Yüksekdağ'ın davalarına "yetkisizlik" kararı

Diyarbakır'da, eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında "terör örgütü propagandası" yapmak suçundan açılan iki davada "yetkisizlik" kararı verildi

 • GİRİŞ14.11.2017 10:31
 • GÜNCELLEME14.11.2017 10:31
Yüksekdağ'ın davalarına "yetkisizlik" kararı

Eski HDP Eş Genel Başkanı ve Van Milletvekili Figen Yüksekdağ hakkında, "terör örgütü propagandası" yapmak suçundan Diyarbakır'da açılan iki davada "yetkisizlik" kararı verildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca Yüksekdağ hakkında hazırlanan 2 iddianameyi kabul eden 10. Ağır Ceza Mahkemesi, dava dosyası üzerinde "yetki" incelemesi yaptı.

"Yetkisizlik" kararı veren mahkeme, sanığın iddianamedeki eylemlerden yargılamasının yapılması için dosyanın yetkili ve görevli nöbetçi Ankara Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesini kararlaştırdı.

Mahkemenin kararında, CMK'nın 161/9 maddesi uyarınca göre suç işlediği ileri sürülen milletvekili hakkında kovuşturma yapma yetkisinin Ankara Ağır Ceza Mahkemesine ait olduğu gerekçe gösterildi.

İstenilen ceza

İddianamelerde, Yüksekdağ hakkında "terör örgütü propagandası" yapmak suçundan açılan 2 ayrı davada 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ve mahkumiyeti halinde Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesinde öngörülen hak yoksunluklarına hükmedilmesine karar verilmesi isteniyor.

İddianamede, 15 Ekim 2015'te operasyon düzenlendiği ve ele geçirilen örgütsel dokümanlar arasından bulunan anı defterindeki incelemede, Yüksekdağ'ın yazı yazdığı tespit edilmişti. 

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar10

 • niyazi 3 ay önce Şikayet Et
  kadin dedigin kadin olur. ..bu ne be? canavar gibi gardaşim!!
  Cevapla
 • Cnr 3 ay önce Şikayet Et
  Adalet, zamanında tecelli etmezse sonra bela yakın zamanda tekrar gelir!! Bu kadın sırtını zalim amerikan uşakları zalimlere dayayanlardan ve fitne çıkaranların önde gelenlerinden biri az bir ceza ile kurtulmamalı..
  Cevapla
 • nurullah19 3 ay önce Şikayet Et
  Bunlar Hiç bir zaman Kürtleri temsil etmedi Hatta aşağaladılar ; Bunların az yada çok suçları sabittir. hepside ceza alıp Yaptıklarının hesabını çekmelidir.
  Cevapla
 • niiiii 3 ay önce Şikayet Et
  yüzündeki kine bak işte bu kin yüzünden otadoğu kan gölü
  Cevapla
 • murat 3 ay önce Şikayet Et
  Tutun kaçmasın. Hiç güneşi görmesin, orada sırtını kime dayarsa dayasın.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat