Aile hekiminde randevu zorunlu değil

Sağlık Bakanlığınca aile hekimine muayene olabilmek için randevu almanın zorunlu olmadığı, randevu almadan da müracaat edilebileceği bildirildi.

Aile hekiminde randevu zorunlu değil
Aile hekiminde randevu zorunlu değil
GİRİŞ 02.07.2013 17:02 GÜNCELLEME 02.07.2013 17:02

Sağlık Bakanlığından 1 Temuzda başlayan aile hekimliğinde randevu uygulamasıyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Merkezi Randevu Sistemi ile özellikle sabah saatlerinde yaşanan yığılmaların önüne geçilmesi ve muayenelerin gün içine dengeli dağıtılmasının hedeflendiği, böylelikle vatandaşların hastanelerde ve Aile Sağlığı Merkezlerinde sıra bekleyerek zaman harcamayacağı, kendilerinin belirlediği zaman diliminde kolaylıkla sağlık hizmeti alabileceği belirtildi.

İsteyen vatandaşların randevu almadan da aile hekimine müracaat edebileceği ifade edilen açıklamada, aile hekimine muayene olabilmek için randevu almanın zorunlu olmadığı vurgulandı.

Ayaktan başvuran hiçbir hastanın mağdur edilmeyeceği, muayenesinin yapılacağına dikkat çekilen açıklamada, "Acil olarak gelen hastalara ise öncelik tanınacaktır" ifadesine yer verildi.

Hastaların aile hekimlerinin izinli olduğu durumlarda, bu göreve vekalet eden aile hekimine ayaktan başvurarak muayenelerini olabileceği, randevu hizmeti karşılığında herhangi bir ücret talep edilmediği, 182 no'lu telefon arandığında bağlı olunan operatörün tarifesine göre ücret ödendiği kaydedildi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Meteoroloji'den 11 il için sağanak ve sel uyarısı
İngilizler üretti! Yola çıktığı anda...