Sivas

105 yaşındaki Seyit dede uzun yaşamın sırrını söyledi

10:46 02 Ocak 2020 7 Yorum Var
105 yaşındaki Seyit dede uzun yaşamın sırrını söyledi

Sivas’ta yaşayan 105 yaşındaki Seyit Çıngı, vakit namazlarını camide kılmaya çalışıyor. Çıngı, yaptığı ibadetlerin kendisini dinç tuttuğunu söyledi.Sivas kent merkezi Aydoğan Mahallesi'nde yaşayan 105 yaşındaki Seyit Çıngı, vakit namazlarını evine yaklaşık 500 metre uzaklıktaki camide kılıyor. Çıngı, uzun yaşamasının sırrını da aksatmadığı ibadetlerine bağlıyor. 105 yaşında olduğunu ancak resmiyette 12 yaş küçük göründüğünü belirten Seyit dede, Atatürk’ü, İsmet İnönü’yü ve birçok siyasi lideri gördüğünü belirterek, en büyük arzusunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek olduğunu söyledi. Günlük yaşamında çayı az tükettiğini ifade eden Seyit dede, süt ve süt ürünlerini bolca tükettiğinin altını çizdi.

“Çok sağlıklıyım”

Kendisini çok sağlıklı hissettiğini belirten Çıngı, “Benim doğumu kimliğe ufak yazmışlar, ben 105 yaşındayım. Bu zamana kadar her şeyi gördüm. Atatürk’ü, İsmet İnönü’yü, Fevzi Çakmak’ı, bütün siyasileri gördüm. Hayatta her şeyi yaptım, geldi geçti. Bir cami yaptırdım. Çayı az içerdim. Ayran, yoğurt ve süt çok yerdim. Beni onlar ayakta tuttu. Çok iyiyim sağlık olarak hamdolsun. Vakit namazlarında öğle ve ikindi için camiye gidiyorum komşularımın yardımıyla. Diğer namazlarımı evde kılıyorum. Sabaha kadar ibadet yapıyorum, tespih çekiyorum. Çok ibadet beni hayatta tutuyor. Rabbime çok şükür“ dedi.

“Cumhurbaşkanımızı çok seviyorum”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı televizyondan ve gazeteden takip ettiğini belirten Çıngı, en büyük arzusunun kendilerini görmek olduğunu söyledi. Çıngı, “Allah’a çok şükür. Hayatımda iyiliği de, kötülüğü de yaşadım. Kıtlığı da gördüm çocukluğumda. Şimdi bolluk var, çok güzel. Hükümet iyice, Allah gönderdi Cumhurbaşkanımızı. Cumhurbaşkanımızı tanıyorum, fotoğraflarını görüyorum. Cumhurbaşkanımızı görmek isterim. Cumhurbaşkanımızı çok seviyorum keşke gelse“ diye konuştu.

Vatandaşlar, 105 yaşındaki Seyit Çıngı’nın ibadetlerine bağlılığı ile gençler için güzel bir örnek olduğunu söylediler.

YORUMLAR

7 Yorum Var
 • Abdülhamid Han 1 ay önce Şikayet Et
  GLİKOZ geldi milleti hasta etti ,millet ölüyor kanser şeker hastası ,Allah bu glikoz belasından milletimizi kurtarsın
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Allah uzun ömürler versin seyit dede
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Memis 1 ay önce Şikayet Et
  Allah c.c dedeme hayirli ömürler, ve iman nasip etsin. Reise sunuda hatırlatmak lazım ,peygamberimde ve islam büyüklerine küfür eden iranlı sözde alimler , ilâhiyat fakültelerinde ders vermesi için anlaşma yaptı. Bunun onu e geçilmeli. Şia'lik sinsi bir şekilde dinimizi ve ehli sünnet inancının altını olmakta. Internetyen araştırın bir bakin.
  Cevapla
 • İlyas 1 ay önce Şikayet Et
  Diyanet İşleri Başkanlığı, İran Kültür ve İslami İletişim Kurumu ile imzalanan mutabakat zaptıyla alakalı açıklama yaptı. Açıklamada, bazı internet sitelerinde ve sosyal medya mecralarında yer alan “İranlı uzmanların ülkemizdeki İlahiyat Fakültelerinde fıkıh dersi verecekleri” iddiasının gerçeği yansıtmadığı belirtildi
  İlk beğenen sen ol
 • İlyas 1 ay önce Şikayet Et
  Araştırmadan hiçbir bilgiyi aktarmayın...irandan kimse gelmiyor.böyle bir şey yok... Hucurat 12 ye bakın...
  İlk beğenen sen ol
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Böyle saf temiz kişilerin muhabbet beslediği Kişiler hep aynı kişiler oluyor
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Sevgi 1 ay önce Şikayet Et
  Namaz kılanın ömrü bere olur boşuna dememişler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.