Erdoğan'dan çok kritik döviz mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki dönemde dövizdeki hareketlilikle ilgili yeni adım atacaklarını açıkladı ve kriz fırsatçılarını net bir dille uyardı. Erdoğan, "Helalı haramı ayırt etmeyenlerin iflah olması mümkün değil." ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 13.09.2018 12:03 GÜNCELLEME 13.09.2018 12:50
Bu Habere 106 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara'da düzenlenen TESK Genel Kurulu toplantısına katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada döviz konusunda yeni adımların atılacağının haberini verirken; "Dün akşam imzaladım. Dövizle kira konusunu kökten çözüyoruz. İhracat ve ithalat gibi dışarı ile ilgili olmayan kimsenin yolu dövizle kesişmemeli" dedi.Erdoğan ayrıca kriz fırsatçılarını net bir dille uyararak  "Şimdi ben buradan sesleniyorum. İnanın bu dönemde döviz bahanesiyle sattıkları ürene hiç alakası olmadığı halde zam yapanlar iflah olmayacaklardır. Helalı haramı ayırt etmeyenlerin iflah olması mümkün değil.Bu bir kriz değil manipülasyondur. Sakın aldanmayın. Bu süreç atlatılacak" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle;

 

 

"Kıymetli, yöneticiler esnaf ve sanatkar kardeşlerim. Szileri en kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyorum. Esnaf ve sanatkarlar konfedarasyonunun 20, yılını kutluyorum.Daha önce genel kurullarınıza başbakan sıfatıyla katılmıştım. Bilindiği gibi bizim geleneğimizde esnaf 'Ahi'dir. Kökeni kardeşlikten ve cömertlikten gelir. Toplumun birliğe ihtiyaç duyduğu her dönemde Ahi'ler devreye girmiştir. Bu yolun esası çok değil helalinden kazanmaktır. Ecdadımızın bu konu ile ilgili sayısız meseleleri, tavsiyeleri vardır.

"TÜRKİYE TERCİHİNİ HEP DEMOKRASİDEN YANA KULLANDI"

Köksüz bir ağacın ayakta kalamayacağı gibi köksüz bir kurum da varlığını uzun süre sürdüremez. Yaşadığımız onca hadiseye rağmen zarar görmedik. Ülkemizin adı birileri tarafından sürekli olumsuzluklarla anılmaya çalışılıyor. Türkiye geçmişte yaşadığı kimi darbelere rağmen tercihini her zaman tekrardan demokrasi tarafından kullanan bir ülkedir. 

"DÖVİZLE KİRA KONUSUNU KÖKTEN ÇÖZÜYORUZ"

Türkiye'nin demokrasi konusunda herhangi bir eksiği yoktur.Ülkemize yönelik gizli ve açık saldırıların serbest piyasa ekonomisi ile ilgisi yok.Zor dönemler zor kararlar vermeyi gerektirir. Ekonomide uygun kararlar almaktan asla vazgeçmiyoruz. Döviz kurundaki dalgalanmayı önlemeye yönelik yeni adımlarımız olacak.Dün akşam imzaladım. Dövizle kira konusunu kökten çözüyoruz. İhracat ve ithalat gibi dışarı ile ilgili olmayan kimsenin yolu dövizle kesişmemeli. Kamu harcamalarında mümkün olan en yüksek tasarrufu gerçekleştireceğiz.
 

Erdoğan'dan flaş döviz kararı! 30 gün içinde...


"KRİZ FIRSATÇILARINA NET UYARI: İFLAH OLMAYACAKLAR"

Şimdi ben buradan sesleniyorum. İnanın bu dönemde döviz bahanesiyle sattıkları ürene hiç alakası olmadığı halde zam yapanlar iflah olmayacaklardır. Helalı haramı ayırt etmeyenlerin iflah olması mümkün değil.  Bunlar ahilik semtine uğrayamazlar. Ahilik sisteminin de bir ceza durumu var. Biz de bu noktada hukuk sistemini çok kararlı bir şekilde uygulayacağız. Türkiye bu dönemi de geride bırakacaktır. 

