Bahar Yorgunluğu nedir? Neden olur? Evde tedavi yöntemi...

Yorgunluk, kişinin kendini halsiz ve isteksiz hissetmesidir. Her mevsim geçişlerinde yaşanan bu adaptasyon süreci ve yorgunluk belirtileri bahar aylarında kendini daha fazla hissettirir. Bahar aylarının yaklaşması ile de en sık sorulan sorulardan biri bahar yorgunluğu oldu. Peki bahar yorgunluğu nedir? Bahar yorgunluğu nasıl geçer?

Bahar Yorgunluğu nedir? Neden olur? Evde tedavi yöntemi...
Bahar Yorgunluğu nedir? Neden olur? Evde tedavi yöntemi...
GİRİŞ 13.04.2018 15:20 GÜNCELLEME 13.04.2018 15:20

Çağımızın hastalığı olarak bildiğimiz yorgunluk, sık sık karşılaştığımız problemlerden birisidir. Her mevsim geçişinde karşı karşıya kaldığımız bu adaptasyon süreci olarak da yorumlayabileceğimiz yorgunluk en sık da bahar aylarında görülür. Mevsim dönüşümünde ortaya çıkan iyon dengesi değişimlerinin, meteorolojik şartlardaki farklılaşmalarının, ısı ve nem oynamalarının, aydınlık ve karanlıkta geçen saatlerde kaymaların ve daha pek çok nedenin rolü olduğu bilinmektedir.

bahar yorgunluğu

 

 

Bahar yorgunluğu, bir kaç hafta sürebilmektedir. Bahar yorgunluğunun etkilerini azaltmak ve baharın tadını çıkarmak için dikkat edilmesi ve alınması gereken önlemler vardır.Bahar yorgunluğu bir hastalık olmamasına rağmen gerekli önlemler alınmadığında kronik hale gelebilmektedir. Peki Bahar yorgunluğu nedir? Bahar yorgunluğu nasıl geçer? Merak edenler için araştırdık

BAHAR YORGUNLUĞU NEDİR?

Bahar yorgunluğunun hemen herkesin mevsim değişikliğine vermiş olduğu fiziksel ve psikolojik belirtilere verilen bir tablodur.Bahar yorgunluğu özellikle büyük şehirlerde ve stresli ortamlarda etkili olmaktadır. Bilim adamlarına göre, havanın ısınması ile birlikte daha fazla su buharlaşmakta ve bu da nem ve elektrik yükünü artırmaktadır. Havadaki eletrik yüklerinin (iyonların) dengesinin değişmesi ile insan vücudunda farklı etkiler görülmektedir. Pozitif yüklerin artması ile birlikte insanlar daha enerjik hissederen, bahar aylarında olduğu gibi negatif yüklerin artması halsizliğe sürüklemektedir. Büyük şehirlerde elektrik yükü daha fazla olduğundan, bahar yorgunluğu da sıklıkla bir şehir rahatsızlığı olarak ortaya çıkmaktadır.  

bahar yorgunluğu

BAHAR YORGUNLUĞU NASIL ORTAYA ÇIKAR?

Bahar yorgunluğu güneşin daha dik gelmesi ile ısınan denizlerden daha fazla suyun buharlaşması ve bununla beraber ortaya çıkan nem artışı sonucunda oluşur. Yaz ve sıcak geçen bahar aylarında hava sıcaklığı, yüksek nem ile bir araya gelince bunaltıcı bir gün yaşarız. Kendimizi yorgun ve bitkin hissederiz. Nemliliğin çok yüksek olduğu durumlarda gerçek hava sıcaklığı ile etkin hava sıcaklığı birbirine yakın seyreder. Fakat sıcak ve kuru bir havaya göre çok daha fazla rahatsız edici bir etkiye sahiptir. Havadaki nem oranı düşük ise, yüksek sıcaklık olsa bile bu durumu dayanılır yapabilir. çünkü cilt üzerinde buharlaşmanın sağladığı bir serinlik etkisi mevcuttur. Ancak yüksek nem cilt ve onu çevreleyen hava içindeki buharlaşmanın etkisini yok ederek gerçek sıcaklığı daha yüksek seviyelerde hissetmemizi sağlayacaktır.

bahar yorgunluğu

BAHAR YORGUNLUĞU NELERE SEBEP OLUR?

Bahar yorgunluğu incelendiğinde nemin ne derece hayatımızı etkilediği daha net görülmektedir. Nem artışı vücutta 2 yönlü etki eder. Birincisi; Burun boğaz ve orta soluk yollarında ödeme neden olarak akciğere giden oksijen miktarını azaltır. Vücut oksijen azalmasının etkilerini azaltmak için çeşitli bölgelerdeki kan damarlarını büzer. Bu etki ile ,

* Mideye giden damarların büzülmesi ile gastiritler artar.

* Troid dokusuna giden damar büzülmesi ile troid hormon salgısı azalır.

