAR HAYAT GELECEK

BTK projesinin Kars’tan Çin Seddi’ne kadar uzanan bir demiryolu hattı olduğunu ve doğu içinde çok önemli bir proje olduğunu vurgulayan Güzel, ‘’ Kars’ta  Ermenistan sınır kapısı vardı, o dönemlerde Kars esnafına iş yaptırıyordu, daha sonra bu kapının kapanması ekonomiyi ciddi bir sekteye uğrattı. Ancak bu proje ile bölgeye tekrardan hayat gelecek. Biz genç işadamları olarak, bölgeyle ilgili planlarımız var. Demiryolu olduğu için maliyetler düşük olacak bu da tabi yatırımı bölgeye çekecek. Bu proje ile batıda yaşayan işadamları tekrar bölgeye geri dönecek. Her şey ulaşımla alakalı, ulaşımınız yaptığınız ticarete cevap veriyorsa  o zaman o bölgede ticaret karlıdır aksi takdirde yaptığınız ticaret uzun ömürlü olmaz’’ dedi.

Turyap Kars Temsilcisi Savaş Çantay:

Demiryolu projesi ile belli bölgelerde değişiklikler olduğunu dile getiren Çantay, ‘’ Bu bölgeler özellikle batıya açılan bölgeler. Bir de bir söylenti var lojistik merkezinin Kars’a yapılmayacağı tabii bir belirsizlik yaratıyor. Fiyatlarda yüzde 30 ile yüzde 40 artışlar gerçekleşti. Artışın gerçekleştiği bölgelerden bazıları ise Gaffar Okan Bulvarı, havaalanı yolu, üniversite yolu, İnönü Caddesi. Kars’ın demir yolu tarafında yani  Akkaya tarafında bir gelişme yok. Batı’dan ufak,  ufak yatırımcıların arayışı var. Ancak kısa zaman içinde  bölgede ciddi bir hareketlilik bekliyoruz.’’ dedi.

Haber 7

kenan.biter@haber7.com