CHP’den YSK’nın kararı için ilk yorum

YSK’nın, CHP’nin yaptığı iptal talebini reddetmesi kararını CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan değerlendirdi.

CHP’den YSK’nın kararı için ilk yorum
CHP’den YSK’nın kararı için ilk yorum
GİRİŞ 19.04.2017 18:30 GÜNCELLEME 19.04.2017 19:23

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, YSK'nın halk oylaması için yapılan iptal başvurusunu reddetmesine ilişkin kararının ardından yaptığı değerlendirmede, tam kanunsuzluk talebiyle yaptıkları başvurunun oy çokluğu ile reddedildiğini anımsattı. 

Bir üyenin "iptali gerekir" şeklinde oy kullandığını hatırlatan Tezcan, "Öncelikle o bir üyeye özel teşekkür ediyoruz." dedi.

Alınan kararın kendilerini mutlu etmediğini vurgulayan Bülent Tezcan, "YSK sayım döküm sırasındaki bu tutumu nedeniyle seçimlerde ciddi şekilde bir meşruiyet sorunu yaratmıştır ve bu seçimleri gayri meşru noktaya düşürmüştür." ifadesini kullandı.

OHAL nedeniyle zaten sorunlu bir kampanya dönemi yaşandığını savunan Tezcan, YSK iptal yönünde bir karar alsaydı, meşruiyet tartışmasının ciddi şekilde çözüleceğini aktardı.

"Bu ciddi bir meşruiyet krizidir"

"Görülen o ki, YSK kendisini kanun koyucunun yerine koymuştur" diyen Tezcan, şöyle konuştu:

"Mühürsüz oy pusulası ve zarfların geçerli sayılması suretiyle YSK, seçim hilesine fırsat vermiştir. 'Organize bir seçim hilesi, organize oy hilesi' diyoruz. Belki çok ağır geliyor bu laf ama kastettiğimiz şudur, o gün Türkiye'nin birçok yerinden eksik oy paketleri ve zarflarının gönderildiği haberleri geldi. YSK'ya itirazlarımızı yaptık, bize paketleme hatası dediler ama paketleme hatası dedikleri şeyin, milli iradeyi paketleme planının bir parçası olduğu akşam ortaya çıktı."

Mühürlü zarf ve pusulaların amacının dışarıdan getirilecek oyları engellemek olduğunu vurgulayan Tezcan, sabah oy pusulalarının eksik gönderilmesinin, pusulaların çalındığını ve tercih mührü basılarak yeniden sandıklara sokulduğunu ortaya koyduğunu ileri sürdü.

Tezcan, "Bu ciddi bir meşruiyet krizidir. Bu sadece 'Hayır' oyu verenlerin oyuna karşı bir sıkıntı değil, oy kullanan bütün vatandaşa haksızlıktır. Çünkü 'Evet' oyu verenin verdiği oyu şu anda tartışmalı hale getirmiştir bu karar." diye konuştu.

Bundan sonra bütün hukuk yollarını işleteceklerini bildiren Bülent Tezcan, gerekçeli kararı gördükten sonra yarın partinin hukukçularıyla bir araya gelerek yol haritasını belirleyeceklerini de söyledi.

YAZDIR
YORUMLAR 43
 • SENDİKACI WAN LEE 1 yıl önce Şikayet Et
  Taa 50-60 yol öncesinden başlayıp seçim dönemi gazetelerine bakın hele.Bu CHP kafası hep aynı şeyi yapmış Yenilmiş,yenildikçe seçimin meşruiyetini gündeme getirmiş.Hiç bir zaman özeleştiri yapmamış.Bugün de aynı şeyi aynı efendileriyle sahnelemek istiyorlar.Bir süre sonra herşeyi unutacak soru işaretlerini de seçmenlerinin kafasında bir ağırlık olarak bırakacaklardır.Haklı olmadıkları ve iftiracı oldukları için yakında bu söylemlerinden vazgeçeceklerdir.Bir sonraki seçim dönemine kadar da sadece içip içip boş boş yaşayacaklardır.Kemal Nokta!
  Cevapla
 • Afyon 1 yıl önce Şikayet Et
  Siz bunlarla ugrasirken reis is basinda. Onlar konusur reisimiz yapar! Aradaki Fark!
  Cevapla
 • Yalnız Kurt 1 yıl önce Şikayet Et
  Duman Ali, Vallahi yorumunla CHP yi Duman etmişsin. Doğru söze Şapka çıkarılır
  Cevapla
 • Mete 1 yıl önce Şikayet Et
  Yazıklar olsun size, hep boş işler hep çamura yatma. Adam olun
  Cevapla
 • Derwişan 1 yıl önce Şikayet Et
  Kalan diğer 11 üyeye de biz teşekkürlerimizi iletiyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Abdullah Gül yorumu!
Akşener, firari hain Uslu ile yazışmalarını sildi