Rize

Hayatını 3 ayaklı sürdürmek zorunda kalacak

11:39 14 Şubat 2018 1 Yorum Var
Hayatını 3 ayaklı sürdürmek zorunda kalacak

Rize Doğu Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 12. Bölge Müdürlüğü ekiplerinin arazi çalışması sırasında yolda yaralı halde bulduğu karacanın yaralı bacağı Rize’de özel bir veteriner kliniğinde yapılan ameliyatla kesildi. Karaca hayatını 3 ayaklı sürdürmek zorunda kalacak.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde köpeklerin saldırısına uğradığı öğrenilen karaca Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından bacağından yaralı halde bulundu. Kan kaybı yaşayan karacaya, Rize DKMP Şube Müdürü Miktat Özyanık tarafından ilk müdahale yapıldı. Özyanık, ilk müdahalenin ardından yaralı karacayı tıbbi müdahale yapılması için Veteriner Kliniği'ne getirdi. Burada tedavi altına alınan karaca bir gün dinlendirilerek ameliyata alındı. Yaralı karacaya tıbbi müdahale Veteriner Hekim Burak Çakıroğlu ve Kasım Berber tarafından gerçekleştirildi. Sağ ön bacağının kangren olduğu tespit edilen karacanın yaşamını devam ettirebilmesi için bacağı kesilmek zorunda kalındı.

Konu hakkında açıklama yapan Veteriner Hekim Burak Çakıroğlu “Kliniğimize dün gelen yaralı karacanın ön ayağında ciddi bir travma söz konusuydu. Ayak neredeyse kopma derecesine gelmişti. Daha önce beşeri hekim arkadaşlarımız ilk müdahalesini yaparak kanamayı durdurmuştu ve kliniğimize kanama durmuş, bacağı sarılmış bir şekilde gelmişti. Fakat kliniğimizde yaptığımız muayenede maalesef ayağın kangrene doğru gittiğini gördük ve ampütasyon dediğimiz bacağı gövdeden uzaklaştırma işleminin yapılması gerektiği kararını verdik. Dün itibariyle kendisini biraz toparlaması gerektiği düşüncesiyle kliniğimizde müşahede altında tuttuk ve bugün operasyonu gerçekleştirdik. Başarılı bir operasyon oldu ama maalesef bacağı vücuttan uzaklaştırarak üç ayaklı bir şekilde hayatını sürdürmesini bekleyeceğiz. Buradaki tedavisi tamamlanan karaca Milli Parklar Müdürlüğümüz tarafından Kars bölgesinde bulunan yaralı yaban hayvanların rehabilitasyon merkezine gönderilecek” ifadelerini kullandı.
 

YORUMLAR

1 Yorum Var
  • Ahmet Özbir 1 yıl önce Şikayet Et
    ELLERİNİZE sağlık, Karacamıza şifalar diliyorum. Devletimizden, belediyelerimizden HAYVAN HASTAHANESİ istiyoruz. Kaza geçiren sakat hayvanları tedavi ettirmek için çok koşturuyoruz. HER İL'E TAM DONANIMLI HASTAHANE İSTİYORUZ!.
    Cevapla İlk beğenen sen ol
ETİKETLER
ameliyat edildi
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan bütün haberler Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.