Destici: ABD, bizi köşeye sıkıştırmak istiyor

Mustafa Destici, "Türkiye, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) eğer referandum kararından vazgeçmezse bütün ilişkilerini askıya alacağını açık bir şekilde söylemelidir." dedi.

 Destici: ABD, bizi köşeye sıkıştırmak istiyor
Destici: ABD, bizi köşeye sıkıştırmak istiyor
GİRİŞ 13.09.2017 13:39 GÜNCELLEME 13.09.2017 13:39

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında,  Irak merkezi hükümetinin,  IKBY'nin 25 Eylül'de yapacağını ilan ettiği  bağımsızlık referandumuyla ilgili dün aldığı kararı doğru ve yerinde bulduklarını  belirtti.

Kuzey Irak bölgesinde huzur ve barışın Irak'ın toprak bütünlüğünün  korunmasından geçtiğini söyleyen Destici, Barzani'nin Irak Parlamentosunun  kararına rağmen bağımsızlık referandumu konusunda ısrarcı olmasının sırtını  birilerine dayadığının göstergesi olduğuna dikkati çekti.

Destici, "Kuzey Irak'ta bir Kürt devleti kurulmuyor. Herkes bunu  bilsin. ABD ve İsrail başta olmak üzere emperyalist ve siyonist güçlere uşaklık  yapacak bir devletçik kurulmaya çalışıyor. İslamdünyasının kalbine İsrail nasıl  hançer gibi saplanmışsa, ikinci bir hançeri de Irak'ın kuzeyine saplamak  istiyorlar. İslam dünyasının görmesi gereken Hadise budur." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bu konudaki tutarlı duruşunun ve bağımsızlık  referandumunun yapılmaması yönündeki telkinlerinin yaptırımlara geçmesi  gerektiğini savunan Destici, "Türkiye, IKBY'ye eğer referandum kararından  vazgeçmezse sınırlarını kapatacağını ve ekonomik, siyasi, kültürel bütün  ilişkilerini askıya alacağını açık bir şekilde söylemelidir." diye konuştu.

Destici, Türkiye'nin teröre karşı verdiği mücadelede tüm siyasi  partilerin devleti sonuna kadar desteklemesi gerektiğini vurgulayarak, terörü yok  etmek için her kesimin ortak bir duruş ve tavır sergilemesinin ve güvenlik  güçlerine sahip çıkmasının büyük önem taşıdığına işaret etti.

Terörle mücadelede, silahlı ve silahsız insansız hava araçlarının  (SİHA/İHA) önemli bir işlev gördüğünü dile getiren Destici, CHP  milletvekillerinin bilgi ve belge ortaya koymadan SİHA/İHA'ların sivilleri  vurduğunu söyleyerek güvenlik güçlerini itham etmesini anlamakta güçlük  çektiklerini söyledi.

"AB VE ABD, TÜRKİYE'Yİ KÖŞEYE SIKIŞTIRMAK İSTİYOR"

ABD'nin ve AB ülkelerinin Türkiye'ye karşı aldıkları kararlarla  Türkiye'yi köşeye sıkıştırarak istedikleri politikaları kabul ettirmeye  çalıştıklarının altını çizen BBP Genel Başkanı Destici, "ABD'de açılan  mahkemeler, Batının aldığı kararlar, Türkiye'ye Suriye politikalarını kabul  ettirmek, Kuzey Irak'taki bağımsızlık referandumunu kabul ettirmek amacındalar."  dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD ve AB ülkelerine karşı  verdiği tepkiyi doğru bulduğunu ifade eden Mustafa Destici, Türkiye'nin attığı  adımlarla tam bağımsız bir ülke olduğunu gösterdiğini kaydetti.

 

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • serkan sever 9 ay önce Şikayet Et
  cumhurbaşkanlığı seciminde nerdeydi aklın? yalandan siyaset yapıp millete yaranmaya çalışıyorsunuz ama nafile ... anavatan partisinin son bir genel başkanı vardı (erkan mumcu), işte aynı çamurdan bunlar, hamurları aynı. . Adam gibi bir mirasa sahip çıkamadınız milletin oyuna nasıl sahip olmayı düşünüyorsunuz?
  Cevapla
 • devlet türk 9 ay önce Şikayet Et
  desdici ben senin konuşmalarını ve partinin duruşunu nedir bunu bize bir anlat sizin partinin amacı nedir .iktidarmı yoksa hulle parti olarak başkalaraına yalaka yapacak oylemi ayakda duruyorsunuz .milliyetci ayakları yapma değilsiniz orta da bir duruşun var ama ne bu duruş
  Cevapla
 • okur 9 ay önce Şikayet Et
  zamanında kendinizi itibarsızlaştırdınız şimdi ne söylerseniz söyleyin kitleniz belli bu devletten yana olmaya devam ederseniz itibarınızı geri alırsınız
  Cevapla
 • MURAT 9 ay önce Şikayet Et
  Önce sen Muhsin Baskanın emanetine sahip çıkmayı öğren. Sonra milliyetçilikten dem vur. Muhsin Başkanın davası 17 ay önce takipsizlikle sonuclandı. Sen Şehit Genel Başkanina bile sahip çıkamazken vatanamı sahip çıkacaksın? Necip Fazil üstadın dediği gibi " Bize kalan aziz borç asırlık zamanlardan / Tarihi temizlemek sahte kahramanlardan" Seni o makamda görmek istemiyoruz. Sen bu dacaya en büyük zararı verenlerden birisin.
  Cevapla
 • misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Partiyi sahiplenmiş işte neden anlamıyorsunuz. Belki de amaç buydu!
  Cevapla
 • mehmet 9 ay önce Şikayet Et
  milli iradeden korkmayın. oranın halkının iradesine saygı duyun. yoksa milli irade sadece türkiye için mi geçerlidir?
  Cevapla
 • Ramo 9 ay önce Şikayet Et
  Tabii bütün Irakta referandum yapılacaksa söylediğin anlam kazanır. Değilse ırak abd tarafından işgal edildiği ilk gün itibarı ile demografik yapının değiştirilerek bölgeden halkın kendileri dışında kalanlarını bölgeden sürüp referandum Milletin tercihidir demek ya cehalettir. Ya da ihanetin iz düşümü.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Almanya'dan küstah tehdit: Erdoğan kazanırsa...
AK Parti'nin rekor kıracağı il