Putin'den Türkiye'ye S-400 ve savaş uçağı mesajı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'nin Rusya'dan alacağı S-400 hava savunma sistemleri ve ABD'nin tepkisi hakkında açıklamalarda bulundu. Putin, Erdoğan'ın baskı ile yapılarak sonuç alınabilecek bir lider olmadığını söyledi.

Putin'den Türkiye'ye S-400 ve savaş uçağı mesajı!
Putin'den Türkiye'ye S-400 ve savaş uçağı mesajı!
GİRİŞ 25.05.2018 21:30 GÜNCELLEME 26.05.2018 06:18
Bu Habere 137 Yorum Yapılmış

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu kapsamında dünyanın önde gelen haber ajansları yöneticilerini kabul etti.

'TÜRKİYE DÜNYANIN EN İYİ SİSTEMİNİ ALMAYA KARAR VERDİ'

 

 

Rusya ve Türkiye’ye yönelik bazı dönemlerde kullanılan baskı enstrümanlarını ve ABD'nin, Türkiye ile yapmış olduğu F-35 satışı anlaşmasına engel koyma çabalarını eleştiren Putin, “Baskı enstrümanları, giderek daha fazla ülkeyi kapsıyor. Şimdi ise bizim S-400 sistemlerimizin alımıyla ilgili. Aslında oldukça garip, Türkiye, bir NATO üyesi olarak S-400 hava savunma sistemleriyle en gelişmiş ve abartmadan söylüyorum sınıfında dünyanın en iyisi olan bir sistemi almaya karar verdi. Ne olmuş yani? Bu bir suç mu?” ifadelerini kullandı.

'BU BASKIYI ANLAMAKTA ZORLANIYORUM, BAŞKA NATO ÜLKELERİNE DE SİLAH TEMİN ETTİK'

Başta Yunanistan’a teslim edilen S-300 sistemleri olmak üzere, başka NATO ülkelerine de silah temin ettiklerini anımsatan Putin, “Bu baskı durumunu açıklamakta zorlanıyorum. Bu, kesinlikle Türkiye’ye karşı adil olmayan bir yaklaşım.” dedi.

SAVAŞ UÇAĞI MESAJI: BAĞIMSIZ BİR DEVLETE KISITLAMA GETİRMEYE KİMİN HAKKI OLABİLİR!

Türkiye’nin savaş uçağı temin etmeye yönelik girişimlerini değerlendiren Putin, “Türkiye bu konuda seçim yapma hakkına sahip. Fiyat ve kalite unsurlarını dikkate alarak ulusal çıkarlarını gözetecektir. Bağımsız bir devletin, almaya hazır olduğu ve bu durumda, güvenliğini sağlama konusunda son derece hassas bir ürünü almaya yönelik girişimini kısıtlama getirmeye hangi ülkenin hakkı var? Bence bu kesinlikle aşırı bir davranış.” değerlendirmesinde bulundu.

ORTAK ÜRETİM VE TEKNOLOJİ TRANSFERİ

Putin, savunma sanayinde ortak üretim konusunu da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ele aldıklarını vurgulayarak, “Bu konu, hangi teknolojilerin transferi, hangi süre zarfının belirleneceği ve mümkün olan diğer tüm unsurlarıyla uzman seviyesinde ele alınmalı. Bunu dünyanın birçok ülkesiyle gerçekleştirmekteyiz.” diye konuştu.

'O ZAMAN HEPİMİZ SİLAHSIZLANALIM! ABD'NİN ORDU BÜTÇESİ REKOR DÜZEYDE!'

Çin ve Hindistan’la savunma sanayisini alanında çok sayıda iş birliği konusu yürüttüklerine işaret eden Rus lider, şunları kaydetti:

“Eğer bugün size, Çin’e veya Hindistan’a istediğiniz yerden silah alımı yasaklanırsa, belki yarın da tümden silahlanma yasağı getirilir. O zaman hepimiz silahsızlanalım. Hatırlatmak isterim ki dünyanın en büyük ordu bütçesi, ki bu bir rekordur, 700 milyar dolarla ABD’ye ait. Dünyanın tüm ordu bütçelerini birleştirseniz yine de ABD’yi geçemiyorsunuz.” 

'ERDOĞAN, BASKI YAPILARAK SONUÇ ALINABİLECEK BİR LİDER DEĞİL, AKSİNE DAHA DA CESARETLENİR!'

Söz konusu baskılar nedeniyle Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin taşıdığı öneme vurgu yapan Putin, “Kesinlikle, birbirimizle sağlam, tam teşekkülü ve dostane bir ilişkiye ihtiyacımız var. Sayın Erdoğan’ı tanıdığım kadarıyla, birisinin kendisine yönelik baskı araçları kullanarak sonuç elde etmesi çok zor.  Aksine, bu Sayın Erdoğan’ı daha da cesaretlendirecektir ve ulusal çıkarlarını gözeterek taviz vermeyecektir.” diye konuştu.

