Bir dönem sona erdi! Artık yazılmayacak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), dün itibarıyla sayıları 10 bini bulan işyeri hekimleri için kâğıt reçete döneminin sona erdiğini açıkladı.

Bir dönem sona erdi! Artık yazılmayacak
Bir dönem sona erdi! Artık yazılmayacak
GİRİŞ 11.09.2018 04:31 GÜNCELLEME 11.09.2018 04:46
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Doktorların kâğıt reçetede ısrar etmesi durumunda ise eczacılar sisteme bu ilaçları giremeyeceğinden, ilaçlar hastaya verilemeyecek.

Hasta mağduriyetinin oluşmaması için uyarıda bulunan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan, yeni uygulamayla ilgili özetle şunları söyledi:

 

 

“Bütün reçetelerin elektronik imza ile elektronik ortamda yazılması eczanelerimizin yükünü azaltacaktır. Özellikle nöbetlerimizde hastaneler tarafından yazılan reçetelerin kâğıt olarak değil, e-reçete olarak düzenlenmesi nöbetlerimizi kolaylaştıracaktır. Maalesef hâlâ nöbetlerimizde A4 sayfasına yazılan reçetelerin sayısı gelen reçetelerin üçte ikisi oranında oluyor. E-reçeteye tamamen geçilmesi için Sağlık Bakanlığı’nın desteği ve kararlılığı gerekiyor.

SAHTE REÇETEYİ ENGELLER

Reçeteler elektronik imza ile yazıldığı zaman, hekimden başkasının reçete düzenlemesine imkân vermeyecektir. Bu sebeple sahte reçete düzenlenmesine engel olunacaktır. Eczacılar olarak gelen reçetenin sahte mi gerçek mi olduğunu bilmemiz mümkün değil. E-reçete üzerinde tahrifat yapılması mümkün olmadığından meslektaşlarımız zan altında kalmayacaktır. Hastalarımız da reçete kaybetme sorunu yaşamayacaktır. Elektronik imzalı e-reçete sistemiyle, büyük oranda sahte reçetenin ve kâğıt israfının önüne geçildi, yazılan reçetelerle ilgili istatistiki bilgi toplanması kolaylaştı. İlaç bilgisine ulaşma süresinin kısalması, doktor ve eczacıya vakit kazandırması, kayıt edilebilirlik, sürdürülebilirlik, takip edilebilirlik açısından e-reçete sistemi gayet kullanışlı ve sistemin tüm paydaşları için yararlı bir uygulama.”

KAYNAK: MELTEM ÖZGENÇ/HÜRRİYET
ETİKETLER
sgk
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Dr.Hikmet Bayram 10 ay önce Şikayet Et
  Sistemde problem çıktığı zaman hasta tedavi olamayacak.Mağduriyet oluşacak.Niçin sistem yoktur kaşesinin kullanımına izin verilmiyor?
  Cevapla
 • mru 11 ay önce Şikayet Et
  peki doktorun ne yazdığını tam olarak bilmeyen hasta eczanenin anlaşmış olduğu ilaç firmaların ilaçlarını sanki doktor yazmış gibi hastaya dayatması olayı nasıl olacak hep muadil ilaçları veriyorlar doktora soruyorsun ben bunu yazmadım diyor eczacı bence burada art niyetli
  Cevapla
 • michel bac 11 ay önce Şikayet Et
  e reçetede hangi ilaçların yazılı olduğu görünmeyen sistem boş sistemdir!!!
  Cevapla
 • tokatci 11 ay önce Şikayet Et
  Burası türkiye bir yolunu bulur lar.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
UEFA açıkladı! Beşiktaş'tan Fenerbahçe ve Galatasaray'a büyük fark!
Muhabire canlı yayında yumruklu saldırı!