"BU KRİZ BİZİM KRİZİMİZ DEĞİL MANİPÜLASYONDUR"

Bu yaşadıklarımız bir kriz değil bir manipülasyondur. Dışarıyla da alakalıdır. Bu sürec atlatıp geçilecek. Geçmişteki her iki kriz Türkiye'nin kendi dinamiklerinin ürünüydü. Bugün ise aynı durum söz konusu değil. Geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen kriz için bizi teğet geçer demiştim. Bugün de diyorum ki bu kriz bizim krizimiz değildir, manipülasyondur. Özel sektörüyle finans sektörüyle esnafımızda güçlü durursak yolumuza bugün olduğu gibi devam ederiz."

ETİKETLER
dolar düzenleme
YAZDIR
YORUMLAR 106
 • HalitBinVelit 11 ay önce Şikayet Et
  Zam yapanlar Amerikanın operasyonu doğrultusunda planlı bir şekilde yapılıyor! bu artık dolar döviz,enflasyon zammı değil Aynı gezi parkı ,17-25 Aralık,15 temmuz gibi Amerikanın bir operasyondur.. Zam yapanlar fırsatcılar dahil! Dövizle alakalı zam yapanların Fiyatları kontrol edilsin, zam yapanlar Vatana ihanetden yargılanması lazım ve Yargılamaları ona göre yapın bakın nasıl zamları geri çekiyorlar!.
  Cevapla
 • HalitBinVelit 11 ay önce Şikayet Et
  Zam yapanlar Amerikanın operasyonu doğrultusunda planlı bir şekilde yapılıyor! bu artık dolar döviz,enflasyon zammı değil Aynı gezi parkı ,17-25 Aralık,15 temmuz gibi Amerikanın bir operasyondur.. Zam yapanlar fırsatcılar dahil! Dövizle alakalı zam yapanların Fiyatları kontrol edilsin, zam yapanlar Vatana ihanetden yargılanması lazım ve Yargılamaları ona göre yapın bakın nasıl zamları geri çekiyorlar!.
  Cevapla
 • HalitBinVelit 11 ay önce Şikayet Et
  Döviz bahanesi ile yapılan Zamlarda Amerikanın operasyonu ,Döviz bahanesi ile Zam yapanlar kesin Amerikaya hizmet ediyor?... Adamın dolar ile alakası yok ama sanki bir yerden düğmeye basılmış gibi planlı şekilde zam yapıyorlar! bunlara Vatana ihanetden soruşturma açılması ve çok ağır cezalar verilmesi lazım.
  Cevapla
 • mustafa mm 11 ay önce Şikayet Et
  memlekette oyle bi insanlarimiz varki ne kadar maas alirsa alsin yine sukursuzluk yine haramda gozu vay siz gurbetçiler ero su kadar yapiyor tl bu kadar yapiyor diye hala zirlayanlar var cumhur baskanimiz dogru soyluyor dinimizi sukursuzluge ve harama ,çevirmiyelim camide hocalar vaaz veriyor dinliyorlar birde utanmadan bu baska o baska diyorlar .gozlerini simdide gurbetçileri karalamaya basladilar yazik çok yazik.bu insanlar memleketini kakindirmak için çirpiniyor ama bir yabanci kadar degerimiz yokmus.o turistlerin yuzde doksaninida biz gonderiyoruz ki memlekete faydasi olsun .
  Cevapla
 • rahmi65 11 ay önce Şikayet Et
  onların helalden haramdan anladıkları yok .onlar bu dünyayı bilirler.ahirete inansalar bu kalleşliği biraz zor yaparlar . o yüzden onları bu dünyalarında cezalandırmakta gerekir. öteki taraf cezaları ateşle olacak .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya Türkiye'yi nasıl biliyor?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Emine Bulut çağrısı