ABD-Türkiye görüşmesinde önemli Münbiç detayı

ABD Dışişleri Bakanı’nın Türkiye ziyaretinde kararlaştırılan “sonuç odaklı mekanizma” toplantılarının ilki düzenlendi. “Menbiç’i yerel halkın yönetmesi” kararı çıktı. Türkiye ve ABD ise garantörlük görevini üstlendi

 • GİRİŞ11.03.2018 02:41
 • GÜNCELLEME11.03.2018 08:57
Afrin’e 100 araçlık JÖH-PÖH takviyesi

Türkiye'nin Suriye'nin yeniden istikrara kavuşması için son zamanlarda attığı adımlar olumlu sonuçlar vermeye başladı.

Suriye başta olmak üzere birçok konuda sorunların giderilmesi için ABD ile geçtiğimiz ay 'sonuç odaklı mekanizmalar'ın kurulmasına karar verilmişti. Geçtiğimiz günlerde mekanizmaların ilk toplantısının gerçekleşmesinin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'nin Menbiç ve Fırat'ın Doğusundaki kentlerin yeniden istikrara kavuşması için mutabık kalındığını açıkladı.

Türkiye ve ABD, bölgenin kalıcı istikrara kavuşması için Menbiç ve Fırat'ın Doğusu'ndaki kentlerin iki ülkenin ortak garantörlüğü altında yerel halkın yönetmesinin gerektiği üzerinde fikir birliğine vardı. Menbiç'te faaliyet gösteren Menbiç Askeri Konseyi'nin ve Fırat'ın Doğusu'ndaki kent konseylerinde bölgenin asli nüfusuna uygun unsurların yer alması için çalışmalara başlandı.

 

'ASKERİ KONSEY YÖNETMESİN'

Ankara, Menbiç Askeri Konseyi'nde terör örgütü YPG'lilerin bulunması konusundaki rahatsızlıklarını Washington'a hatırlattı. Washington'ın Menbiç Askeri Konseyi'nin YPG'den 'bağımsız' ve çoğunlukla Araplardan oluşması savunmasını Ankara, tatmin edici bulmadı. Bu nedenle Ankara, Washington'a Menbiç'i terör örgütü YPG'ye bağlı Menbiç Askeri Konseyi'nin yönetmesinin yerine Menbiç'te kurulacak konseyin bölgenin asli nüfusuna uygun unsurların yer alması gerektiğinin altını çizdi.

Kent konseylerinin üç ana temele dayanacağı öğrenildi. Konseyler, bağımsız, Suriye'nin demokratik sürecine bağlı ve konsey üyelerin bölgenin asli nüfusuna uygun yapıda oluşturulacak. Bu konseylerin Soçi, Astana ve Cenevre Süreci'ne de olumlu katkı sağlayarak kalıcı barış, istikrar ve refaha kavuşmasına yardımcı olacak.

 

 

KAYNAKSABAH

Etiketler

Yorumlar36

 • misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  bu görüsmeden bir sey cikacagini sanmiyorum,oyalama politikalari,ve türkiye ile rusyanin arasini acma oyunlari,
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Sahin 1 hafta önce Şikayet Et
  yine amerikanın tuzağına düştük desenize
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • asi ihtiyar 1 hafta önce Şikayet Et
  Munbicte teroristmi kaldi, pazarlik yapiyoruz.? Hepsi afrine geldi. Abd nin kullanacak terosisti olsa bizimle masaya oturmazdi.
  Cevapla Toplam 6 beğeni
 • Ali Arslan 1 hafta önce Şikayet Et
  ABD nin yeni oyunu bu oyuna gelmeyelim abd yine oyalama ve zaman kazanma taktiği kullanıyor kısaca her zamanki gibi yalancı ve iki yüzlü bir politika izliyor.
  Cevapla Toplam 8 beğeni
 • efe 1 hafta önce Şikayet Et
  en azından mumbıcte alınıp 4 mılyon surıyelının gerı donus ıcın olanak saglanması lazım abd ıle yapılan anlasmalar ınandırıcı degıl
  Cevapla Toplam 6 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat