MHP'li adayın dini görüşleri şaşırttı

MHP adayı Gündüz Aktan başörtülüleri ‘sıkmabaş’, ‘kadere iman’ı ahlaklı olmaya engel, Kuran’ın bazı ayetlerini de laikliğe aykırı olarak niteledi, partililer rahatsız oldu.

MHP'li adayın dini görüşleri şaşırttı
MHP'li adayın dini görüşleri şaşırttı
GİRİŞ 17.07.2007 08:54 GÜNCELLEME 17.07.2007 08:54

MHP yönetiminin parti vitrinine yerleştirdiği isimlerin başında gelen emekli Büyükelçi Gündüz Aktan’ın dini konularda ileri sürdüğü birbirinden uçuk fikirler parti yönetiminin başını ağrıtacak gibi görünüyor. Dini konulardaki açıklamalarına referans olarak gösterdiği kaynaklar da MHP milletvekili adayı Gündüz Aktan’ı yalanlıyor. Aktan’ın bilgisi olmayan konuda yaptığı açıklamalar parti tabanında da büyük rahatsızlık yarattı.

BAŞ ÖRTÜ DEĞİL ‘SIKMABAŞ’

MHP’nİn
ağır toplarından Aktan ilk olarak baş örtülü kadınları, ‘sıkmabaş’ olarak niteledi. MHP adayı olmadan önce yaptığı bu niteleme nedeniyle milliyetçi-muhafazakar kesimin tepkisini çeken Aktan, şimdilerde de dini konularda ortaya attığı uçuk fikirlerle partisinin başını ağrıtıyor. Aktan’ın kadere iman ve Kuran’ın laikleştirilmesiyle ilgili önerileri partisinin başını uzun süre ağrıtacağa benziyor.

‘KADERE İMAN’I İNKAR ETTİ

MHP’DEN
aday olmadan önce köşe yazdığı Radikal gazetesine önceki gün bir röportaj veren Gündüz Aktan, imanın 6 şartından biri olan ‘Kadere İman’a karşı çıkarak kader inancının sorumlu ve ahlaklı birey olmaya engel olduğunu iddia etti. Yani Aktan’a göre kadere iman etmek ahlaklı birey olmaya bir engeldi. Aktan bu iddiasını büyük İslam düşünürü İmam Maturidi’ye dayandırdı.

MATURİDİLİĞİ DE ÇARPITTI

TÜRKİYE’DE
dindarların Selefiliğe yakın olduğunu ve siyasal şartlar yüzünden Hanefi-Maturidi çizgiyi benimsemediklerini ileri süren Aktan’ın sözleri, ilahiyatçılar tarafından ‘bilgisizlik eseri’ olarak yorumlandı. Aktan’ın Maturidilik üzerine yaptığı yorumlara cevap veren Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır ‘Aktan saygın ve değerli bir insan. Doğrusu şaşırdım. Üzülmesini istemem ama doğruların söylenmesi lazım. Kur-an’da Allah insanları yarattı. Sonra kaderi belirledi. Ama Maturidi mezhebinde önce kader belirlenir sonra insan yaratılır. Bir insanın yapacağı şey önceden belirlenmiştir.’

‘BAZILARI DEĞİŞTİRİLMELİ’

MHP
adayı Aktan’ın asıl şaşkınlık uyandıran ve tepki çeken sözleri ise Kuran’da bazı ayetlerin değiştirilmesini istemesi oldu. Radikal gazetesinde 27 Mayıs 2007 tarihinde yayımlanan köşe yazısında Aktan şunları yazmıştı: Laiklik yorumunu değiştirme talepleri, Kuran’ın muamelat (medeni hukuk) ve ukubat (ceza hukuku) ayetlerini yani şeriatı uygulamak istendiği kuşkusunu yaratıyor. Bu ise laiklikle bağdaşmaz. 1000 yıl öncesinin büyük müçtehitleri, bu ayet hükümlerinin dini değil, tarihi-sosyolojik nitelikte oldukları ve değişebilecekleri yolunda fetva vermişlerdi. Cumhuriyet bunu yaptı. Buna karşılık dinin özü olan Kuran’ın ibadet ve ahlaka ilişkin hükümleri hiçbir değişikliğe uğramadan devam ediyor.

‘MÜSLÜMANLIĞI KALMAZ’

ANKARA
Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu Aktan’ın ‘Kur’an’ın bazı ayetlerinin artık hükmü geçerli değildir’ şeklindeki sözlerine ‘Siz Kitabın bir kısmına inanır bir kısmını inkár mı edersiniz’ ayetini hatırlatarak cevap verdi. Kırbaşoğlu ‘Bunlar zamanında Süleyman Demirel’in ahkám ayetlerine ilişkin söylediği sözler. Bu sözlerin İmam Maturidi ile bir ilgisi yok, tamamen politika’ dedi. Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır da ‘İmam Maturidi geçerliliğini kaybetmiş ayet diye bir kavramı aklının ucundan dahi geçirmez. Bunu söyleyen kişinin Müslümanlıkla ilgisi kalmaz’ diye konuştu.

