Kalbi delik çocuğa ameliyatsız tedavi

Doğuştan kalbi delik çocuklar artık açık kalp ameliyatına gerek kalmadan tedavi edilebiliyor. Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 3 hastanın kalp deliği aynı gün kateter yöntemiyle kapatıldı.

Kalbi delik çocuğa ameliyatsız tedavi
Kalbi delik çocuğa ameliyatsız tedavi
GİRİŞ 06.05.2006 10:23 GÜNCELLEME 06.05.2006 10:23

Yeni yöntem, Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, doğuştan kalbi delik olan Kübra Bali (3), Özkan Yaşar (12), Semra Mert (24)'e başarıyla uygulandı.


AA muhabirine açıklama yapan, Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Pediatrik Kardiyolog Doç. Dr. Vedide Tavlı, bu yöntemle çocukları açık kalp cerrahisinden kurtardıklarını belirterek, uygulamanın 1.5 saatte tamamlandığını, hastaların da 1 günde taburcu edildiklerini söyledi.


Tavlı, yöntemin her hastaya uygulanamayacağını vurgulayarak, "Hastanın yaşının ve sağlık durumunun uygun olması gerekiyor. Bu yöntemle kalp deliği ameliyatsız kapatılıyor. Hasta erken ve tam iyileşmiş olarak buradan ayrılıyor. İzmir'de devlet hastaneleri içinde bu yöntemi sadece biz uygulamaya başladık" diye konuştu.


İşlemin ardından komplikasyon oranının da çok düşük olduğunu ifade eden Tavlı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Açık kalp ameliyatına göre daha az riskli bir yöntem. Kalp içi ve kalp dışı delikleri bu yöntemle kapattık. Kasık damarından ince bir boruyla girerek, delik olan noktaya yamayı ilettik. hastalarımızı 1 gün sonra taburcu ettik. Cerrahi kesinti olmadığı için yara izi de kalmadı."


Tavlı, Semra Mert'in yaşı büyük olmasına rağmen kalbindeki deliğin doğuştan olduğu için yeni yöntemle kapatılabildiğini kaydetti. Bu yöntemle sağlığına kavuşan Özkan Yaşar, kalbindeki delik kapatılmadan önce çok çabuk yorulduğunu ifade ederek, " Rahatça koşup oynayamıyordum. Hemen yorulup oturuyordum. Arkadaşlarım koşup oynarken onlara hevesleniyor ve çok üzülüyordum. Şu anda çarpıntım da ağrım da yok. Çok mutluyum artık rahatça oyun oynayabilirim" diye konuştu. Semra Mert ise, "Artık çarpıntım yok, sağlığıma kavuştuğum için çok mutluyum" dedi. Pediatrik Kardiyolog Dr. Timur Meşe de hastaların sağlıklarına erken kavuştuklarını belirterek, " Deliği kapattığımız doku, metal içermiyor. Vücuda zararlı herhangi bir etkisi yok. Vücut bunu tamamen içine alıyor" diye konuştu

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Suruç talimatını Buldan mı verdi?
'ABD Türkiye karşısında diz çöktü'