Yayılma riski 'çok yüksek' dedi ve uyardı...

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) geçen yıl temmuz sonunda başlayan Ebola salgının yayılma riskinin hala "çok yüksek" olduğu uyarısında bulundu.

Yayılma riski 'çok yüksek' dedi ve uyardı...
Yayılma riski 'çok yüksek' dedi ve uyardı...
GİRİŞ 21.05.2019 07:26 GÜNCELLEME 21.05.2019 07:29
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

İnsan sağlığına ilişkin pek çok konunun ele alınacağı Dünya Sağlık Asamblesi'nin 72. toplantısının açılışında konuşan Adhanom, KDC'deki Ebola salgının şimdiye kadar karşılaştıkları en karmaşık sağlık sorunu olduğunu belirtti.

 

 

GERÇEK BİR RİSK TAŞIYORUZ

Ülkedeki tüm farklı siyasi grupların bir araya gelerek salgına karşı ortak mücadele vermesi gerektiğine işaret eden Adhanom, "Çünkü, Ebola taraf tutmuyor. Bu herkesin düşmanı. Bu salgını sonlandırmak için bir araya gelmediğimiz sürece, salgının daha da yayılması, daha pahalı ve agresif hale gelmesi hususunda gerçek bir risk taşıyoruz." ifadelerini kullandı.

 

 

Adhanom, salgının yayılma riskinin "çok yüksek" olduğu uyarısını yaparak, KDC'deki her çatışmanın ve saldırının Ebola virüsüne yayılmasına yol açıyor.

DSÖ Genel Direktörü Adhanom, "Biz sadece bir virüsle savaşmıyoruz. Emniyetsizlikle savaşıyoruz. Şiddetle savaşıyoruz. Yanlış bilgilendirme ile savaşıyoruz. Bir salgının siyasallaşması ile savaşıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

BİN 100'Ü AŞTI

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Sağlık Direktörü Emanuele Capobianco, BM Cenevre Ofisi'nde geçen hafta düzenlediği basın toplantısında, geçen temmuz ayından bu yana KDC'de Ebola virüsünden ölenlerin sayısının bin 100'ü aştığını aktarmıştı.

Capobianco, tarihin en ölümcül ikinci Ebola salgını ile karşı karşıya olduklarını kaydetmişti.

Ebola virüsü, Aralık 2013'te Batı Afrika'da yayılmıştı. Gine, Liberya ve Sierra Leone'de 2014-2017 yıllarında görülen salgında, 30 bin kişiye virüs bulaşmış, 11 binden fazla kişi ölmüştü.

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Gurbetci AK-BOZ KURT 6 ay önce Şikayet Et
  Arkadaslar dr kilde bir aciklamasinda dunya nufusunun 3te 2sini yok etmek istiyorlar demisti. Ilaclarla, hastaliklarla, viruslerle, aclikla, silahla, bombalarla bunu hem kravat hem cete kiyafetleriyle zaten uyguluyorlar. Onlem alinsin.
  Cevapla
 • Analız 6 ay önce Şikayet Et
  Insanlar garıbanlıgınamı yansın hastalıklamı mucadele etsın !
  Cevapla
 • cinema 6 ay önce Şikayet Et
  dünya sağlık örgütü who değil miydi dsö nerden çıktı?
  Cevapla
 • OSMANLI 6 ay önce Şikayet Et
  İNTERNET ve teknolojik aletler DAHA BÜYÜK BİR VİRÜS BENCE.YAVAŞ YAVAŞ ÖLDÜRÜYOR.HEM FİZİKEN HEM AHLAKEN.
  Cevapla
 • Kenan 6 ay önce Şikayet Et
  Insanlarin uzerinde deney yapiyorlar. Rabbim hepinizi kahretsin.
  Cevapla
 • İÇİMİZDEN BİRİ 6 ay önce Şikayet Et
  yeminle söylüyorum, eğer ki Allah'ın da bir hesabı olmasaydı, bunlar istedikleri gibi at koştursaydılar şimdi dünya nüfusunun %90 nını yok etmiştiler. Ama karşılarında mutlak bir güç var ve o güç şeytana bile sınırlı bir yetki tanımıştır. Ama ne yazık ki ahmaklar bu büyük iradenin gücünü daha hayal bile edememişler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir'de! Dikkat çeken anlar...
Mahkeme Başkanı da şok oldu! Salon bir anda buz kesti, kanınız donacak