Şeker hastalığı böbrek sorunlarını tetikliyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tekin Akpolat, günümüzde şeker hastalığına bağlı böbrek sorunlarının daha sık görüldüğünü bildirdi.

Şeker hastalığı böbrek sorunlarını tetikliyor
Şeker hastalığı böbrek sorunlarını tetikliyor
GİRİŞ 13.06.2009 14:07 GÜNCELLEME 13.06.2009 14:07

Akpolat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmiş yıllardaki verilere göre, diyaliz tedavisine yeni başlayan hastaların yaklaşık dörtte birinde böbrek yetmezliğinin nedeninin şeker hastalığı olduğunu söyledi.

Tedavide sağlanan gelişmeler sonucu şeker hastalarının daha uzun süre yaşaması nedeniyle günümüzde şeker hastalığına bağlı böbrek sorunlarının daha sık görüldüğüne işaret eden Akpolat, şeker hastalarında görüler böbrek sorunlarına ''Diyabetik nefropati'' denildiğini kaydetti.

Şeker hastalığına bağlı böbrek sorunlarının 5 evreden oluştuğunu anlatan Akpolat, hangi hastada böbrek hastalığı gelişip gelişmeyeceğini önceden anlamanın mümkün olmadığını vurguladı.

Son dönem böbrek yetmezliğinin ise yaklaşık 25 yıl sonra ortaya çıktığını ve bu süreçte böbreğin süzme fonksiyonunun iyice azaldığına işaret eden Akpolat, bu dönemde diyaliz böbrek nakli gibi tedavilerin gündeme geldiğini söyledi.

Diyabetik nefropatinin gelişme ve ilerleme sürecini önceden tahmin etmenin mümkün olmadığının altını çizen Akpolat, kontrolsüz kan basıncı, kan şekerinin yüksek olması, diyete uyumsuzluk ve sigara gibi nedenlerin ise diyabete bağlı böbrek hastalıklarının ilerlemesini hızlandırdığını vurguladı.

Şeker hastalarının böbrek sorunlarını ciddiye almaları gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Akpolat, ''Diyabetik nefropati ilerlemesini hızlandıran yüksek tansiyon, kontrolsüz kan şekeri, sigara gibi faktörlerin kontrol altına alınmasıyla diyabetik nefropati önlenebilir. Tedavi hastalığın evresine göre değişir. Yüksek tansiyon tedavi edilmeli, kan şekeri kontrol altına alınmalıdır. Böbreğin süzme fonksiyonları azalırsa diyaliz, böbrek nakli gibi tedaviler planlanır' dedi.

Şeker hastalarında idrar yolu infeksiyonu, idrar kesesi ile ilgili problemler, hipertansiyona bağlı böbrek sorunları, böbrek atar damarında daralma ve kanda potasyum yükselmesinin daha sık görülebileceğini belirten Akpolat, bu kişilerde nefrit, böbrek tümörü, böbrek kistleri gibi hastalıkların da izlenebileceğini söyledi.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Ruhani'nin yardımcısından tepki çeken sözler
Emekli maaşlarına dört koldan iyileştirme!