Cam kenarında seyahat etmek hastalıklardan koruyor

Bilim insanları uçak yolculuğu esnasında cam kenarında oturmanın grip ve virüs yoluyla bulaşan diğer hastalıklara yakalanma riskini azalttığını belirtti.

Cam kenarında seyahat etmek hastalıklardan koruyor
Cam kenarında seyahat etmek hastalıklardan koruyor
GİRİŞ 20.03.2018 16:44 GÜNCELLEME 20.03.2018 16:47
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Kalabalık insan grubuyla saatlerce havasız ortamda yolculuk etmek hasta olma riskini arttırıyor. Amerikalı bilim insanlarının son yaptığı araştırmaya göre uçak ve otobüs yolculukları sırasında cam kenarına oturmak grip ve hava yoluyla bulaşan diğer hastalıkları kapma riskini azaltıyor. 

Emory Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının yaptığı çalışmada uçak yolculuğu sırasında oturulan koltuğa göre ortaya çıkan hastalık kapma riski ölçüldü. Bilgisayar tabanlı bir simülasyon sayesinde hastalığın bulaşma şekilleri haritalandı. Yapılan ölçümlere göre cam kenarında oturan yolcuların virüs yoluyla bulaşan hastalıkları kapma riskinin diğer yolculara göre daha az olduğu görüldü. 

 

 

Araştırmacılara göre koridor kenarında bulunan koltukların insan geçişinin en yoğun olduğu bölgeye yakın olması, koridor kenarı koltukları en riskli bölge yapıyor. Hastalık riskini azaltmak için alınması gereken önlemlerin de yer aldığı araştırmada, el ve yüz bakımının önemine vurgu yapılıyor. 

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • abdullah 11 ay önce Şikayet Et
    Ne alaka ? Cam kenarı satamazmı olmuş havayolu şirketleri ?
    Cevapla
  • Asım 11 ay önce Şikayet Et
    Fazla gerekmiyorsa ne uçağa , nede otobüse bin.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan çarpıcı Ayasofya açıklaması!
Yargıtay bir bozmuş, Mansur istemiş, bir daha bozmuş!