İşte AK Parti'nin masasındaki son anket!

Referandum için sandık başına gitmemize bir aydan az bir süre kaldı. Son düzlüğe girildi, tüm propaganda araçları kullanılmaya başlandı.

 • GİRİŞ18.03.2017 06:25
 • GÜNCELLEME18.03.2017 16:10
İşte AK Parti'nin masasındaki son anket!

Birçok kamuoyu araştırma firması aralıklarla anket sonuçlarını paylaşıyor.
Kimisi inandırıcı bulunarak uzun tartışmalara yol açıyor, kimisi fazla dikkate alınmıyor.
Kurulduğu günden bu yana kamuoyu araştırmalarına özel önem veren, birden fazla firmayla çalışan, sadece seçim dönemlerinde değil, hemen her başlıkta halkın nabzını ölçen Ak Parti de benzer çalışmaları aralıksız sürdürüyor.

"YARIN SEÇİM OLSA ANKETİ"

Hemen söylemek gerekir ki Ak Parti kurmayları, yola çıktıkları güne oranla daha rahat.
“Yarın seçim olsa” başlıklı son ankette, partinin oy oranı yüzde 53.5 gözüküyor.
Referandum değerlendirmeleri de bu oranlar dikkate alınarak yapılıyor.

"HER PARTİDEN OY"

Ak Parti, sadece, “evet” tarafında olduğunu açıklayan partilerden değil hemen her partiden anayasa değişikliğine destek geleceğine inanıyor. Son seçimde yüzde 10.5 oranında oy alan HDP’den yüzde 4’lük bir “evet” bloğunun çıkabileceği hesaplanıyor.

PKK’ya karşı alınan başarılar, bölgede asayiş olaylarının en aza inmesi, HDP’lilerin tutuklandığı dönemde oluşan tepkinin büyük ölçüde dağılması, halkın devlete ve operasyonlara desteği ve PKK’ya karşı büyüyen öfke bu beklentinin nedenleri.
HDP’nin, “hayır” demeyi düşünen milliyetçi seçmeni ürkütmemek adına agresif bir kampanya yürütmemesinin de bu tabloda etkili olduğu değerlendiriliyor.

BAHÇELİ'NİN MİTİNGLERİ

MHP seçmeninin en az yüzde 50’sinin kesin olarak “evet” oyu vereceği hesaplanıyor.
Kötümser hesaplarla bile MHP seçmenlerinin yüzde 4 ila yüzde 6’sının desteğine kesin gözüyle bakılıyor. “Hayır” diyecek MHP’lilerin tepkisinin anayasa değişikliğine değil parti yönetimine olduğu, parti içindeki tartışmaların bu tabloya yol açtığı ifade ediliyor.

Genel başkan adayı olan muhalif isimlerin kampanyaları, bu isimlerin partiden ihracı gibi süreçlerin de tabloda etkili olduğu değerlendiriliyor. Desteği artırmanın ancak MHP yönetiminin çabasıyla mümkün olacağının da altı çiziliyor. Bu noktada mitinglerine yeni başlayacak ve 9-10 yerde miting yapacak olan MHP lideri Devlet Bahçeli’nin sahaya çıkmasının olumlu etkilerinin görüleceği beklentisi de hakim.

AK PARTİ'DEN 4.5

Ak Partililer, kendi seçmenlerinden, “hayır” diyecek olanların oranına yönelik çalışmalar da yapıyor. Son hesaplamalar bu oranın yüzde 4.5-5’te kalacağı yönünde.
Ak Parti seçmeni olmasına rağmen, “tek adam” ve “rejim değişikliği” eleştirilerinden etkilenen bu kesimin, “hayır” demeye yakın olduğu, “Ak Parti kalsın ama sistem değişmesin” düşüncesini taşıdığı değerlendiriliyor. Bu kesimin görüşünü değiştirmek için son ana kadar çaba gösterilmesine yönelik bir strateji var. Ancak referandumlarda genellikle Ak Parti seçmeninin yüzde 5’inin farklı eğilim gösterebildiğine de işaret ediliyor.
Bunun büyük sürpriz olmadığı yorumları yapılıyor.

HEDEF DEĞİŞTİ

Bu rakamlara ek olarak, “evet” diyeceğini açıklayan BBP’den, “hayır” diyeceğini açıklayan Saadet Partisi’nin görüşüne katılmayan tabanından destek alınacağı beklentisi hakim. Yurt dışından da büyük destek geleceği değerlendiriliyor.

ERDOĞAN ETKİSİ

Başlangıçta, “yüzde 55 evet” olarak konulan çıta artık daha yükseğe çekiliyor.
Bu tabloda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sahaya çıkmış olmasının büyük etkisi olduğu ifade ediliyor.
Başbakan Yıldırım’ın miting performansının da beklenenin üzerinde bir dönüş sağladığı belirtiliyor. Erdoğan ve Yıldırım’ın farklı ve birbirini tamamlayıcı biçimde yaptıkları konuşmaların olumlu yansıdığı kesin. Özellikle ortak etkinliklerde yapılan konuşmaların seçmen üzerinde “konsolide edici” etki yarattığı vurgulanıyor.

Milliyet-Serpil Çevikcan

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar91

 • emin 11 ay önce Şikayet Et
  rabbim islami ve turkiyeyi korusun. israil abd avrupa avusturya iran esed cehape hdp pkk aşırısol tkp dhkpc fetö hepsi tek amaçta birlesmis...bunlarla mucadelede Allah muslumanlarin yardimcisi olsun.reis Allah hep dogrunun yanindadir.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Uğur 11 ay önce Şikayet Et
  Bakın şuan da gençlerin %90'ı hayır diyor. Bedelli çıkarsa bu oran %90 evet'e döner. Gençler artık realist, kendisine yararı olanlara, önünü açanlara evet demek istiyor. Ak Parti bunu görmüyor. İnanın bedelli bekleyen gençler ve aileleri, MHP seçmeninden çok kalabalıktır.
  Cevapla
 • bedelsiz 11 ay önce Şikayet Et
  2015 bedelli askerlige başvuran 112 bin kisiden daha mı fazlasınız git 5 ay askerligini yap gel kimi tehdit ediyorsun :))
  Toplam 2 beğeni
 • samimi 11 ay önce Şikayet Et
  Chp girdigi bütün secimleri kaybetmistir.Chp 69 senede iktidar olamamistir.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Erkan55-MA 11 ay önce Şikayet Et
  AKP 50% + MHP 15% = 65% Evet
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Çiftçi 11 ay önce Şikayet Et
  Hayir deyip dunya hainlerini sevindirecegime EVET diyerek canakkaledeki 250 bin sehidimize ahirette bakacak yuzumuz olsun
  Cevapla Toplam 7 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat