3-6 yaş arası çocuklar için egzersiz

Sağlık Bakanlığı, ''Yaşamın Her Alanında Fiziksel Aktivite Programı'' kapsamında, 3-6 yaş arası çocuklar için egzersiz CD'si hazırlattı.

  • GİRİŞ03.03.2010 11:51
  • GÜNCELLEME03.03.2010 11:51
3-6 yaş arası çocuklar için egzersiz

CD'nin tanıtımı nedeniyle, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığında düzenlenen toplantıda konuşan, CD'nin hazırlanmasına katkıda bulunan Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gül Baltacı, egzersizin çocukların hayatının bir parçası olması gerektiğini söyledi.

Egzersizi yaşam biçimi haline getiren çocukların ileride kalp-damar hastalıkları, tansiyon, obezite gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşmadıklarını ve okul yaşamlarında başarılı olduklarını ifade eden Baltacı, ''Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur'' sözünün unutulmaması gerektiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Hasan Irmak da obezitenin tüm dünyada salgın gibi yayıldığını, teknolojik gelişmeler nedeniyle toplumların daha da hareketsiz hale geldiklerini anlattı.

Irmak, çocukların yetişkinliklerinde kronik hastalıklarla karşılaşmamaları için bu tür programlara önem verdiklerini kaydetti.

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek ise koruyucu sağlık hizmetlerinin önemine işaret ederek bu sistemi oturtmuş toplumlarda hastalık yükünün daha da azaldığını belirtti.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Beslenme ve Fiziksel Aktiviteler Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan ve okul öncesi eğitim kurumlarına dağıtılacak CD'de, 3-6 arasındaki çocukların anlayabileceği dilde, bu yaş grubunun bedensel gelişimine uygun egzersizler müzik ve palyaçolar eşliğinde anlatılıyor.

KAYNAKAA

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat