Bamya tohumunun faydaları: Bamya tohumu hangi hastalıklara iyi gelir?

Tamamen kendisine has bir tadı bulunan ve bilhassa diyet programlarının en gözde besinlerinden olan bamya tohumunun faydaları nelerdir? Son zamanlarda sıkça ismini duymaya başladığımız vücut için mucize etkileriyle karşımıza çıkan bamya tohumu yararları ve zararları? Birçok sağlık problemine iyi gelmesi sebebiyle alternatif tıp ürünü olarak faydalanılan bamya tohumunun kalorisi!

Bamya tohumunun faydaları: Bamya tohumu hangi hastalıklara iyi gelir?
Bamya tohumunun faydaları: Bamya tohumu hangi hastalıklara iyi gelir?
GİRİŞ 03.10.2019 16:38 GÜNCELLEME 04.10.2019 07:47
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Bamya, gerek doyurucu gerekse besleyici bir besin olmasının haricinde oldukça az oranda bir kalorisi bulunmasından ötürü kilo vermek ve zayıflamak arzusu içerisinde olanların her zaman tüketebileceği özelliktedir. Diğer taraftan ise sağlıklı yiyeceklerle beslenmek isteyenlerin de gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bamya tohumunun çeşitli hastalıklarla mücadele ederek ortadan kaldırdığı da gerçekleştirilen bilimsel araştırmalarla birlikte saptanmıştır. Bağışıklık sistemini kuvvetlenmesine destek veren ve içerisinde yüksek miktarda vitamin, mineral, kalsiyum, lif, potasyum ve folik asit gibi bedenin gün boyunca gereksinim duyduğu maddeleri karşılayan Bamya tohumunun faydaları nelerdir? İnsan vücudunda birçok faktörlerden kaynaklı oluşum gösterebilecek tümör hücreleri üzerinde koruyucu kalkan görevi üstlenen bamya tohumunun yararlarını ve zararlarını haberimizde sizin için yer verdik.

BAMYA TOHUMUNUN FAYDALARI NELERDİR? İŞTE, BAMYA TOHUMUNUN YARARLARI...

Bamya tohumunun faydalarına bakıldığında; hem mideyi hem de karaciğeri zararlı etkenlerden, enfeksiyon yahut iltihap gibi etmenlerden korumayı sağlamaktadır.

 

 

Bamya tohumunun yararlar arasında, son zamanlarda ölüm oranlarında ciddi ölçüde artış görülen kolon kanserinden önlemek bulunmaktadır.

Bamya tohumunun bileşiminde büyük ölçüde lif bulundurmasından ötürü hem uzun bir zaman boyunca tok kalmayı sağlayacak özelliktedir hem de kilo vermek & zayıflamak isteyenlerin imdadına hızır gibi yetişmektedir.

Bamya tohumunun faydaları; beyin hücrelerine iyi geldiği saptanmıştır, bu sayede hafızayı kuvvetlendiren ve unutkanlığı iyi gelen özelliği içerisinde barındırmaktadır. Aynı zamanda dikkat dağınıklığı, diğer bir deyişle konsantrasyon problemi yaşayanların da derdine derman olmaktadır.

Astım veya bronşit gibi yaşam kalitesini oldukça etkileyen hastalıklara yakalanan kişilerin iyileşmesine de katkıda bulunmaktadır.

bamya tohumunun yararları

Bamya tohumunun yararlarından bir diğeri de; iyi bir bağırsak temizleyicisidir. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağı olarak bilinen bamya tohumu, diyabeti (şeker hastalığı) önleyici özelliğe sahiptir.

Bamya tohumunun faydaları; Kolesterol seviyesinin dengelenmesine ve kötü kolesterolün de düşmesine yardımcı olmaktadır ve böbrek hastalıklarına iyi geldiği ve bağırsakların düzenli bir biçimde faaliyette bulunmasına katkı sağladığı tespit edilmiştir.

Bamya tohumunun yararları; Diz ağrısından muzdarip olan, menisküs probleminden yakınan ve diz ağrısı & dizde sıvı kaybı gibi şikayetlerden yakınan kişiler için adeta şifa kaynağıdır.

