Sivas

Öksüz asker ağladı, herkes ağladı!

07:40 10 Ağustos 2019 9 Yorum Var
Öksüz asker ağladı, herkes ağladı!

Sivas'ta acemi eğitimlerini tamamlayan 2 bin 372 Mehmetçik, 5'inci Piyade Eğitim Tugayı General Şükrü Kanatlı Kışlası'nda düzenlenen törenle yemin etti. Tören sonrası ailelerin buluşması sırasında öksüz bir asker, gözyaşlarına boğuldu. Törene gelen bir kadın ise, "Ben de senin annenim" diyerek askere sarılıp teselli etti.

5'inci Piyade Eğitim Tugayı General Şükrü Kanatlı Kışlası'nda eğitimlerini tamamlayan 1999/3 tertip 1'inci kademe askerler için yemin töreni düzenlendi. Törene 5'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Ertuğrul Erbakan, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu ile asker aileleri katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende 2 bin 372 Mehmetçik, silah ve Türk bayrağı üzerine el basarak yemin etti. Erlere, birliklerine ilk katılım ve başarı belgeleri verildi.

Törende konuşan Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Ertuğrul Erbakan, "Kutsal vatan hizmetini yapmak için güzel yurdumuzun dört bir yanından şenliklerle ve halaylarla uğurladığınız evlatlarınızın yemin törenini gururla izledik.

Bu törene Türkiye Cumhuriyeti'ni temsilen şanlı al bayrağımız, Çanakkale Savaşı'nda, Kurtuluş Savaşı'nda, Kore Savaşı'nda, Kıbrıs’ta ve terörle mücadele harekatında yiğitçe mücadele ederek canlarını aziz vatana feda eden bütün şehitlerimiz ve bugün bize ülkemizde özgürce yaşama azmini bahşeden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları da şahittir.

Güzel yurdumuzun dört bir yanından gelerek asker ocağında tek yürek olan evlatlarınızın duruşundaki heybet ve bakışlarındaki kararlılık ve omuzlarındaki yüklenecek sorumluluğu almaya hazır olduklarını göstermektedir. Kutsal askerlik vazifesinin ilk evresini bu törenle başarıyla tamamlayan Mehmetçiklerimiz, yiğit evlatlarımız yarınlarımız için bizlere güven telkin etmişlerdir. Çünkü onlar bu yeminle milletimize sadakatle temsil edeceğini, amirlerine ve emirlere mutlak itaatle ulusumuzun güvenine layık ve Atatürkçü düşünce sistemine gönülden bağlı kalacaklarını beyan etmişlerdir. Bu beyanın teminatı şeref ve namustur. Şeref ve namus Türk ulusu için hava kadar, su kadar, toprak kadar kutsaldır, elzemdir" dedi.

Yemin eden askerlere seslenen Tuğgeneral Erbakan, ''Komutanınız olarak sizlerin ettiğiniz yemine bağlı kalacağınıza vazifeyi, namus bilip çalışacağınıza parolanızın vatan, millet, bayrak ve şeref olacağının dürüstlük ve doğruluktan asla taviz vermeyeceğinize gönülden inanıyorum" diye konuştu.

'BEN DE SENİN ANNENİM'

Konuşmanın ardından geçit töreni yapıldı. Törenin bitimindre askerlerin aileleriyle buluşması sırasında duygusal anlar yaşadı. Bu sırada diğer arkadaşlarının ailesine sarıldığı gören bir asker ise çömelerek ağlamaya başladı. Annesinin vefat ettiği öğrenilen asker, bir süre gözyaşı döktü. Askerin gözyaşı döktüğünü gören bir aile, yanına giderek teselli etmeye çalıştı. Oğlunun yemin töreni için alana gelen bir kadın ise, "Ben de senin annenim" diyerek ağlayan askere sarıldı.

YORUMLAR

9 Yorum Var
 • mardini 3 ay önce Şikayet Et
  bu meleket garibanların omzunda yükseliyor. garibanı hor gören buyüklenen parasıyla malıyla garibana havalanan alçaktır...
  Cevapla
 • türkiyem 3 ay önce Şikayet Et
  bu vatanin gercek sahipleri sehitlerdir , nankörlük edip bu vatana hainlik edenlerin ihanet edenlerin, varacagi yer cehennemdir
  Cevapla
 • mmm 3 ay önce Şikayet Et
  Allah razi olsun teselli eden anneden
  Cevapla
 • Ercan 3 ay önce Şikayet Et
  Aynen
 • sinoplu 3 ay önce Şikayet Et
  bende ayni duyguyu yasamistim 25 sene önce allah kimseyim kimsesiz birakmasin bende babasiz annesiz büyüdüm askerde herkes annesine babasina kardeşine sarildikca ben bir kösede kimseye görünmeden ağlamiştim allah tüm askerlerimize yardim etsin allah onlarin ayaklarina taş değdirmesin
  Cevapla
 • Ilhami 3 ay önce Şikayet Et
  Herkes birbirine Sarila sarila Islami hassasiyetlerimizi azar azar siradanlastirdik... sen kadin olarak geride dur da bir erkek babalik yapsin. Cok bilmis bazilari kopursede Islam in kurallari pazarlik konusu olmaz
  Cevapla
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  FAruk!Ameller niyetlere göredir,deyimi durumu değiştirmez.Örneğin,,kana ihtiyacı olan birisi için kan çalan,hırsızlık sorumluluğundan kurtulamaz ,belki iyi niyetinden dolayı düşük ceza yer.İslamı uyguladıkça hayrlar bulunduğunun bizzat şahidiyiz.Hayrlı bayram ve günler.
 • cemocan 3 ay önce Şikayet Et
  bir dahaki sefere siz öyle yaparsınız...
 • VATANDAŞ 3 ay önce Şikayet Et
  ilhami kardeş kitabın ortasından konuşmuş.Bilmiyen yada inkar eden cahile ne ilhamisi! Koca İMAM-I AZAM NE YAPSIN.Rabbim hakkı hak bilip ona sarılan ,batılı batıl bilip ondan yüz çeviren kullarından eylesin.ILIM OKUYUN MÜSLÜMANLAR.SADECE İLİM DE YETMEZ.AMEL DE LAZIM!HATTA O AMELİ TASHİH EDECEK İHLÂS.ILGİNİZE
 • Faruk 3 ay önce Şikayet Et
  Ameller niyete göredir diye deyim var umarim ondanda haberin vardir.
 • garip 3 ay önce Şikayet Et
  ilhami beyi eleştirenler vallahi sizler islamın zerresini bile anlamış değilsiniz
 • Baba yorgun!!! 3 ay önce Şikayet Et
  Haklısın abi.
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
öksüz asker
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.