Ölüm tarihinizi tahmin ediyor!

ABD'de iki hastanede yapılan denemelerde kullanılan algoritmalar, hastaların taburcu edileceği zamanın yanı sıra ölüm zamanını da tahmin etti. Algoritmanın, geçmiş hasta kayıtlarının da içerisinde bulunduğu birçok veriyi kullanarak gelecek sonuçlar hakkında gerçekçi öngörülerde bulunduğu ifade edildi.

Ölüm tarihinizi tahmin ediyor!
Ölüm tarihinizi tahmin ediyor!
GİRİŞ 01.08.2018 14:37 GÜNCELLEME 01.08.2018 15:11
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Nature dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, derin öğrenme yetisine sahip yapay zeka modeline sağlık verileri işlenmesi öngörülen sonuçların gerçekçiliğini ciddi oranda arttırıyor.

ÖLÜM ZAMANINI TAHMİN ETTİ

 

 

ABD'de iki hastanede yapılan denemelerde, kullanılan algoritmalar hastanın yatış süresini ve taburcu edileceği zamanın yanı sıra ölüm zamanını da tahmin edebildi. Algoritmanın, hastanın yaşamsal ve tıbbi öyküsünün içinde bulunduğu birçok datayı bir arada kullandığı ve her hastayla ilgili geçmiş kayıtları kullanarak gelecekte oluşacak sonuçlarla ilgili tahminde bulunduğu ifade edildi.

Derginin "sinirsel ağ" olarak tanımladığı algoritmaların, el yazısı notlar, yorumlar ve eski kayıtlardaki bilgileri de kullanabildiği belirtildi. Yapay zekanın kullanımıyla birlikte, hastanelerin hasta bakım önceliği, tedavi planlarının ayarlanması ve acil durumlar oluşmadan tıbbi destek sağlanması gibi konularda yeni yollar bulabileceğine dikkat çekildi.

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE YAPAY ZEKA ENDİŞESİ

Ancak sağlık sektöründe yapay zekanın kullanımı hakkında endişeler de yok değil. Çok fazla veriye ihtiyaç duyan sistem için, hükümetlerin ve sigorta şirketlerinin merkezi bilgisayar sistemlerinde bulunan veri tabanları kullanılabilir. Bunun da bu veritabanlarına kolaylıkla erişebilecek olan Google gibi çok büyük şirketlerin sağlık sektöründe tekel haline dönüşmesi endişesini beraberinde getiriyor.

KAYNAK: HABERTÜRK
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • samsun 7 ay önce Şikayet Et
  abd nın hıc bır haberını duymak ıstemıyorum ..sadece battıklarını duymak ıstıyorum
  Cevapla
 • Merve 7 ay önce Şikayet Et
  Sokağa çıktığında araba çarpıpta ölüverirsen. Onuda biliyormuymuş bu makina
  Cevapla
 • Optimus Prime 7 ay önce Şikayet Et
  Hayır :D
  Cevapla
 • Serkan 7 ay önce Şikayet Et
  Dünya çok bozuldu. İnsanlık ahlaksal devrim yapmadığı sürece teknolojinin gelişmesi hep olumsuz olacak.
  Cevapla
 • ali 7 ay önce Şikayet Et
  Aptallar
  Cevapla
 • E dadaş 7 ay önce Şikayet Et
  Geleceği ALLAH DAN BAŞKASI BILEMEZ
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son 10 yılda en büyük icraatı: Heykel üstüne heykel yapmak
Ekrem İmamoğlu, yapılmış tramvayı vadetti!