Kerkük petrolü için ilk imzalar atıldı

Irak Petrol Bakanı Cabbar Laibi, Bağdat ve Tahran'ın günde 30-60 bin varil Kerkük petrolünün İran'a sevkiyatını öngören bir prensip anlaşması imzaladığını açıkladı.

 • GİRİŞ10.11.2017 22:40
 • GÜNCELLEME10.11.2017 22:42
Kerkük petrolü için ilk imzalar atıldı

Laibi, "Bu anlaşma, Irak için Kerkük petrolünün pazarlanmasına katkı sağlayacak ve Irak için ekonomik faydalar sunacak. Ayrıca komşu ülkelerle ekonomik ilişkiler pekiştirilecek" dedi.

'NİHAİ ANLAŞMA KISA SÜRE İÇİNDE İMZALANACAK'

Sputnik'in haberine göre İran'la henüz prensip anlaşması yaptıklarının da altını çizen Laibi, nihai anlaşmanın da kısa süre içinde imzalanacağını vurguladı.

YENİ PROJE HAZIRLIĞINDA TÜRKİYE PLANI

Öte yandan Irak Petrol Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Irak devlet petrol şirketi State Oil Marketing Organization (SOMO) ve İranlı yetkililer tarafından Bağdat'ta imzalanan anlaşma, günde 30-60 bin varil petrolün tankerlerle Kirmanşah'taki sınır kapısına taşınmasını ve burada İranlı şirketler tarafından teslim alınmasını öngörüyor.

Bakanlık, Türkiye, Ürdün, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Suriye gibi komşu ülkelerle ekonomik işbirliğini geliştirmek için yeni petrol projeleri hazırlamayı planladıklarını da belirtti.

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar48

 • Kadir 3 ay önce Şikayet Et
  Bayağı büyük çağrı yapmışlar, amma abartmışsınız haberi. Kerkük petrolünü İran hüpletiyor, haberin özü bu...
  Cevapla
 • analizci 3 ay önce Şikayet Et
  petrolü konuşmazsak olacağı bu , biz birşeye yabancılar birkaç şeyi hesaplıyor aramızdaki fark malesef. daha neler değişecek göreceğiz artık .
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Keşif 3 ay önce Şikayet Et
  Petrol dönemi kapanır da inşallah.Dunya yeni enerji kaynakları keşfeder.Bu işgaller kalmaz orta Doğu'da.Her şey petrol için.Petrolu devre dışı bırakacak enerji kaynakları lazım.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • H.B.V. 3 ay önce Şikayet Et
  Merak etme Petrolün devri bitecek Çinliler ve Japonlar Tamamen Elektrikle giden Araçlar üretmeye başladı? Türkiyeninde ilk Yerli Aracı Elektrikli olacak? yakında Petrol çok büyük darbe yiyecek ,yaptıkları O zamları fazlasıyla geri verecekler ama alıcı bulamayacaklar. :))
 • Faruk Karataş 3 ay önce Şikayet Et
  Bizi zahmetten kurtardılar. Muslukları kapatmamıza gerek kalmadı. Sağolsunlar.
  Cevapla Toplam 5 beğeni
 • muhammet aydın 3 ay önce Şikayet Et
  2023 de türkiye çok daha sağlam olacak
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • Kadir 3 ay önce Şikayet Et
  Bilim, teknoloji üretmek lazım onun için. O konuda başarımız ise malumunuz. 2023 hedeflerini yakalamak için 5 yıl içinde ihracatın üçe katlanması gerekiyor. Bu imkansıza yakın maalesef.
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat