Vanilya çayının faydaları nelerdir? Vanilya yağı nasıl kullanılır?

Tatlıların vazgeçilmezi vanilyanın insan sağlığına faydaları olduğunu biliyor musunuz? Sakinleştirici özelliği olan vanilyanın özellikle çayı sindirim problemlerini yatıştırır. Peki vanilyan çayının faydaları nelerdir? Vanilya yağı nasıl kullanılır? Sizler için çok az insanın bilgisi olduğu vanilyanın diğer faydalarını araştırdık.

Vanilya çayının faydaları nelerdir? Vanilya yağı nasıl kullanılır?
Vanilya çayının faydaları nelerdir? Vanilya yağı nasıl kullanılır?
GİRİŞ 27.06.2019 11:25 GÜNCELLEME 27.06.2019 11:31

Anavatanı Ekvatorun Pasifik kıyıları olan vanilya bitkisi ilk kez Meksikada kullanılmıştır. Hoş kokusu ile kozmetik ve gıda sektöründe büyük yeri olan vanilyanın faydaları zamanla öğrenildiğinde alternatif tıpta da kullanılmaya başlandı. Ülkemizde sera ve botanik bahçelerde üretilir. Ancak çok fazla tüketilme alanı yoktur. Yaygın kullanıldığı alan ise tatlılardır. Asit dengeleyici özelliği sayesinde mideyi rahatlatır. İşlenmiş şekerler vücuda ciddi zararlar verir. Vanilya alternatif şeker olarak kullanılan en sağlıklı besindir. Şampuan, duş jeli, el sabunları ve cilt kremlerinde ham madde olarak eklenir. Vanilyanın toz hale getirilmesini ilk kez Fransız Edmond Albius keşfetti. Ayrıca yapılan araştırmalarda stres ve depresyon gibi psikolojik sağlık sorunları ile baş etmede de doğal ilaçtır. Beş dakika boyunca koklandığında sinir hücrelerini sakinleştirerek ortaya çıka duygu yoğunluğunu azaltır.

VANİYA ÇAYININ FAYDALARI

 

VANİLYA ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR? VANİLYA YAĞI NASIL KULLANILIR?

ADET SANCILARI

 

Kadınların korkulu rüyası olan adet gecikmesi ve sancısına bin bir fayda sağlar. Aktarcılarda satılan vanilya bitkisinden 100 gram suda kaynatıp süzüp içiniz. Vanilya çayı ay dönümünü düzenleyerek şiddetli sancıları hafifletir. 

MİDE YANMASI

Mide asidini düzenleyerek hazımsızlık, şişlik ve yanma gibi sağlık sorunlarını engeller. Yemeklerden sonra bir tatlı kaşığı toz halinde tüketebilir. 

DİRENCİ ARTIRIR

İçerdiği afrodizyak özelliği sayesinde vücudun günlük ihtiyacı olan enerjiyi verir. Bağışıklık direncini artırarak hastalıklara karşı savunma mekanizması sağlar.

KAS SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Kas sistemindeki bozulma midedeki kasılmaları da etkiler. Bozulan kasılma sistemi kusma gibi problemlere neden olur. Vanilya mide kaslarını güçlendirerek kusma sorununu engeller. 

HÜCRELERİ YENİLER

Vanilya yağı uçucu yağlar arasında yer alır. Bu yağ cilt düzeyindeki hücreleri yeniler. Kırışıklık ve yaşlanma gibi problemleri geciktirir. Aynı zamanda hücreleri yenilediğinden yüzeyde egzama gibi hastalıkların oluşma ihtimalini azaltır.

ALERJİYE İYİ GELİR

Alerjik reaksiyonlar sonrası sürüldüğünde ise oluşan kızarıklık, kaşıntı ve kabartı gibi durumların belirtilerini azaltır. 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kızılay Başkanı Kınık: Kan nakliyle koronavirüs tedavisine başlıyoruz
Koronavirüste son dakika gelişmesi! İran ve İspanya'da bir yıkım daha