Kronik yarası olanlar dikkat!

Yaz aylarında artan sakatlanma ve yara vakalarında su tüketimi önemli.

Kronik yarası olanlar dikkat!
Kronik yarası olanlar dikkat!
GİRİŞ 04.07.2016 09:50 GÜNCELLEME 04.07.2016 12:35
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Yara bakımı açısından yeterli sıvı alınmadığı zaman yara bölgesinde oluşan dehidratasyonun (Susuzluk), kan volümü düşüklüğüne neden olduğunu buna bağlı olarakta O2, besin öğeleri ve immün hücrelerin hasarlı dokuya taşınmasının yetersiz olduğu için yara iyileşmesinin geciktiğini sözlerine ekliyor.

Yara iyileşmesinde beslenme önemli

Çevreye bağlı faktörler dışında yara iyileşmesinde beslenmenin önemine değinen Yahcı, özellikle protein, arjinin ve glutaminin yanı sıra çinko, bakır, A vitamini ve C vitamininin yara iyileşmesinde etkin olan besin öğeleri olduğunu belirtiyor. Deniz Yahcı sözlerine şöyle devam ediyor: 

"İyi dengelenmiş bir Diyet gerekli. Vitaminler yaraların iyileşme sürecinde büyük rol oynuyor. Bundan dolayı vitamin desteği almanız çok önemli. Özellikle insan derisi proteinden oluştuğundan kesik ya da yara olduğunda ekstra protein gereklidir. Bu durum genellikle operasyon geçirenler için geçerlidir çünkü ameliyat protein ve kalori ihtiyacını arttırır. Vücudunuz yaraları onarmak ve iltihabı azaltmak için antikor ve bağışıklık hücreleri üretmeye ihtiyaç duyar. Yeterli protein olmadan iyileşme gecikir ve enfeksiyon riski daha da artar.

Su en iyi serinleticidir. Suyun yerini hiçbir meşrubat, çay, kahve, ya da gazlı içecek tutamaz. Terleme ile artan sıvı kaybını karşılamak amacıyla günde mutlaka 2.5-3 lt litre su içmeli ve asitli içeceklerden uzak durmalıyız. Yaz döneminde su tüketimine önem göstermeliyiz.

 

ETİKETLER
kronik
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • dertli ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
    hem protein yazmissiniz üst anlam olarak hemde arjinin'i yazmisiniz.. halbuki arjinin'de protein.. madem öyle bir tane cooook önemli proteini daha unutmussunuz yazmaya.. oda L-Carnitin.. bu protein her derde deva.. tüm yarali iyilestirir.. tromboslari yok eder.. kalb krizine karsi etkilidir.. kaslarin kuvvetzlenmesini saglar.. ve kaslarin icindeki yag asitini kullanarak enerji saglar.. zayiflamayi hizlandirir.. vs. vs.vs.. aman dikkat günde 2,5 - 3 gramdan fazlasini suni olarak (hap seklinde, liquid seklinde) almak iyi degildir.. vücudun kendisnin L-Carnitin üretmesini tembellestirir..
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Skandal planın ardından dünyadan peş peşe tepkiler! Rusya ve BM'den son dakika açıklaması
Son dakika haberi: Erdoğan açık açık söyledi: Onların parasıyla ayakta duruyor!