'ESKİDEN DOLARA GÜVEN VARDI, ARTIK YOK!'

Türkiye ve Rusya arasında yürütülen, ticarette ulusal para kullanımı konusuna da değinen Putin, “Doların kullanımına yönelik çeşitli kısıtlamalara yönelik kararlar alan ABD’li ortaklarımız büyük stratejik bir hata yapıyorlar. Çünkü bugüne kadar, doların rezerv döviz olarak kullanılmasına yönelik tüm dünyanın büyük bir güveni vardı. Şimdi ne oluyor? Dünyanın birçok ülkesi, ABD’nin dolarla ödemeyi engellediğini görüyor ve bu dolara bağımlılıktan kurtulmaya çalışıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

'ARTIK BİRÇOK ÜLKE DOLARDAN KURTULMAYA ÇALIŞIYOR'

Günümüzde birçok ülkenin artık dolar bağımlılığından kurtulmaya çalıştığının altını çizen Putin, şunları kaydetti:

TİCARETTE ULUSAL PARA KULLANIMI

“ABD yönetimi, siyasi alanda kısa vadeli taktiksel konuların çözümü için dolara yönelik güveni sarsıyor. Şahsi kanaatime göre, bu büyük stratejik bir hata. Bu bağımlılıktan kurtulmanın bir yolu da elbette ulusal paraların kullanımı. Bu sürece Çin ile yavaşça başlıyoruz. Yüen özgürleştikçe ve rahatça dönüştürülebilecek bir para haline geldikçe, dünyadaki ödemelerde kendine yer bulacak ve dünya rezerv dövizlerinden birisi olacak. Dahası, IMF ile de bu yönde ilk adım atıldı. Yeni rezerv dövizlerinin oluşturulmasına ilişkin bu eğilim devam edecek. Ancak ABD umuyorum hala zekidir ve ne yaptıklarının farkına vararak davranışlarını düzeltirler.”

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 137
 • 2023 11 ay önce Şikayet Et
  Yolcu uçağıda ruslarla yapılsın böylece ingilizle savaş uçağı ruslarla yolcu uçağı teknolojisini alırız.
  Cevapla
 • Hamdi 11 ay önce Şikayet Et
  Ruslarin su_57 leri daha iyibence f35 lerden
  Cevapla
 • alara 11 ay önce Şikayet Et
  biz anlamakta zorlanmıyoruz, her şey apaçık ortada, diğer nato ülkelerinin savunma sistemi almasını sorun yapmayıp türkiyenin almasını sorun ediyorlarsa demekki Türkiyeye saldırma planları var.
  Cevapla
 • kaptan 11 ay önce Şikayet Et
  AB ye hayir SANGAY 5LISINE EVET nato ya hayir TÜRK BIRLIGI ne EVET AB ye hayir UZAK DOGU YA EVET yetti artik cumhuriyetin kurulusundan beri bati ya boyun egdimiz atatürkcü olmak BATI ya boyun egmek mi?? evet ATATÜRK buyük bir sahsiyet komutan devlet adami ydi belki lakin o ATAIZ MI getirmis olamaz adeta tapiniliyor atatürkcü olmak adeta her yil tapinaginin önünden sürüler halinde gecmek midir atatürk cü olmak bagimliliktan kurtulmak esir olmamak ülkeyi güclendirmek tir AKP ve ERDOGAN gibi dün ki köpekler ATATÜRKE karsi savasmadilarmi? simdi de ERDOAGAN a karsi degillermi?
  Cevapla
 • kaptan 11 ay önce Şikayet Et
  bu konularda görülmesi gereken asil konu ise sevsek te sevmesek te VATAN I MILLETI ÜLKEYI seven her sahsin ekonomiyi canlandirmaya ülkeyi güclendirmeye calisan ERDOGAN ile yola devam demesi sart TÜRKIYE KALKINMASIN BÜYÜMESIN GÜCLENMESIN diye saldiri altindayiz erdogan yikilsin ne olursa olsun savasi verilmekte dir iyi de NEDEN erdogan soze ne yapti sucu ÜLKE ekonomisi ve gücünü büytmek mi?? simdi soru su TÜRK MÜSÜN ? vatan in usak mi olsun GÜC mü abd ab ye köle mi yoksa ESDEGERDE söz sahibi güclü bir ülke mi? o halde erdoagn i niye YIKMAK ISTIYOR ki bu HACLI ITLERI düsün eyy TÜRK
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan sitem etti: Bu tutumları bizi çok çok üzmüştür
631 kez ezan yasaklandı! İşte o caminin detayları