Bamya tohumunun faydaları; Şayet düzenli olarak bamya tohumundan tüketirseniz çağımızın yaşam standartlarından ötürü sıklıkla görülebilen gastrit ve reflü gibi mide rahatsızlıklarının da önüne geçmiş olursunuz.

Bamya tohumunun yararlarına bakıldığında, yapılım bilimsel deneyler ışığında sözü edilen besinin anti stres özelliğine de sahip olması nedeniyle depresyon & stres gibi psikolojik rahatsızlıklara da iyi geldiği ve ruh sağlığını da koruduğu saptanmıştır.

Bamya tohumunun faydaları; Hazımsızlık sorununun ortadan kaldırılmasına önemli ölçüde yardımcı olmaktadır ve sindirim sistemi sağlığını da koruyucu etkisini de taşımaktadır.

bamya tohumunun faydaları

BAMYA TOHUMUNUN ZARARLARI NELERDİR?

Bamya tohumunun insan vücudu üzerinden ciddi bir zararı veya yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak elbette ki bamya tüketecek kişiler için istisnai birtakım durumlar olabilmektedir.

Bunlar arasında; Alerjik yapıya sahip olanlar,

Ciddi veya kronik bir rahatsızlık taşıyanlar,

Her gün düzenli bir şekilde ilaç kullananlar,

Özel beslenme programı takip etmesi gerekenler,

Hamilelik yahut emzirme sürecindeki kadınların bamya tohumunu tüketmeden evvel muhakkak uzman hekim desteği almaları gerekmektedir.

Tüm bunların dışında bamya tohumunun zararları olarak; eğer ki doğrudan yutarak tüketecek iseniz boğazınıza kaçma gibi risk bulundurmaktadır. Aynı zamanda bamya tohumunu günlük kullanımda aşırı ölçüye kaçmamanız gerekmektedir ve daima makul ölçülerde tüketecek olmanız önemlidir…

bamya tohumunun zararları

YORUMLAR 10
 • travego68 2 hafta önce Şikayet Et
  bamya tohumunu günde iki defa 10 ile 15 adet bir bardakta ıslatıp akşam koyduğumu sabah sabah koyduğumu akşam içtim...12 saat suda bekleterek içtim daha faydalı olacağını söylediler ...bende öyle yaptım bi zararı olmadı yanlız kulaklarımda bi kapanma oldu son zamanlarda ...ara ara tekrarlıyor lakin geçiyor..
  Cevapla
 • travego68 2 hafta önce Şikayet Et
  yaklaşık 5 yıldır dizlerimden yürüyemez merdiven çıkamaz hale gelmiştim..bir sohbet anında arkadaşın biri bahsetti hemen aldım yanlız haftada enaz 2 defada sığır kemiği almaya başladım kemiksuyunuda yemeklerde kullanmaya başladık sanırım 4 ay oldu ve ben ağtı falan hatırlamıyorum tabi 30 kiloda vermiş oldum...bamyamı kemiksuyumu tada kilodanmı bilemem ama bu güne şükrolsun ...
  Cevapla
 • tuncay akca 2 hafta önce Şikayet Et
  Bamya tohumu Pıhtı atmasına sebeb olur mu açıklama yapılabilirmi?
  Cevapla
 • mustafa 2 hafta önce Şikayet Et
  Açıklamalar ve bilgilendirmeler çok güzel sadece eksik olan bu tohumun nasıl kullanılacağı aç karnına mı kullanılacak yutma mı yapılacak yoksa su da ıslatılıp suyuyla beraber mı kullanılacak bunlar hakkında da bir bilgi verilir ise daha da güzel olacak.
  Cevapla
 • FATOŞ KALKAN 2 hafta önce Şikayet Et
  Benim menisküsüm var 2 aydır bamya tohumu kullanıyorum .diz ağrılarım geçti bana çok faydalı oldu .
  Cevapla
 • ömer servi 2 hafta önce Şikayet Et
  Fatoş hanım ne şekilde kullandınız sabah aç karna su ile yuttunuz mu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haber: Türkiye ile Rusya arasındaki mutabakatın tam metni
Böyle bir teklif terör devletini kurar