* Kalp ve diğer damarları daraltarak hipertansiyon ve kalp krizleri artar

* Cilt damarları daralması ile ciltte kuruma dökülme ve saç dökülmesi gözlenir.

* Tüm damarlarda genel bir oksijenlenme azlığı nedeni ile halsizlik ve yorgunluk artar. Baş dönmesi ve dengesizlikler sık gözlenir.

* Akciğer kapasitesi bu bölgedeki ödem nedeni ile daha da azalır. Bu sonuç nefes darlığı ve hareket ile sıkıntı hissini artırır. İkincisi; Ortam nem oranında artış ayni zamanda terleme fonksiyonunu bozar. Bu bozulma hem vücut toksinlerinin atılmasını engeller hem de vücudun nem dengesini bozar. Bu da kişinin kendini dengesiz hissetmesine neden olur.

bahar yorgunluğu

BAHAR YORGUNLUĞU KİMLERİ ETKİLER?

Mevsimin ruhsal etkileri en az fiziksel değişiklikler kadar önemlidir. Özellikle yoğun çalışan, stresi yüksek olan kişilerde ve depresyona eğilimi olanlarda yorgunluk hissi oluşabilir. Bahar yorgunluğu büyük şehirlerde yaşayanlarda, çevre kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde düzensiz ve stresli yaşama sahip olan bireylerde kötü beslenenlerde daha sık görüldüğü söylenilebilir.

BAHAR YORGUNLUĞUNDAN KORUNMANIN YOLLARI NELERDİR?

* Bahar yorgunluğa karşı en iyi ilaç tatile çıkmaktır. İmkanlarınızı zorlayarak birkaç günlüğüne de olsa kent dışına kaçın.

* Her gün sabahları aç karnına en az 5 dakika yürüyüş yapın. Ancak bu yürüyüşleri güneşli günlerde yapmaya özen gösterin.

* Her sabah 10-15 dakika aç karnına jimnastik yapın. Ama vücudunuzu aşırı yormaktan da kaçının.

* Sofranızdan meyve ve sebzeyi eksik etmeyin. Sevmeseniz de mevsimin özelliğini taşıyan meyve ve sebzelerin bütün çeşitlerinden bol miktarda yiyin.

* Baharda vücudun daha çok vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. özellikle de B ve C vitaminleri ile potasyuma. B ve C vitaminleri sebze ve meyvelerde, potasyum da domates, patates ve kayısıda bol miktarda bulunur. Bunun dışında Mg, Zn, Cu gibi mineralleri de mutlaka dışarıdan alın.

* Günde 3 litre su için. Yemek yemeden ve yatmadan önce vücudunuza ihtiyacı olan suyu sağlayın.

* Uyku ritmine dikkat edin. Rahat bir uyku için yatağa girmeden önce günlük bütün stres nedenlerinizi aklınızdan uzaklaştırın.

* Hoşunuza giden konuları düşünün veya hoşlandığınız bir film seyredin.

* Alkol kullanıyorsanız, mümkün olduğunca azaltın. çünkü yorgunluktan kurtulmak için alkole sarılmak çözümü zor problemleri ortaya çıkarabilir. Kola ve kafeinden de uzak durun.

bahar yorgunluğu

BAHAR YORGUNLUĞUNA KARŞI NASIL BESLENMELİYİZ?

Bahar aylarında hissedilen bahar yorgunluğundan kurtulmak için beslenmeye dikkat etmek çok önemli. İşte, bahar yorgunluğundaki uyku hali, dikkatsizlik ve yorgunluğa karşı beslenmeye yönelik alınacak önlemler:

* Çok fazla karbonhidrat ağırlıklı öğünler tüketmek vücutta uyku ve yorgunluk haline sebep olmaktadır ayrıca dikkatsizliği arttırmaktadır. Bu yüzden karbonhidrat ağırlıklı beslenmemeye özen göstermeliyiz. Tahılın ve şekerin, tatlının fazlası tüketilmemeli

* Beyaz rafine edilmiş tahıllar yerine, tam buğdaylı, çavdarlı, yulaflı ve kepekli rafine edilmemiş tahılları tercih etmeliyiz.

* Kahvaltı yapmadan evden çıkmamalıyız,

* Çok ağır yemekler yerine, sebze, zeytinyağlı ağırlıklı beslenmeliyiz.

* Kızarmış, kavrulmuş etler yerine, haşlama, ızgara etler tercih etmeliyiz.

* Az az ve sık sık beslenmeliyiz.

* Bol taze meyve tüketmeliyiz. 

* Bol bol su tüketmeliyiz. Günde 2-2,5 litre.

* Fazla kafeinden kaçınmalıyız.

* Koyu demlenmiş çaylar yerine, bitki çayları tercih etmeliyiz.

* Fiziksel aktivitemizi arttırmalıyız. Günde fazladan 30 dakika tempolu bir yürüyüş olabilir.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İsrail ve Hamas'tan ateşkes anlaşması!
İsrailli bakandan akılalmaz suikast çağrısı! Hepsini öldürelim