Destici: Yeni sistemle millet muktedir olacak

BBP Genel Başkanı Destici, "Yeni sistem, darbecilerin bıraktığı ve enkaza dönüşen köhnemiş düzeni ortadan kaldıracak. Millet de gerçekten muktedir olacak." dedi.

Destici: Yeni sistemle millet muktedir olacak
Destici: Yeni sistemle millet muktedir olacak
GİRİŞ 20.03.2017 16:12 GÜNCELLEME 20.03.2017 16:14

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, BBP Genel Başkan Yardımcısı Bayram Kayacan, İstanbul İl Başkanı Mustafa Mican ve MKYK üyesi ve Genel Başkan Danışmanı Tolga Aral ile Anadolu Ajansı (AA) İstanbul Haberleri Editörlüğünü ziyaret etti.

İstanbul Haberleri Editörü Hüseyin Altınalan ile bir süre görüşen Destici, 16 Nisan 2017 Pazar günü gerçekleştirilecek halk oylamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Destici, Türkiye'nin 12 Eylül 1980 darbesini gerçekleştiren darbecilerin hazırladığı bir anayasa ile yönetildiğini, BBP kurulduğundan beri darbecilerin getirdiği sistemin değiştirilmesini savunduklarını söyledi.

"Türkiye'nin anayasasını değiştirmesi gerekiyordu"

Darbe anayasasının değişmesi için atılan bütün demokratik adımları desteklediklerini ifade eden Destici, şöyle konuştu:

"Yönetimde istikrarı, temsilde adaleti, demokrasimizi ve parlamentomuzu güçlendirecek adımları desteklediğimizi seslendirdik. Tabii, 15 Temmuz'da Türkiye çok hain ve kahpe FETÖ darbesiyle karşı karşıya kaldı. Bundan sonra hepimizin beklentisi, artık bu darbecileri, vesayetçilerin anayasadan aldıkları birtakım yetkilerin anayasadan çıkarılmasıydı. Ve mutlaka Türkiye'nin anayasasını değiştirmesi gerekiyordu. Bunun için atılan adımlar oldu. Ancak nihayete erdirilemedi. En son parlamentomuzdaki iktidar partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi yani sağın güçlü iki partisi bir düzenlemeyi gündeme getirdiler."

Destici, 18 maddelik anayasa değişikliğinin tamamıyla yasal ve anayasal bir süreç olduğunu, parlamentodan geçtikten sonra demokratik bir sürecin ardından halkın önüne getirildiğini belirterek, 16 Nisan'da çıkacak sonuca herkesin saygı göstermesi gerektiğini vurguladı.

"Türkiye kendisini ileriye taşıyacak bir sisteme kavuşacak"

"Sandık sonucuna hepimizin razı almasının ötesinde alıp başımızın üstüne koyması lazım." diyen Destici, şöyle devam etti:

"Öncelikle 'hayır' diyenin de 'evet' diyenin de hepimizin saygı göstermesi gerekir. Neticede demokratik bir ortamda herkesin sandığa gitmesi ve oyunu kullanması lazım. Bunu milletimize ve seçmenimize ısrarla tavsiye ediyorum. Çünkü onların kullanacakları oy, Türkiye'nin yönetim şeklini belirleyecek. Ya bu mevcut darbe anayasası ve yasalarıyla bir enkaza dönüşmüş bir sistemle devam edeceğiz. Ya da Türkiye yepyeni, kendisini ileriye taşıyacak bir sisteme kavuşacak. Bunun kararını da millet verecek."

Destici, sadece kendi kurumlarıyla, kendi tabanlarıyla bu işi değerlendirmediklerini, "hayır" cephesinde bulunan siyasi partilerle, "evet"i savunanlarla görüştüklerini, bilim adamları, hukukçular, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Türk-İslam coğrafyasındaki kesimlerle de istişarelerde bulunarak kararlarını olgunlaştırdıklarını aktardı.

"Darbe anayasasının ürünü olan antidemokratik yasaların temizlenmesi şarttı"

Saflarını belli ederken yanlış bir karar vermemek için ince eleyip sık dokuduklarını dile getiren Destici, şu değerlendirmede bulundu:

"Halk oylaması, Türkiye ve Türk milleti için çok önemli bir karar süreci. Hem milletimiz, devletimiz, ülkemiz hem de camiamız için en doğru kararın 'evet' olacağına kanaat getirdik ve inanarak 'evet' dedik. Türkiye'nin artık bu darbe anayasasından kurtulması gerekiyordu. Darbe anayasasının ürünü olan antidemokratik yasaların temizlenmesi şarttı. Türkiye'de halk birilerini yönetime getiriyordu ama hep başkaları yönetiyordu. Esas muktedir olan güçler başkaları oluyordu. Hep vesayet oluyordu. Bu vesayetlerin ortadan kalkması, milletin muktedir iktidarının gerçekleşmesi adına hareket ettik. Yeni gelecek sistemde, bu olacak. Bir başka durum da bizim slogan haline getirdiğimiz, devletin bekası, ülkenin birliği, milletin istiklali ve istikbali için 'evet' diyoruz."

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • boşver 1 yıl önce Şikayet Et
  bizim buranın muhtarının daha çok oyu vardır bu adamdan.BBP liler zaten biliyor nereye atacağını.SEN NEREYE ATARSAN AT ARTIK.SANA KALMIŞ.
  Cevapla
 • fırat 1 yıl önce Şikayet Et
  sandığın başına gidince hayır oyu atma ihtimali yüksek bunun halkın nabzına göre konuşuyor bence, ama belki tabanından bunun izini takip eden bi kaç kişi bilmedende olsa evet oyu atarda faydalı bi iş yapmış olur
  Cevapla
 • muhi 1 yıl önce Şikayet Et
  bu evet demeden once evet oylari %55 olsa bu evet dedikten sonrada evet oylari %55 olur o kadar bos bir adam bunu ne dediginin haber degeri bile yok.
  Cevapla
 • ibrahim 1 yıl önce Şikayet Et
  helaaal olsun sayin Mustafa Desticiye sayin Baskana halkin kalbindeki aciklamalari yapti
  Cevapla
 • mustafa laz 1 yıl önce Şikayet Et
  konuştuklarını okumuyorum bile ne olduğunu biliyor bu MİLLET hangi saf olduğunu
  Cevapla
 • Yüzdeelli 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu adama zerre kadar güvenmiyorum. Hiç samimi görünmüyor. Dikkat etmeli.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bahreyn’den küstah Türkiye çıkışı!
ABD'nin kirli planı ortaya çıktı!