Aday gösterilmesi yanlış 

TBMM eski İdare Amiri ve MHP Milletvekili Ahmet Çakar da Gündüz Aktan’ı sert bir dille eleştirdi. Çakar şöyle konuştu: Gündüz Aktan bir diplomattır. Dini konularda beyan vermesi, bir uzman gibi konuşması hatadır. MHP’nin bu konulardaki ana görüşü bellidir. Alpaslan Türkeş’in İslamiyetle ilgili net açıklamaları vardır. MHP, din ve iman üzerine politik proje geliştiren bir partidir. MHP içinden yetişmiş bir insan olarak bu beyanları kınıyorum. Milliyetçi camianın sevilen yazarlarından Aslan Bulut da Gündüz Aktan gibi isimlerin MHP’den aday gösterilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Bulut ‘2003 yılında Harp Akademileri’ndeki toplantıda bir Amerikalı dünya için tek alternatifin Amerikan İmparatorluğu olduğunu söylemişti. Bu tür adamları MHP’nin aday göstermemesi gerekir. Onun gibi birkaç ayrık otu maalesef var. Bütün ifadelerinden İslamiyet’e uzak olduğu anlaşılıyor. Bir ilahiyatçı bu konuşmaları ancak ‘yazıklar olsun’ diye okumuştur’ dedi.

Başbuğ olsa atardı

MHP eski Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gül, Gündüz Aktan’ın dini konulardaki yorumlarını sert bir dille eleştirdi. Mehmet Gül ‘İslam, çağdaş hayatın önünde engeldir diyorsa o İslam’a inanmıyordur. İnanmıyorsan MHP’de işin ne’ diye konuştu. Gül şunları söyledi:

İNANMIYORSAN GİT

Gündüz
Aktan haddini aşmasın. Bir ayetin değişik bir şekilde ifadesi bile İslam’dan çıkmaya karşılık gelir. Sen kimsin de Allah’ın ayetlerini değiştiriyorsun. İslam, çağdaş hayatın önünde engeldir diyorsa o İslam’a inanmıyordur. İnanmıyorsan MHP’de işin ne? MHP ve MHP’liler Müslüman Türk çizgisinin savunucusudur.

SEÇİM ÖNCESİ DİYE

Nusret
Demiral, ‘Ezan Türkçe okunsun’ dedi. MHP’de barınamadı. Rahmetli Başbuğ hemen onu adaylıktan aldı. Aktan hem MHP ruhuyla hem de MHP yönetimiyle ters düşmüştür. Seçim öncesi belki bir şey söylenmiyordur.

(Star) 
YAZDIR
YORUMLAR 597
 • Efe Bozkurt 10 yıl önce Şikayet Et
  Hiiiç şaşırmayın. Mhp bu zihniyette adamlarla dolu.Devlet bahçelinin farklı düşündüğünümü sanıyorsunuz.Hani reyting rekorları kıran o kurtlar vadisi\'nde diyordu bu millete bir çok oyun oynanıyor diye, O oyunlar işte bu. Bu adamlar sizin dinize düşman kitabınıza düşman ama sizin yüzünüze karşı müslüman ayağına yatıyorlar.Bu oyunun içinde sadece Mhp yok birçok parti bu işin içine.Sizce müslümanız diyen adamlar başörtüsünü niye yasaklar,imam hatiplerin önünü neden keserler. Alın iştebiri ağzından kaçırdı ve herkez çok şaşırıyor
  Cevapla
 • Mahmut Bal 10 yıl önce Şikayet Et
  YAZIKLAR OLSUN!!!. Şimdi ne yüzle bu milletten oy istiyorsunuz. Yıllarca bu ülkenin milli ve manevi değerlerine bağlı temiz evlatlarından oy aldınız.YAZIKLAR OLSUN SİZE YAZIKLAR OLSUN YAZIKLAR OLSUN!!! Ey bu ülkenin temiz evladı anla artık SAADETSİZ OLMAZZZZ!!!
  Cevapla
 • söylesemfaydasıyok 10 yıl önce Şikayet Et
  sussam gönül razı değil. Ne var bunda şaşacak ben hiç şaşırmadım mhp nin yönetiminde böyle düşünen bir çok insan var tabanında azdı şimdi tabanındada çoğaldı chp tabanı ile birleşti ilhan selçuklar tuncay özkanlar altıda üstüde aynı oldu şimdi
  Cevapla
 • zahide özkan 10 yıl önce Şikayet Et
  . Geçen gün mhp li bir bey,\"Ezanların susmaması için,Kuran Ayetlerinin kaldırılmaması için tek çare mhp\"demişti. Beyefendinin adını şimdi hatırlamıyorum ama o kendisini biliyordur. Şimdi bu arkadaş,partisinin adayı olan bu cahil herifin dedikleri için neler söyleyecek,doğrusu çok merak ediyorum.
  Cevapla
 • erkan sivrikaya 10 yıl önce Şikayet Et
  protesto. haber 7 olarak sizi protesto ediyorum. yorumumu hiçbir falsosu olmadığı halde yayınlamadınız. bardak taştı artık. bide bu ikidebir çıkan reklam da canımı sıktı. artık yoldan çıkmaya başladınız. lütfen beni kayıttan çıkarın. bir daha sitesnize bakmayacağım ve tüm arkadaşlarıma da aynını yapmalarını tavsiye edeceğim. kanal 7 olarak ta çok bozuldunuz. yoldan çıktınız. Rabbim şaşırtmasın. o kadar... EDİTÖR’ÜN NOTU: Lütfen bakınız Haber7 yorumları için genel bir ikaz http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=177965 selamlar…
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünyanın en iyi 100 restoranı belli oldu!
SSM paylaştı! Başarıyla gerçekleştirildi...