ABD'de Suriye tartışması: Bu nasıl saldırı!

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Esed rejimine yönelik düzenlediği saldırı ABD'li senatörler tarafından 'hayal kırıklığı' olarak nitelendi. Senatörler, bu tür bir saldırıyla hedefe ulaşılamayacağını ve harekatın yetersiz olduğunu söyledi.

ABD'de Suriye tartışması: Bu nasıl saldırı!
ABD'de Suriye tartışması: Bu nasıl saldırı!
GİRİŞ 16.04.2018 21:50 GÜNCELLEME 16.04.2018 22:52
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Esed rejiminin 7 Nisan’da abluka altındaki Doğu Guta'nın Duma ilçesine düzenlediği kimyasal saldırıya tepki olarak ABD, İngiltere ve Fransa’nın düzenlediği füze saldırısı, ABD kongresinde büyük ölçüde memnuniyetle karşılandı ancak Kongrenin önemli isimlerinden başta Senatör Graham olmak üzere birçok senatör ve temsilci, saldırının daha geniş strateji ile desteklenmesi konusunda uyarıda bulundu.

"BU SALDIRI HAKKINDA KAYGILIYIM"

Kongrenin şahinlerinden biri olarak bilinen Cumhuriyetçi Senatör Graham yaptığı yazılı açıklamayla ABD öncülüğündeki saldırıyı takdir ederken, saldırı ile ilgili kaygısını da ibelirtti.

 

Graham açıklamasında, "Korkarım ki bu saldırı zayıf bir askeri tepki olarak görülecek ve Esed tekrar kimyasal silah kullanma karşılığında küçük bir bedel ödemiş olacak. Esed, iş yapmanın bedelinin sınırlı bir Amerikan saldırısı olacağını hesap etmiş olmalı. Rusya ve İran, bu sınırlı saldırıyı, 'ABD’nin ayrılmadan önce bıraktığı birkaç bomba ile tatmin olması' olarak görecek." ifadesini kullandı.

"GÜÇLÜ BİR SALDIRI OLMADI"

ABD’nin Duma’daki kimyasal saldırıya tepkisini askeri bir taktiksel yanıt olarak değerlendiren Graham, saldırıyı, "Esed ve Rusya veya İran'ın Suriye'deki stratejisini değiştirmeye veya tekrar değerlendirmeye götürecek oyununun kurallarını değiştiren, güçlü bir tür saldırı değildir." şeklinde değerlendirdi.

SENATÖR McCAIN: BU TÜR BİR SALDIRIYLA AMACA ULAŞILAMAZ

Saldırıya destek vererek ABD’nin Suriye stratejisi konusunda kaygılarını belirten bir diğer isim de Arizona Senatörü Cumhuriyetçi John McCain.

Arizona’da kanser tedavisi gören McCain, yazılı açıklamasında, saldırıya destek verdi ancak ABD’nin uzun dönemde başarılı olmak için Suriye ve tüm bölge konusunda kapsamlı bir strateji yapması gerektiğini vurguladı.

McCain, "Başkanın sadece DEAŞ ile ilgili değil aynı zamanda Rusya ve İran'ın bölgedeki kötü etkilerine karşı hedeflerimizi ortaya koyması gerekir. Geniş stratejiden bağımsız hava saldırıları gerekli olabilir ancak bunlar tek başına ABD'nin Orta Doğu’daki amaçlarına ulaşmasını sağlayamaz." değerlendirmesinde bulundu.

SENATÖR JACK REED: BAŞKAN'IN TWEETLERLE KENDİNİ KÖŞEYE SIKIŞTIRDI

Bir eleştiri de Rhode Island Senatörü Demokrat Jack Reed’den geldi.

Reed, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bu adımın kapsamı ve etkisi konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacımız var. Başkanın tahrik edici tweetleri kendisini köşeye sıkıştırdı. Sınırlı cezalandırıcı bir harekat, Suriye halkını gerçekten rahatlatacak tek şey olan Suriye savaşının son bulması için dizayn edilmiş kapsamlı bir stratejinin yerini tutamaz."

SENATÖR MARCO RUBIO: DAHA GERÇEK VE KAPSAMLI BİR STRATEJİ LAZIM

Florida Senatörü Cumhuriyetçi Marco Rubio da saldırıyı takdir etti ancak benzer bir eleştiriyi vurguladı.

Rubio, yazılı açıklamasında, "Esed’in halkını, bölgeyi ve ABD’nin güvenliğini tehdit etmesine son vermek üzere ve Rusya ile İran’ın Suriye diktatörlüğünün devam eden barbarlığına verdiği desteğe karşı, yönetime, daha gerçek ve kapsamlı bir strateji ortaya koyması çağrısında bulunuyorum." ifadesini kullandı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
operasyon senatörler
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Hıdır BUDUR 11 ay önce Şikayet Et
  Şeytaniler, 15 Tem.da Afrin’den Türkiye’ye akacak binlerce teröristi kovalamak bahanesiyle Akdeniz'de bekletilen savaş gemileri 37. paralelin güneyinde kalan Akdeniz’deki bütün şehirlerimizi vatandaşlarının güvenliği vs. için işgale hazırdı. TÜRKİYE’Yİ AKDENİZ'DEN TAMAMEN ÇIKARIP 37. paralelin kuzeyine iteceklerdi. Sonra bu koridoru kullanıp Erbil’den İran’ı vuracaklar ve koridoru Akdeniz'den Çin sınırına kadar uzatacaklardı. Koridorun güneyi, başkenti Kudüs olan SION devletinin hakimiyetinde olacak
  Cevapla
 • mcebel 11 ay önce Şikayet Et
  ya kim yer bu oyunları. herkes durumunundan memnun. abd rusya ingiltere fransa ve diger hristiyan ülkeler adı müslüman olan iran hepsi aynı . tek amac müslüman kanı dökmek ve israile hizmet etmek. gerçekten müslümanı savunan ve mazlumun yanında olan tek ülke TÜRKİYE. oda başında RTE olmasaydı sesini çıkaramazdı. iyi varsın Allah razı olsun RTE
  Cevapla
 • ferit 11 ay önce Şikayet Et
  bu saldırı değil komedi eğlencelik abd için yüz karası
  Cevapla
 • güven 11 ay önce Şikayet Et
  sen abd limisin?
  Cevapla
 • öztürk 11 ay önce Şikayet Et
  türk rumuzlu kitapsız türk ismi kullanma nükleer bomba senin tepene düşsün ulan kıblesiz dünyadan haberin yok tv lardan seyrettiğin haberlere bakıp yazma.................
  Cevapla
 • Türk 11 ay önce Şikayet Et
  Suriyeye Atın birkaç tane nükler bomba problem bitsin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray yönetimine ibra şoku!
Silah ve palalarla köye saldırdılar: En az 100 ölü