Türkeş 55 yıl önce Cezayir'e silah göndermiş!

Hükümetin Bayırbucak Türkmenlerine yardımını ihanet ve savaş suçu ilan eden Bahçeli adeta Türkeş'in kemiklerini sızlattı.

GİRİŞ 03.06.2015 13:50 GÜNCELLEME 05.06.2015 00:50
Bu Habere 155 Yorum Yapılmış

Haber7-ÖZEL

Bugün Ortadoğu'da yaşanan zulüm ve katliamlar Müslüman ülkelerinin hep kaderi oldu. Türkiye ise mahsun ülkelere sahip çıkan bir ülke olarak yardımlarını eksik etmedi. Bundan tam 55 yıl önceki bir anektod, bugün hükümeti hainlikle suçlayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi adeta susturacak nitelikte...

BAŞBUĞ'UN KEMİKLERİNİ SIZLATTI

Geçtiğimiz gün Cumhuriyet gazetesinin casusluk ve devlet sırrını ifşa edip MİT TIR'ları ile ilgili hazırladığı habere sahip çıkarak AK Parti Hükümetini, hainlik ve vahşet planları yapmakla suçlayan Bahçeli, Milliyetçi hareketin lideri olan Alparslan Türkeş'in kemiklerini sızlattı.

DİN VE KAN KARDEŞLERİMİZE YARDIM ETMELİYİZ

Öyle ki Alparslan Türkeş, "Din ve kan kardeşlerimizin bağımsızlığı için yardım etmeliyiz" diyerek 1960 yılında Fransa'nın işgali altında olan Cezayir'e Türkiye olarak silah ve cephane yardımı gönderdi.

SİLAHLAR CEZAYİR HALKINA DENİZALTIYLA GİTTİ

Fransız mezalimi durdurmak için direnen halka en büyük destek Türkiye'den gelmişti. Silahlar önce Trablus sonra da Tunus yolu üzerinden mücahitlere ulaştırılmıştı. 16 Eylül 1960 günü başta Türkeş olmak üzere bazı Milli Birlik Komitesi üyesi, bağımsızlık mücadelesi veren Cezayir Kurtuluş Hareketi’nin desteklendiğini açıkladı. Bizzat Türkeş’in emriyle Türkiye’den Cezayir’e gizlice silah, cephane ve para yardımı yapıldı. Yardımlar bir denizaltıyla Cezayir'e gönderildi.

"20 BİN TÜFEK, 200 TOP GÖNDERDİM"

1995 yılında Kanal7'deki programda bu tarihi anektodu paylaşan Türkeş, o günleri şöyle anlatıyordu;

"Bağımsızlık mücadelesi veren Cezayir'e silahları ben gönderme kararı aldım. Cezayir halkına Libya üzerinden 20 bin tüfek, 200 top gönderdim. İstek Cezayir'den geldi bizde isteklerine karşılık verdik. Fransa bize karşı sürekli karşı çıktı ama biz kabul etmedik. NATO'da müttefiktik ama Cezayir bizim vatanımızın bir parçasıydı. Siz bizden orayı istila ederek aldınız. Orada yaşayanlar da bizim kardeşlerimizdir. Hem din kardeşimizdir hem de kan kardeşimizdir. Bu kardeşlerimiz bağımsız olmak istiyorlardı. Biz mümkün olan her türlü yardımı yaptık."

ETİKETLER
MİT tırları
YAZDIR
YORUMLAR 155
 • milletin ferdi 4 yıl önce Şikayet Et
  MHP biz ürkek değil erkekiz, başörtüsü sorununu çözeceğiz diye sağ kesimden oy almıştı. Halkı kandırarak MHP sağın en fazla oy alan partisi olmuştu. Diğer sağ partiler Bahçeli’ye başbakan sen ol sağ koalisyon kuralım dedikleri halde Rahşan’ın aşağılamalarına rağmen sol aşkı depreşen Bahçeli gitti başörtülü milletvekilini Meclisten kovan Ecevit’e başbakanlığı altın tepside sunarak kendini sola payanda yaptı. Ecevit’le birlikte Apo’nun asılmamasını sağladığı gibi Ülkücülerin Rahşan affında da mağdur edilmesine göz yumdu veya gıkını çıkaramadı. Şimdi de HDP’nin meclise girmesi için destek atıyor, CHP-HDP sol koalisyonuna payanda olmaya çalışıyorlar. HDP ile asmadığı Aponun heykelini diker artık
  Cevapla
 • Vatandaş 4 yıl önce Şikayet Et
  Ulan ne kör adamlarsiniz Bahçeli nin laflarini terse cekiyorsunuz terbiyesiz adamlar ayrica türkmenlere yardim gitmedigide acik acik ortada rezilsiniz
  Cevapla
 • milletin ferdi 4 yıl önce Şikayet Et
  Eğer İsrail değil de Türkiye vatandaşıysan kör de sizsiniz, nankör de sizsiniz, ihanet eden de sizsiniz, Devlet yönetiminden bihaber cahil topluluğu da sizsiniz. Bunca berbat bir karakterde ve durumda olduğunuz halde başkasına iftira eden terbiyesiz de sizsiniz, rezil de sizsiniz. MHP’nin genel başkan yardımcısı düzeyinde HDP’yi desteğini der görmüyorsunuz. Mecliste MHP’nin CHP-HDP ile birlikte çapulcuların, molotofçuların, teröritlerin özgürlüğü için İç Güvenlik yasasına karşı çıkmasını da görmüyorsunuz. Türkmenlere ve Müslümanlara giden yardımlara ihanet diyenin milletine ve dinine ihanetini de görmüyorsunuz. Bunu yapan güya milliyetçinin Ülkesini şikâyet eden ihanetini de görmüyorsunuz.
  Cevapla
 • Ömer aydin 4 yıl önce Şikayet Et
  Yahu el insaf!Bir yanda bir ülkenin istilasına karşı müdafaa var diğer yanda El Kaide işid ve Suriyeli muhalifler(Türkmenler bize silah gelmedi dediler )e giden silahlar.Doyaset yapalım da nasıl olursa olsun.
  Cevapla
 • milletin ferdi 4 yıl önce Şikayet Et
  Yüzbinlerce Müslümanın katleden Esed’i madem bu kadar seviyorsunuz. Allah sizin gibileri sevdiğiniz Esed ile birlikte haşretsin. Mazlum Müslümanların vebali de Esed ile birlikte üzerinize olsun. Sizin derdiniz Türkmen bile olsa Müslümanlar olmadığı belli siz sol taklitçisi olmak uğruna kendi milletinizden kendi dininizden olanları bile satacak zihniyettesiniz. Hatta sol aşkına kendi devletine bile ihanet etmekten kaçınmıyorsunuz. Tek kelime ile yazıklar olsun size.
  Cevapla
 • sabr 4 yıl önce Şikayet Et
  çok çirkin siyaset yapıyorlar. Akp ye karcı ikinci bir çatı oluşturdular. oda başlarına yıkılacak inşallah suphanallah.
  Cevapla
 • En Yunus 4 yıl önce Şikayet Et
  "Ben senin babanı da sevmezdim zaten"
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'den Yunanistan Başbakanı'na çok sert cevap!
Milletvekillerine kırmızı ışıkta geçme ve çakar hakkı