İşte ağız kokusunu önlemenin yolu

Ağız kokusunun önüne geçebilmenin yolları konusunda uzmanlar bilgiler verdi.

İşte ağız kokusunu önlemenin yolu
İşte ağız kokusunu önlemenin yolu
GİRİŞ 27.03.2015 09:18 GÜNCELLEME 27.03.2015 10:42

Beslenme sonrasında ve sabah uyandığımızda oluşan ağız kokusunun, fizyolojik ağız kokusu olarak tanımlandığını ve bir hastalık belirtisi olmadığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman, bu gibi durumlar dışında meydana gelen ağız kokusunun diğer hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkabileceğini ve patolojik ağız kokusu olarak tanımlandığını belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman, sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonların, şeker hastalığı (aseton kokusu gibi) ve karaciğer yetmezliği gibi birçok sistemik rahatsızlığın, ağız kuruluğunun, yetersiz ağız hijyeninin (dişleri düzgün fırçalamamak ve diş ipi kullanmamak), tütün, dişeti hastalıkları ve diş çürüklerinin ağız kokusunun sebepleri arasında yer alabileceğini de sözlerine ekledi.

Patolojik nedenli ağız kokusu için diş hekiminin yönlendirmesi ile hastaların uygun tedaviyi olması gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman, fizyolojik kaynaklı olarak meydana gelen ağız kokusunun önüne geçebilmek için dikkat edilmesi gereken noktaları belirtti.

Ağız kokusunu önlemenin yolları

Karaduman fizyolojik ağız kokusunu önlemenin yollarını şöyle sıraladı: “ Gece yatmadan önce ve sabah kalkınca dişler mutlaka en az iki dakika fırçalanmalıdır. Dil yüzeyine yerleşen bakteriler, tükürük ve besinlerden gelen proteinleri ağız kokusunun sebebi olan bileşiklere parçalar. Bu nedenle mümkün olabildiği kadar dışarıya çıkarılan dilin arka kısmından başlayarak öne doğru süpürme hareketi ile dil fırçalanmalıdır. Ayrıca dil kazıyıcılarıyla da dil temizliği sağlanmaktadır.

Ağız gargaraları tek başlarına ağız kokusunu önleyemezler. Özellikle alkol içeren gargaraların ağız kuruluğuna neden olarak ağız kokusunu artırabileceği ileri sürülmektedir. Diş fırçalama ve gargara işleminden sonra “diş ipi - diş arası fırçası” ile fırçalamaya destek olunmalıdır. Çinko içeren macunların, gargaraların ve sakızların kullanılması ağız kokusunu önleyebilir.”

Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman, tüm bu aşamaları izleyen ancak yine de ağız kokusundan kurtulamayan kişilerin muhakkak halitosis merkezlerinde muayene olarak ağız kokusu nedenlerinin belirlenmesi gerektiğini eğer kişinin ağız kokusu nedeni patolojik nedenli ise diş hekimi tarafından ilgili branşlara yönlendirilebileceğini belirtti.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
HDP'li başkanlar görevden alınmıştı! Avrupa'dan Türkiye açıklaması
Testler tamamlandı, sayıları 40 bini geçti