AK Parti’de Kürt raporu hazırlığı

Referandumda ‘evet’ oylarının yüksekliği bölge milletvekillerini harekete geçirdi.

 • GİRİŞ19.04.2017 11:10
 • GÜNCELLEME19.04.2017 11:11
AK Parti’de Kürt raporu hazırlığı

Referandumun en çok konuşulan sonuçlarından biri de Güneydoğu ve Doğu’da ‘evet’ oylarının bir önceki genel seçime göre AK Parti’nin aldığı oylardan yüzde 10 oranında daha yüksek çıkması oldu.

AK Parti’nin bölge milletvekilleri, Kürt seçmenin tercihini etkileyen faktörlerin neler olduğunu analiz eden kapsamlı bir rapor için kolları sıvadı. Kısa sürede tamamlanarak Genel Merkez’e sunulacak raporda, ekonomi ve güvenlik başlıkları ön plana çıkarılacak. PKK’nın önceki dönemlerde yerleşim yerlerine yakın noktalarda sözde karargahlar kurması, muhtarları toplayıp gözdağı vermesi ve halka tehdit mektupları göndermesinin hatırlatılacağı raporda, bu referandumda terör örgütünün baskısını üzerinde hissetmeyen halkın özgür iradesini sandığa yansıttığına dikkat çekilecek. Devletin şefkat elini hisseden bölge halkının, kendilerine gösterilen ilgi ve alakayı karşılıksız bırakmadığının altı çizilecek. 

EKONOMİK DESTEK VURGUSU:

Raporda, HDP’nin halen varlığını sürdürdüğü bölgede ‘evet’ oylarının yüksek çıkmasında ekonomik desteğin de önemli rol oynadığı anlatılacak. Özellikle Doğu ve Güneydoğu’nun 23 ilini kapsayan teşvik paketinin, KOSGEB kredilerinin, hendek terörünün oluşturduğu tahribatın hızla giderilmesinin Kürt seçmeni memmun ettiğine vurgu yapılacak. Bölgeye gönderilen kamu görevlilerinin yaklaşımının, devlete küskünlükleri azalttığı değerlendirmesi de yine 
raporda yer alacak.

HALK MUHATAP ALINMALI

Raporun öneriler bölümünde, terörle mücadelenin aynı şekilde kararlılıkla sürdürülmesi, buna karşılık halkın muhatap alınması ve halkın gönlünün kazanılması gerektiği vurgulanacak. Raporda ayrıca yerel aktörlerin yani parti teşkilatlarının, belediye başkanlarının ve milletvekillerinin güçlü hale getirilmesi önerisi dile getirilecek.

KAYNAKKARAR

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar156

 • ahmet 7 ay önce Şikayet Et
  Bide AKP oy oranlarının diğer illerde neden düştüğü araştırılsın.Ak Parti İl teşkilatları Memursen kadar aktif çalışmadı.Teşkilatların işi gücü ihale kovalamak arsa kapatmak olmuş.Reisin derhan bu işe el atması lazım.
  Cevapla Toplam 5 beğeni
 • 2019 7 ay önce Şikayet Et
  Rapor. Kocası nın işi olana iskur tycp kadına iş. Başka işsiz evli çiftler var. Sgk bilmiyoru mu.
  Cevapla
 • Mustafa 7 ay önce Şikayet Et
  Bencede Doğu illeri özellikle izmir-aydın-uşak-çanakkale-tekirdağ-balıkesir gibi illerden daha fazla hakediyor.Artık hükümet bunu görsün.Konya-Kütahya-Burdur-Bayburt-Bitlis-Gümüşhane ....gibi illerde ektradan ödüllendirilmeli muhakkak
  Cevapla
 • 2019 7 ay önce Şikayet Et
  Rapor. Suriye li dilenci lerden korku yoruz. Bıktık. Vatandaş mı bakacak bunlara .
  Cevapla
 • 2019 7 ay önce Şikayet Et
  Rapor. Eyt mağdurları sağlık için neden para ödüyor. 6000 gün pirim yetmedi mi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun