NATO'dan Türkiye ve S-400 açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alımına ilişkin yaptığı açıklamada, 'Askeri kapasitelerini geliştirme ülkelerin kendi ulusal kararıdır. NATO için önemli olan farklı sistemlerin müşterek bir şekilde çalışabilmesidir' dedi.

NATO'dan Türkiye ve S-400 açıklaması
NATO'dan Türkiye ve S-400 açıklaması
GİRİŞ 14.09.2018 21:26 GÜNCELLEME 14.09.2018 21:27
Bu Habere 64 Yorum Yapılmış

Stoltenberg, ABD'nin başkenti Washington merkezli düşünce kuruluşu Heritage Vakfı'nda '21. Yüzyıl'da NATO’nun önemi' başlıklı oturumda konuştu.

"S-400 ANLAŞMAZLIĞINI ÇOK İYİ BİLİYORUZ VE BU ZOR BİR DURUM"

 

 

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerini almasına ilişkin kendisine yöneltilen bir soru üzerine Stoltenberg, “Türkiye ve ABD’nin bu konu hakkındaki anlaşmazlığı çok iyi biliniyor ve bu zor bir durum.” değerlendirmesini yaptı.

"İKİ TARAFLA DA DEFALARCA GÖRÜŞTÜM, UMARIM BİR ÇÖZÜM YOLU BULUNABİLİR"

Stoltenberg, “Bu konuyu defalarca Ankara ve Washington’la görüştüm ve umut ediyorum ki bir çözüm yolu bulunabilir. Çünkü Türkiye’nin almaya karar verdiği Rus hava savunma sistemi ve Türkiye’nin de parçası olduğu F-35 programı üzerinden ABD’yle yaşadığı anlaşmazlık hepimiz için zor bir durum. ABD ve Türkiye’nin bu konu hakkındaki sorunları ikili görüşmelerle ele alıyor oluşunu memnuniyetle karşılıyorum.” diye konuştu.

"HARİTAYA BAKARSANIZ TÜRKİYE'NİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ VE ÖNEMİNİ ANLARSINIZ"

Türkiye’nin coğrafi önemine ve bir NATO müttefiki olduğuna da vurgu yapan Stoltenberg, “Eğer haritaya bakarsanız, Türkiye’nin ne kadar büyük olduğunu görürsünüz. Irak ve Suriye’yle komşu ve Türkiye’nin DEAŞ’la mücadeledeki önemini anlarsınız.” ifadesini kullandı.

"TÜRKİYE EN FAZLA TERÖR SALDIRISINA MARUZ KALAN MÜTTEFİKİMİZDİR"

Türkiye'nin, Suriyeliler konusunda gösterdiği hassasiyete de işaret eden NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, şunları söyledi:

"Türkiye mülteciler krizi konusunda da çok önemli bir müttefiktir. Milyonlarca Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. Ege denizinden düzensiz göç akınını önlemek için Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki anlaşmanın uygulanması önemli. Karşılaştırma olmaksızın Türkiye en fazla terör saldırısına maruz kalan müttefiktir. Evet, S-400 ve F-35 konusunda problem ve zorluk var. Diyaloğu memnuniyetle karşılıyorum fakat aynı zamanda Türkiye’nin bütün müttefikler için rolünü de anlamamız önemlidir."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 64
 • Analız 7 ay önce Şikayet Et
  O zaman muhatap ulkeler uzerıne dusenı yapsın kımse ıskembeden sallamasın
  Cevapla
 • Kut Alp 7 ay önce Şikayet Et
  Türkiye öyle bir ülke ki,bin yıldır doğu ve batıyı kültürel anlamda bünyesinde kaynaştırıyor,şimdi de askeri anlamda bunu yapıyor. F35 ve S400.Başka ülkede yaşayamam. Yakışır ikisi de ülkeme.Daha iyilerini inşallah bir gün biz yaparız.
  Cevapla
 • yaşar 7 ay önce Şikayet Et
  YAW HE HE yunan s300 alırken bir kelime etmeyen nato TÜRKİYEYE GELİNCE çözüm aramaya çıkıyor . HADİ ORDAN HADİİİİ
  Cevapla
 • Feraset 7 ay önce Şikayet Et
  Farklı sistem eleştirilerinin hepsi bir yalan. Hiç bir yer de duymadığınız bir bilgiyi vereyim size. ABD`nin asıl korkusu ne biliyor musunuz? Bunlar canları ne zaman isterse bizim hava sahamızı ihlal edebiliyorlar. İsrail bile Antep`ten geçmiş Suriye`yi bombalamıştı hatırlarsanız. Hatta yakıt tanklarınıda bizim topraklara atmıştı. Biz ise bunları durdurmak için F16 kaldırmaktan başka bir şey yapamıyorduk. Zaten onların uçaklarını dost algılıyor bizim sistemler. Ama S400`ler gelince bizim hava sahamızı İZİNSİZ kullanamayacaklar. İşte asıl dert bu. Abi geliyorum ne olur vurma diye izin isteyecekler. Ama tv ekranlarında bile kimse bunu dillendirmiyor. Anlayamadım.
  Cevapla
 • tepki 7 ay önce Şikayet Et
  Ulan sizin çözüm dediğiniz şey bizim almıyoruz dememiz,başka talebiniz mi var.Şimdiye kadar her söyleneni yapmışız da karşılığı ne olmuş?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu'na yumruk atan kişinin kimliği belli oldu
Kılıçdaroğlu'na saldırıda flaş gelişme!