BM'den Türkiye, Rusya ve İran'a çağrı!

BM Genel Sekreteri Guterres, Türkiye, Rusya ve İran'a İdlib'de savaşı önleme ve sivillerin korunması için hiçbir çabayı boşa çıkarmama çağrısı yaptı.

BM'den Türkiye, Rusya ve İran'a çağrı!
BM'den Türkiye, Rusya ve İran'a çağrı!
GİRİŞ 11.09.2018 23:05 GÜNCELLEME 12.09.2018 02:41
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Guterres, BM Genel Merkezi'nde gazetecilere açıklamasında, İdlib'de çok fazla şeyin tehlikede olduğunu belirterek kana bulanmış Suriye'de geniş çaplı bir savaştan kaçınılmadığı takdirde daha önce hiç görülmemiş bir insani felaket yaşanacağı uyarısı yaptı.

"HAYATLAR ALTÜST OLDU VE GİDECEK HİÇBİR YERLERİ YOK"

 

 

İdlib'de yaşayan yaklaşık 3 milyon kişinin yarısının daha önce yerlerinden edildiğini hatırlatan Guterres, ''Hayatları altüst oldu ve gidecek hiçbir yerleri yok.'' dedi.

Guterres, İdlib'in Suriye'deki son çatışmasızlık bölgesi olduğunu ve kan banyosuna dönüştürülmemesi gerektiğini vurguladı.

ULUSLARARASI YÜKÜMLÜLÜKLER UNUTULMAMALI

İdlib'deki mevcut durumun sürdürülebilir olmadığını ve teröristlerin varlığına da müsaade edilemeyeceğini söyleyen Guterres, terörle mücadele ederken uluslararası yükümlülüklerin de unutulmaması gerektiğinin altını çizdi.

TÜRKİYE, RUSYA VE İRAN'A ÇAĞRI

Doğrudan ve dolaylı tüm taraflara açık bir çağrıda bulunduğunu belirten Guterres, özellikle Türkiye, Rusya ve İran'a İdlib'de savaşı önleme ve sivillerin korunması için hiçbir çabayı boşa çıkarmama çağrısı yaptı. 

Suriye'de krize siyasi çözüm bulunması mesajını her fırsatta tekrar edeceğini belirten Guterres, ''Yeterince acı çekmiş bu insanları korumak ortak sorumluluğumuz.'' diye konuştu.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Genel Sekreter idlib
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • ugur btn 5 ay önce Şikayet Et
  Kaç zamandır müslümanları düşünür oldunuz
  Cevapla
 • Adam gibi Adam 5 ay önce Şikayet Et
  ABD savaşın bitmesini istemiyor çünki YPG Katını oynuyacak
  Cevapla
 • Gurbetci 5 ay önce Şikayet Et
  Turkiyemiz herdaim komsu vatandaslari mazlumlari zorda olanlari mazlumlari korumustur. Yalniz birLESMISmilletler siz ve fitne fesat isbirlikcileriniz dunyada katliamlar yaptiniz insanlarin evlerini bombalattiniz yaktiniz yiktiniz. Turkiyemiz herdaim halka sahip cikmistir sizlerin TURKIYEMIZDEN ogrenecegi cok sey var.
  Cevapla
 • Uğurx1 5 ay önce Şikayet Et
  Musul ve kerkük hiç gündemde yok neden acaba.oradan çktırmadan petrol gidiyor galiba dikkatler hep suriye üzerine odaklamış?
  Cevapla
 • Fatih 43 5 ay önce Şikayet Et
  BM’miş bu zamana kadar dünyaya özellikle müslümanların başına felaketten başka birşey getirmediniz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
PKK'dan terörist başı Öcalan kararı!
Binali Yıldırım'dan gülme krizi etkili espriler